Acum este Vin Apr 19, 2024 8:41 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikonisti din Bucuresti

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde triplu_z » Vin Noi 30, 2012 12:49 pm

Nu e chiar asa simplu.

Personal m-am confruntat cu chestia asta. Acum ceva timp era o aplicatie de Facebook prin intermediul careia ti se aplica un watermark pe o imagine pe care o incarcai - I AM bla bla bla, iti alegeai tu textul. Una dintre imaginile respective am folosit-o in scop promotional. Nu au trecut 2 ore de la momentul publicarii imaginii respective si am fost contactat de un PM Skin care imi cita cateva paragrafe legale si ma ruga sa modific imaginea respectiva, deoarece logo-ul folosit/fonturile si expresia sunt detinute de Nikon si ca urmare voi fi actionat in justitie.

Oricat de stupid ar suna, si oricat ar avea Nikon de castigat de pe urma unei activitati care le foloseste sigla, daca e utilizata fara acordul lor explicit este copyright infringement. Nu ai dreptul sa folosesti elemente inregistrate Nikon in scopuri comerciale fara acordul lor.

Exemplu concret - Randunica SRL (firma proaspat lansata fara background, nu stie nimeni nimic de ea) Poate obtine foloase materiale sau de alta natura daca se asociaza unui brand cu renume (cazul de fata Nikon). Nu cred ca e necesar sa motivez de ce ...
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Noi 30, 2012 6:54 pm

d4m4g3 scrie:...
Mi se pare o tampenie sa ne luam de astea de parca am lua-o pe urmele Apple, orice umbra, curba, font, textura reprezinta totul atunci cand sunt folosite de altcineva.


... mai ales ca foarte decurand Apple a fost data in judecata de Caile Ferate Elvetiene, al caror ceas prezent in toate garile din Elvetia, a fost copiat identic in noul iPhone5.

Oricum aceste procese legate de drepturi de autor si patente, aduc mult mai multe venituri companiilor decat produsele vandute si realizate de acestia. Deci orice ocazie e bine-venita ;)
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde stefanev » Sâm Dec 01, 2012 2:15 pm

cu ocazia zilei nationale F64 e inchis in zilele de 1 si 2 dec. Asadar doritorii sunt asteptati in fata magazinului F64 la ora 15:00, ne adunam ca si grup si alegem o alta locatie pt a discuta la un vin fiert sau o cafea :)
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde triplu_z » Sâm Dec 01, 2012 3:43 pm

Astept cu interes intalnirea :D
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde DannyMC » Mie Dec 05, 2012 6:57 pm

Cum a iesit intalnirea, domnilor/doamnelor?! :)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde stefanev » Mie Dec 05, 2012 9:11 pm

Din punctul meu de vedere spun ca a fost ok, cred ca si ceilalti participanti sunt la acelasi sentiment :) Cu siguranta mai organizam alte iesiri :)
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde triplu_z » Joi Dec 06, 2012 10:21 am

Cred ca toti participantii ar trebui sa faca un control oftamologic sa aflam cine vede bine sau nu :D
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde stefanev » Joi Dec 06, 2012 11:28 am

daaa... asta referitor la dezbaterile legate de D700 :)))) oricum scorul a fost 3-2
https://www.facebook.com/groups/475922429126286
Grupul Nikonistilor din Bucuresti pentru intalniri frecvente, schimburi de experienta, discutii.
stefanev
 
Mesaje: 383
Membru din: Lun Sep 27, 2010 9:17 pm

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde Stroescu Paul » Joi Dec 06, 2012 2:46 pm

Buna,

sunt si eu curios ce dezbateri au fost legate de D700?

Multumesc.
Stroescu Paul
 
Mesaje: 75
Membru din: Vin Aug 13, 2010 10:27 am

Re: Nikonisti din Bucuresti

Mesajde triplu_z » Vin Dec 07, 2012 10:52 am

destul de simplu, unii dintre noi nu vedeau bine prin viewfinder-ul de la D700, altii vedeau perfect. Eu cel putin trebuia sa ma uit cateva secunde ca sa mi se acomodeze ochiul pentru a vedea clar, probabil ceva corectie de dioptrie, nimic special :)
Sapuniera Nikon - Obiective Ieftine de la SH - Blitz Chinezesc si rucsac de firma. N-am trepied, filtre si alte accesorii :-S
triplu_z
 
Mesaje: 111
Membru din: Mie Sep 19, 2012 3:24 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori