Acum este Sâm Apr 20, 2024 7:07 am

Articole Nikonisti.ro

Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Oct 03, 2010 2:28 pm

Sajuuk scrie:
S-ar parea ca un pret aproximativ avem.
link magazin online

Sper totusi sa mai sufere niste scaderi, deoarece in momentul acesta pentru o diferenta de numai 200 ron mai bine achizitionez un SB900 decat un SB700...


E de cateva zile, dar poate se duce undeva spre media dintre SB-600 si SB-900, unde ar fi si capabilitatile lui.

In acest moment, in afara de dimensiuni si greutate, diferenta mica de pret face SB-900 foarte atractiv datorita capabilitatilor superioare care pot fi importante pentru multi utilizatori.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde VALER » Mar Oct 05, 2010 9:17 am

A fost o atmosfera placuta pt. ca pe langa noutatile amintite am reantalnit amici nikonisti pe care nu-i mai vazusem de ceva vreme. Si cu care am avut ce povesti.
Pe mine m-au convins si incantat D7000, SB 700 si 85mm f:1.4.
Multumim d-lui Radu Grozescu pt. prezentari si d-nei Anca Iordan pentru suport si informatiile furnizate.
Am sa revin si cu ceva foto de la intalnire...
;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde nik » Mie Oct 13, 2010 10:06 am

Sunt curios... a testat cineva la intalnire pe 35/1.4? Stiu ca altele au fost atractiile pentru majoritatea, dar pe mine ma intereseaza o prima impresie despre acest obiectiv fix. Apreciez orice raspuns.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde Haf » Mie Oct 13, 2010 1:09 pm

L-am pus eu pe aparat (D700) de cateva ori, 35mm a fost probabil motivul #1 pentru care am participat pentru ca sunt in cautare de upgrade la actualul f/2 D. Primul lucru pe care l-am remarcat si care m-a deranjat teribil a fost viteza lenta de autofocus, dupa prezentarea de la evenimentul Nikon 3 ani, din specificatii si pretul acestui obiectiv ma asteptam sa vad un obiectiv de clasa pro, cu totul si cu totul deosebit. Drept urmare, as zice ca e aproape la fel de lent sau chiar mai lent decat 50G la focalizare.

Optic mi s-a parut foarte bun, poate ciar fabulos, era destul de sharp (zic destul pentru ca pe camera mea si pe un D60 al unui prieten obiectivul suferea de front focus, nu am avut rabdare sa incerc sa-l compensez din camera si nici nu vroiam sa monopolizez obiectivul) iar bokeh-ul mi s-a parut excelent, pe baza celor cateva teste ad-hoc. Despre culori nu prea pot spune mare lucru, l-am testat doar la lumina de fereastra si artificiala, nimic concludent. Pana sa pun mana pe 35G eram pregatit 100% sa il si cumpar, dupa ce l-am vazut am amanat aceasta decizie, astept sa vad la ce pret se stabilizeaza si cum vor fi Zeiss 35mm f/1.4 si Samyang 35mm f/1.4.

Acesta si 85G au fost singurele produse testate pentru ca atat ma interesa din ce a pus Skin la dispozitie, restul produselor pareau sa aiba mai mult lipici la participanti :)
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde nik » Mie Oct 13, 2010 4:03 pm

Multumesc mult de impartasirea impresiilor. Si pe mine ma intereseaza enorm acest obiectiv si nu cred ca o sa astept sa se stabilizeze piata, cel mult o sa urmaresc primele review-uri serioase, dar nu cred sa fie ceva sa ma dea inapoi de la cumpararea lui.

Foarte interesanta observatia ta cu viteza de focalizare... nu stiu ce sa spun, tocmai a aparut pe nikonisti.ro un mini-review facut de Andrei Pandele. El scrie asa:

"La prima vedere obiectivul nou este spre senzational, aproape imun la lumini parazite. In acest caz veriga cea mai slaba devine omul din spatele aparatului, insuficient de rapid.

Viteza AF-S e impresionanta. Iti poti da seama chiar fara sa masori cu aparatura speciala. La 5 declansari pe secunda are sub 1/10s interval de AF. In aceasta fractiune scurta este capabil sa parcurga toata scara de distanta, cu oprire si rezultate aproape perfecte. Este un obiectiv deosebit cu pret pe masura. Dar ca skiurile de performanta, nu ar fi de recomandat oricui. Obiectivul super luminos si ultra-rapid nu este usor de stapanit."

In plus, reputatul fotograf a inclus si cateva imagini interesante, la f1.4... Impressive... Doar 24/1.4 sa imi placa la fel sau si mai mult.

Tentante si noutatile pe 35 de la Zeiss si Samyiang... ultima si sub aspectul pretului. Desi apreciez in mod deosebit obiectivele Zeiss, totusi pe 35 am nevoie de ceva cu AF la 1.4. Am destule obiective manuale si le folosesc cu mare placere, ba chiar am ajuns la dexteritatea sa focalizez extrem de precis in vizor cu D700 (ce-i drept cu ajutorul unui KatzEye screen), doar ca asta cere timp si migala si in destule situatii nu am la indemana timpul sau rabdarea necesara.

Inca o data, multumesc de impresii!
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde Haf » Mie Oct 13, 2010 4:12 pm

Am citit si eu micul review, chiar nu inteleg de fapt ce vrea sa spuna prin "La 5 declansari pe secunda are sub 1/10s interval de AF", 1/10s interval de AF poate daca este deja intr-o pozitie foarte apropiata de pozitia de focus, altfel mi se pare nerealista ideea cand eu cu ochii mei am vazut cum focalizeaza obiectivul si cat ii ia ca sa treaca de exemplu de la un capat la altul (si ma indoiesc sa fi avut alta copie a obiectivului fata de ce am vazut noi).
Eu astept sa vad cum evolueaza lucrurile si eventual sa mai testez obiectivul si cand va ajunge pe rafturile magazinelor.

Cum ziceam, optic este foarte bun, genul de obiectiv la care ai visat ani in sir si cand apare e tot ce iti puteai dori.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde bogdan_dumitru » Mie Oct 20, 2010 12:37 pm

Haf, Pandele nu scapa nici o ocazie de a imprastia impresii laudative la adresa Nikon si Skin.
Se bucura ca un copil mic la turta dulce si pune poze net cu maimutoi care poarta Nikon la gat.
Eu ii scriu din cand in cand pe blogul lui de pe foto-magazin ca il mai temperez putin.
Vezi arhiva pe septembrie de pe foto-magazin: http://www.foto-magazin.ro/weblogap/archives/2010/09

Referitor la subiectul cu bokeh-ul de exceptie, acelasi mare fotograf in viata care ne delecteaza cu poze cu maimutoi colorati, de aceasta data isi arata maiestria cu o poza de muscata la ghiveci din care reiese cat se poate de evident bokeh-ul "minunat" al acestui profesionist obiectiv lansat de Nikon (e vorba de 35 1.4).
http://www.nikonisti.ro/articole/testar ... andele/450

Spor la achizitii!
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde sorinsava » Mie Oct 20, 2010 12:49 pm

Haf scrie:Primul lucru pe care l-am remarcat si care m-a deranjat teribil a fost viteza lenta de autofocus[...] Pana sa pun mana pe 35G eram pregatit 100% sa il si cumpar, dupa ce l-am vazut am amanat aceasta decizie, astept sa vad la ce pret se stabilizeaza si cum vor fi Zeiss 35mm f/1.4 si Samyang 35mm f/1.4.


Si eu as face la fel. Ce sa faci cu AF, doar mireasa nu pleaca nicaieri.

Vad ca nici pe dpreview n-ai reusit sa te faci inteles si chiar au ris de tine. Nu te supara, cred ca oamenii de acolo pur si simplu n-au auzit de tine sau de Bresson.
http://forums.dpreview.com/forums/readf ... angemode=1
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde Maniac » Mie Oct 20, 2010 1:43 pm

Cu probabilitatea ridicata sa imi iau capace(meritate sau nu).

Eu nu inteleg 3/4 din ce scrie in review-ul 35-ului. Poate sunt eu prea putin pregatit si nu stapanesc termenii foto din limba romana. Sau poate review-ul e dezlanat si nu are un fir cursiv. Preferam unul sec cu pereti si teste numerice :P.

Sunt rau, dar afirmatia preferata:
Am riscat pentru a realiza clisee deosebite, ca sa evit imagini stereotipe.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: Invitatie la intalnirea nikonistilor 2 Oct. 2010

Mesajde Haf » Mie Oct 20, 2010 1:55 pm

sorinsava scrie:
Haf scrie:Primul lucru pe care l-am remarcat si care m-a deranjat teribil a fost viteza lenta de autofocus[...] Pana sa pun mana pe 35G eram pregatit 100% sa il si cumpar, dupa ce l-am vazut am amanat aceasta decizie, astept sa vad la ce pret se stabilizeaza si cum vor fi Zeiss 35mm f/1.4 si Samyang 35mm f/1.4.


Si eu as face la fel. Ce sa faci cu AF, doar mireasa nu pleaca nicaieri.

Vad ca nici pe dpreview n-ai reusit sa te faci inteles si chiar au ris de tine. Nu te supara, cred ca oamenii de acolo pur si simplu n-au auzit de tine sau de Bresson.
http://forums.dpreview.com/forums/readf ... angemode=1

Crezi ce vrei, am explicat prea clar punctul meu de vedere, las-o mai usor cu mesajele astea de troll ca n-au efect.
Maniac scrie:Sunt rau, dar afirmatia preferata:
Am riscat pentru a realiza clisee deosebite, ca sa evit imagini stereotipe.

Da, si mie mi-a placut, e interesant totusi cum a reusit sa faca niste clisee pe digital.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori