Acum este Joi Mar 28, 2024 3:49 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikonisti din Bucuresti

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde stefanev » Mie Noi 28, 2012 8:44 pm

Pentru cei ce nu au acces la Facebook, grupul Nikonistilor din Bucuresti se va intalni Duminica, 2 decembrie 2012, la Cafeneaua F64 la ora 15:00. Va invitam sa luati parte la cunoasterea grupului, discutii libere si daca timpul este favorabil o iesire la pozat pe inserate :) Asadar va recomand sa va luati aparatele foto cu voi ! :)
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Noi 28, 2012 11:02 pm

stefanev scrie: grupul Nikonistilor din Bucuresti se va intalni


Este o actiune oficială a Nikonisti.ro, sau este doar o asemănare de nume ?
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde alexandra_cristina » Joi Noi 29, 2012 12:53 am

Sucre scrie:Tare mult mi-ar place sa intru si eu in grupul vostru , dar parca imi e rusine sa ma afisez cu D60-ul meu si cu obiectivul de kit, pe langa D7000-uri si fotografi profesionisti sau semi-profesionisti.


Nici eu nu am cine stie ce aparat iar experienta in domeniu este fix 0 dar important este ca incerc sa invat unele chestii, imi place sa fac poze si ma bucur ca in sfarsit am putut sa-mi iau un aparat cu care pot face asta (dupa o experienta foarte neplacuta cu un compact :roll: ) asa ca mi-am facut curaj si am intrat in grup :D
Nimeni nu s-a nascut invatat, toti au fost candva la inceput.
alexandra_cristina
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Noi 27, 2012 2:55 am

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde stefanev » Joi Noi 29, 2012 4:06 am

Radu_Grozescu scrie:
stefanev scrie: grupul Nikonistilor din Bucuresti se va intalni


Este o actiune oficială a Nikonisti.ro, sau este doar o asemănare de nume ?


momentan nu am primit niciun sprijin din partea nikonisti.ro si in principiu nici nu ma astept. Daca pe forum nu se fac asa frecvente intalnirile, nu vad niciun impediment sa organizam noi asa ceva. Oricum nu am niciun castig material din partea nimanui, insa fiecare care participa la astfel de intruniri va avea de castigat atat cunostinte noi cat si prieteni noi. Fie ca sunteti de acord cu mine sau nu, sfaturile teoretice explicate "la fata problemei" la pozat sunt in opinia mea muult mai utile pentru incepatori.

Later edit: daca este necesar o sa modific fraza "grupul Nikonistilor din bucuresti" cu "UN GRUP de nikonisti din bucuresti" daca se ridica probleme de semantica.
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Noi 29, 2012 8:49 am

stefanev scrie: Fie ca sunteti de acord cu mine sau nu, sfaturile teoretice explicate "la fata problemei" la pozat sunt in opinia mea muult mai utile pentru incepatori.

Later edit: daca este necesar o sa modific fraza "grupul Nikonistilor din bucuresti" cu "UN GRUP de nikonisti din bucuresti" daca se ridica probleme de semantica.


Scuze, a fost o neîntelegere, eu nu sunt nici împotriva întâlnirilor (ar fi si culmea), nici al denumirii (mai ales că nu lucrez la SKIN sau la alta entitate Nikon).

Totusi, lăsând semantica deoparte, e posibil să fie probleme cu Logo-ul grupului:
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
care, în mod surprinzător pentru un fotograf profesionist ca dumneavoastră, se apropie periculos de mult de încălcarea copyright-ului.

Ce mi-a atras mie atentia a fost fraza:
„Momentan grupul ramane deschis, dar pe parcurs se va dori ca acest grup sa fie inchis pentru a putea dezbate orice fel de probleme.”
pe care am găsit-o tot acolo: https://www.facebook.com/groups/475922429126286

Iar în ceea ce priveste sprijinul Nikonisti.ro, însusi faptul că purtăm aici o discutie, în fata a vreo 13.000 de membri, este mai mult decât un ajutor :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde pai mei » Joi Noi 29, 2012 10:21 am

Foarte interesant, as veni la intalnire :)
Despre copyright - nu e ca si cum sigla Nikon ar fi un tablou sau o fotografie, dupa mine daca Nikon se gandesc putin se vor bucura de mai multa expunere si publicitate.
pai mei
 
Mesaje: 72
Membru din: Mar Dec 06, 2011 9:40 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Noi 29, 2012 10:26 am

pai mei scrie:Despre copyright - nu e ca si cum sigla Nikon ar fi un tablou sau o fotografie, dupa mine daca Nikon se gandesc putin se vor bucura de mai multa expunere si publicitate.


Ha, Ha :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde triplu_z » Joi Noi 29, 2012 10:29 am

pai mei scrie:Foarte interesant, as veni la intalnire :)
Despre copyright - nu e ca si cum sigla Nikon ar fi un tablou sau o fotografie, dupa mine daca Nikon se gandesc putin se vor bucura de mai multa expunere si publicitate.


Nu chiar ... Vezi tu .. Nikon a investit foarte multi bani in a face acea sigla celebra si tu poti trage beneficii din folosirea elementelor lor de branding :)

Nu cred ca se pune problema vreunui copyright infringement din moment ce sigla nu este folosita in scopuri comerciale.
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde fotograful.anonim » Vin Noi 30, 2012 7:17 am

stefanev scrie:Pentru cei ce nu au acces la Facebook, grupul Nikonistilor din Bucuresti se va intalni Duminica, 2 decembrie 2012, la Cafeneaua F64 la ora 15:00. Va invitam sa luati parte la cunoasterea grupului, discutii libere si daca timpul este favorabil o iesire la pozat pe inserate :) Asadar va recomand sa va luati aparatele foto cu voi ! :)



OK, s-ar putea sa ajung si eu.
Avatar utilizator
fotograful.anonim
 
Mesaje: 109
Membru din: Joi Feb 23, 2012 1:05 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde d4m4g3 » Vin Noi 30, 2012 12:29 pm

triplu_z scrie:Nu chiar ... Vezi tu .. Nikon a investit foarte multi bani in a face acea sigla celebra si tu poti trage beneficii din folosirea elementelor lor de branding :)

El poate trage beneficii? Sau tot Nikon care poate vinde aparete, obiective sau accesorii dupa ce Xulescu o sa fie convins de ceilalti colegi in timpul unei intalniri de genul acesta sa le cumpere?

Mi se pare o tampenie sa ne luam de astea de parca am lua-o pe urmele Apple, orice umbra, curba, font, textura reprezinta totul atunci cand sunt folosite de altcineva.

LE: As veni si eu dar din pacate nu pot, programul de la munca nu-mi permite. :(
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron