Acum este Vin Apr 26, 2024 4:47 am

Articole Nikonisti.ro

Nikonisti in Iasi ?

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde scurtualex » Mar Iul 20, 2010 9:11 pm

pai daca nu se mai anunta nimeni, ramane pe sambata? sa stabilim ora si locatia :):)
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde scurtualex » Joi Iul 22, 2010 3:24 pm

mai ramane valabila intalnirea? :?: :?: :?:
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde Sabina » Vin Iul 23, 2010 7:52 am

Pentru un moment eu zic că nu. :) Cred că ar fi o idee mai bună să lăsăm întâlnirea pe august sau chiar septembrie, să încercăm ceva mai de proporţii eventual. (poate ne mai lasă şi căldura puţin în pace :lol: )
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde Gheorghita Epureanu » Lun Aug 16, 2010 2:15 pm

pe cand o intalnire in iasi?. nu ar fi rau daca am stabili o intalnire pe luna de exemplu, sa facem o rutina din asta (in primul week-end al lunii sau ultimul sau cand vrea lumea), cu o locatie stabilita in prealabil si pastrata de fiecare data. putem stabili pe forum si temele pe care urmeaza sa le abordam la intalniri, in felul asta fiecare se pregateste in stilul lui. eu ma bag pentru fiecare intalnire care urmeaza sa se tina de acum incolo.

zic si eu, nu dau cu parul. :D
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde Meggido » Mar Aug 17, 2010 9:25 pm

Si eu astept inca o intilnire. Acum nu stiu ce sa zic cu o intilnire/luna...suna bine, dar din mica mea experienta cred ca e doar un vis.
Din cate am vazut cum sta situatia, cel mai indicat ar fi sa incercam noi (astia micuti ;) ) sa ne organizam si sa facem cate o iesire. Cei mari (cu aparate si pretentii mari) nu-si prea pierd timpul in astfel de intilniri, daca nu le aduce niciun beneficiu (cum ar fi testarea vreunui obiectiv cel putin). Ei si asa sunt ocupati cu fotografiile de evenimente/etc;

Ca sa nu scriu mult (si eventual sa jignesc pe cineva) cred ca mai bine ar fi sa incercam noi (astia micutii) sa ne organizam si sa punem la cale cate o intilnire.

cu prietenie,
Cristian
Fara obiective nu exista progres !

Nikon
Avatar utilizator
Meggido
 
Mesaje: 380
Membru din: Joi Feb 04, 2010 2:26 am
Localitate: Iasi

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde Gheorghita Epureanu » Mie Aug 18, 2010 8:38 am

exact la asta ma gandeam meggido. acum ca sa gandim logic un nikonist vine la o intalnire din cateva simple motive: sa cunoasca alti nikonisti si poate sa mai invete cate ceva. un nikonist sa spunem profesionist si cu experienta in primul rand are timpul limitat si in al doilea rand cum ai spus si tu nu prea ar avea ce sa mai invete (prea mici ar fi sansele ca sa auda ceva nou). asa ca daca ramanem pe seama lor nu o sa putem sa ne vedem prea des. noi cei mai mici trebuie sa preluam fraiele si sa ne organizam ca nu o sa faca asta nimeni pentru noi. mai intai ar fi bine daca am face un fel de prezenta pana sa stabilim date precise, sa stim si noi cati suntem. In functie de posibilitatile fiecaruia ar trebui sa votam momentul in care sa organizam intalnirea si mai ales locatia. cine se anunta ca posibil participant sa lase un coment cu o zi a lunii cand e disponibil (in prima duminica, sambata a lunii in ultima a lunii....etc) si o locatie preferata. Un fel de "what the people want". Prioritar ar fi sa ne strangem un grup frumusel aici pe forum ca sa putem stabili coordonatele intalnirilor. In nici un caz nu imi asum pozitia de organizator sau persoana care ia deciziile, mai ales la experienta mea de 1 luna cu un DSLR in mana. Sunt doar dornic de a cunoaste cat mai multi nikonisti si de a invata cat mai multe de la aceste intalniri.

Intalnire nikonisti
Frecventa: o data pe luna
Group size: 1
Moment: in orice week-end al lunii, nu am un moment preferat
Locatia: in orice locatie din Iasi si din imprejurimi. Piata unirii, Copou, CUG, Cetatuia, Releu, Tatarasi, Barnova.....etc
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde scurtualex » Mie Aug 18, 2010 8:55 am

Eu momentan nu pot...insa din octombrie, da :):):) o sa fiu permanent in Iasi :):):) :) :) ;) ;)
Avatar utilizator
scurtualex
 
Mesaje: 94
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:45 pm
Localitate: Slanic-Moldova, Bacau

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 18, 2010 11:55 am

ghighi4m scrie:exact la asta ma gandeam meggido. acum ca sa gandim logic un nikonist vine la o intalnire din cateva simple motive: sa cunoasca alti nikonisti si poate sa mai invete cate ceva. un nikonist sa spunem profesionist si cu experienta in primul rand are timpul limitat si in al doilea rand cum ai spus si tu nu prea ar avea ce sa mai invete (prea mici ar fi sansele ca sa auda ceva nou). asa ca daca ramanem pe seama lor nu o sa putem sa ne vedem prea des.

Nu neaparat. Prima intilnire a nikonistilor din Bucuresti a fost organizata de dl. Grozescu, care a participat si la majoritatea intilnirlor ulterioare. Desigur, asta nu inseamna ca nu va puteti organiza si intre voi sau ca o intilnire organizata intre voi ar fi mai putin interesanta/placuta. Iasi-ul fiind un important centru universitar, cred ca veti avea mai mult succes din octombrie incolo.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 18, 2010 12:09 pm

ghighi4m scrie:In nici un caz nu imi asum pozitia de organizator sau persoana care ia deciziile, mai ales la experienta mea de 1 luna cu un DSLR in mana.



Nici nu stii ce usor e, doar anunta pe Forum ca sambata esti in locul ...... cu doua fete frumoase care sunt dispuse sa pozeze pentru Nikonisti :-)

Ai putea avea un succes neasteptat, chiar asa, in august cand multi sunt plecati :-)

Trebuie neaparat o momeala pentru intalnirile astea ca sa functioneze.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti in Iasi ?

Mesajde Gheorghita Epureanu » Mie Aug 18, 2010 1:02 pm

[/quote]
Nu neaparat. Prima intilnire a nikonistilor din Bucuresti a fost organizata de dl. Grozescu, care a participat si la majoritatea intilnirlor ulterioare. Desigur, asta nu inseamna ca nu va puteti organiza si intre voi sau ca o intilnire organizata intre voi ar fi mai putin interesanta/placuta. Iasi-ul fiind un important centru universitar, cred ca veti avea mai mult succes din octombrie incolo.[/quote]

Stiti cum se spune, e mai bine sa vezi lucrurile negre si ele sa fie roz decat sa vezi lucrurile roz si ele sa fie negre. Am presupus ca la inceput intalnirea noastra nu o sa starneasca un interes in randurile celor mai experimentati, cand ne vom trezi la o intalnire cu cineva care are o pregatire pe masura o sa ramanem placut surprinsi si desigur v-om aprecia asta. Ai mare dreptate, Iasiul e destul de mort in orice domeniu cand pleaca studentii. Avand in vedere ca lucrurile se urnesc mai greu (mai ales in Iasi) cateodata, m-am gandit sa lucrez in avans si sa pregatim "the real deal" in octombrie (poate si ceva mai mic in septembrie), dar daca nu avem nici un succes pana in octombrie ii dam un restart atunci poate cu mai bune rezultate.

[/quote]
Nici nu stii ce usor e, doar anunta pe Forum ca sambata esti in locul ...... cu doua fete frumoase care sunt dispuse sa pozeze pentru Nikonisti :-)

Ai putea avea un succes neasteptat, chiar asa, in august cand multi sunt plecati :-)

Trebuie neaparat o momeala pentru intalnirile astea ca sa functioneze.[/quote]

E putin trist faptul ca un pasionat de fotografie cu adevarat se misca la un eveniment cu cei din tagma lui numai momit, mai ales ca ar fi o data pe luna (cei din club ford se intalnesc in Iasi o data pe saptamana, duminica la ora 13:30 fara momeli deoarece reprezinta un club si fordurile sunt pasiunea lor). Sper sa fim destui cei care avem fotografia in sange si nu avem nevoie de recompense ca sa facem un schimb de experienta, asta nu inseamna ca ignoram si partea practica, dinamica,.....etc a unei intalniri. M-as multumi si cu o fata frumoasa pe intalnire, lucru nu greu de obtinut, popor majoritar feminin avem, laude de la straini ca avem fete frumoase sunt destule. :D
Gheorghita Epureanu
 
Mesaje: 321
Membru din: Mar Iul 06, 2010 8:50 am
Localitate: Matca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori