Acum este Mie Apr 24, 2024 8:18 am

Articole Nikonisti.ro

galateni din toate zarile ...

Cand? Unde? In ce fel?

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde George21 » Lun Sep 21, 2009 3:15 pm

Cosmin Gheorghita scrie:
George21 scrie:pai eu si domnul Cristian Nastase am vb foarte mult .. incepand dp forum, p mess, si apoi fata in fata, d asta am adus aminte ca a fost data afara

off topic, cum zicea si profesorul d fizica .. sunt cam ametit eu asa. si citesc ceva, gandesc da scriu altceva, sau nu citesc bine, is tanar am voie sa gresesc .. sper :roll:, de acu promit ca citesc de doua ori inainte sa raspund :)


Pentru mine era un subiect închis, îţi voi răspunde o dată la el pentru că văd că există anumite îndoieli şi-l voi fereca din nou. Vorbesc strict din experienţa mea proprie cu "domnul" Năstase. Şi eu consider că avem toţi dreptul a greşi, tocmai din acest motiv am păstrat şi eu legătura pe mess cu alde nikonians. Dar în momentul în care a început să mă facă în toate felurile în stilul lui caracteristic l-am cam şters.
Dar despre ce a fost vorba? Ei bine, s-a luat de mine de la simplul fapt că-mi achiziţionasem un set de lumini portabile de studio pentru a le duce cu mine la restaurant sau unde e cazul. Eu fac fotografii la nunţi şi mi se pare firesc să-mi cumpăr ceea ce-mi trebuie pentru a oferi o calitate mai bună, toţi ar trebui să tindem spre îmbunătăţirea serviciilor, nu clasicul "las' că-i bine şi aşa". Când a auzit că intenţionez să-mi duc luminile cu mine la restaurant pentru un set-up la faţa locului, a început să mă facă în toate felurile, că-s fraier, că nu trebuie pentru că vin beţivii şi mi le sparg, etc, etc. Nu a dat un sfat. S-a luat cu mine la harţă pe banii mei ca să zic aşa. Asta din partea unui om care, să fim cinstiţi, e beton la teorie, a citit foarte mult pe net despre fotografie, dar nu prea a aplicat ce a citit. La ora când mă certa pe mine nu avea un venit din fotografie sau aiurea (de fapt nu avea loc de muncă de fel), toate sculele lui scumpe erau achiziţionate prin credite bancare, nu producea nimic cu ele. Până una-alta, eu îmi achiziţionasem ceva din banii mei care să mă ajute la treabă, nu să mă uit la echipament într-o locaţie sigură.
Nu spun eu că aş fi eu cel mai meseriaş sau vreun guru într-ale fotografiei, dar ce ştiu, ştiu bine. Şi n-o să accept niciodată să vină vreun neavenit să mă facă prost pe banii mei. Aaaaa, un sfat de la vreun coleg mai experimentat este întotdeauna binevenit, dar şi acela se face pe un anumit ton, respectând normele bunului simţ. Faptul că ţi-a dat Dumnezeu un har mai aparte şi faci fotografii mai frumoase decât majoritatea oamenilor nu-ţi dă dreptul să devii grobian.



intradevar aveti dreptate si dumneavoastra, nu ii iau apararea dar e normal sa te superi cand un adversar, ca in fapt amandoi sunteti si fotografi pt nunti, isi cumpara instrumente mai bune, lumini si restu, dar eu cred ca mai bine era daca invata din asta si nu va lua la misto si nu va jignea, asta mi se pare un mod absud de a te face remarcat.


numai din disctia dumneavoastra cu nikonians pe mess ar fi meritat sa fie dat afara de pe forumuri, asta nu este un mod de a discuta cu oamenii cu care imparti acceasi pasiune, in cazul dumneavoastra acelasi job
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde Cosmin Gheorghita » Lun Sep 21, 2009 10:24 pm

George21 scrie:
intradevar aveti dreptate si dumneavoastra, nu ii iau apararea dar e normal sa te superi cand un adversar, ca in fapt amandoi sunteti si fotografi pt nunti, isi cumpara instrumente mai bune, lumini si restu, dar eu cred ca mai bine era daca invata din asta si nu va lua la misto si nu va jignea, asta mi se pare un mod absud de a te face remarcat.


numai din disctia dumneavoastra cu nikonians pe mess ar fi meritat sa fie dat afara de pe forumuri, asta nu este un mod de a discuta cu oamenii cu care imparti acceasi pasiune, in cazul dumneavoastra acelasi job


Iar nu ne înţelegem. Din câte ştiu eu, nikonians nu făcuse nicio nuntă până atunci, vroia să facă fotografie de presă. Nu l-am considerat niciodată concurenţă şi nici nu cred că ar face faţă la partea de relaţii interumane ca să fie capabil să facă nunţi, poate-i ia pe miri la bătaie dacă nu fac ăia cum vrea el :)Eu nu mi-am luat ceva ca să-i fac lui în ciudă, în fond are echipament mai scump decât al meu, nu asta mă interesează şi nici pe el n-ar fi trebuit. Dar hai te rog să închidem subiectul ca, zău n-are sens, deturnăm discuţia aiurea şi se supără lumea.
Renault Laguna 1.9 Dci Grandtour rulz:)
Avatar utilizator
Cosmin Gheorghita
 
Mesaje: 334
Membru din: Vin Ian 16, 2009 5:53 pm
Localitate: Galaţi-Tg.Mureş

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde George21 » Mar Sep 22, 2009 9:11 am

mai bine zis sa lasam barfa :)
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde George21 » Vin Sep 25, 2009 9:37 pm

George21 scrie:Urmatoare intrunire a nikonistilor galateni va avea loc pe 26 septembrie, la dansul facut in memoria lui MJ, va avea loc in 3 locatii diferite, nu le stiu exact e posibil sa se schimbe, ora si locul va anunt mai tarziu.



Maine la ora 15:30 in Gara si apoi mergem mai departe spre Faleza si Potcoava
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde abs+ » Sâm Sep 26, 2009 7:43 pm

Sunt proaspat nikonist galatean...din pacate maine nu sunt in localitate...dar la urmatoarea intalnire chiar vreau sa particip...urmaresc topicul ;)
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde George21 » Vin Oct 09, 2009 7:33 am

Kameran scrie:Dati fratilor ANUNT pe "prima pagina" sa venim mai multi ................

PS. Da l-am pierdut pe domnul Dan Pop, vroiam sa fim impreuna mai multi si sa destainuim "tainele Nikon-ului" , de fapt am pierdut o intalnire, nici nu stiam ca exista si adunare a galatenilor - dar ma intreb cati or veni ?
Hai capul sus, "trusele la gat" si pe faleza adunarea - asteptam cu drag sa STABILIM iar o zi pentru a ne "destainui" la o berica ...

Asteptam si pe D-ul Dan Pop, d-ul Grozescu, Dinu Lazar, Mircea Bezergheanu, etc... , iarpe la Galati ..

Cu stima si respect, si eu un "nikonist" !


Cei mai sus mentionati au pe viitor vreun drum la Galati ?
hai ca e frumoasa faleza toamna, hai ca e si Gradina Publica care e frumoasa toamna, hai ca avem mai multe si bere buna :lol:
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde abs+ » Lun Oct 12, 2009 5:37 am

Am si eu o intrebare off topic si imi cer scuze :roll: ...exista in Galati un magazin specializat cu accesorii pentru aparatele foto in afara de supermarketurile consacrate?Multumesc si inca o data scuze.
Lumina buna tuturor.
Avatar utilizator
abs+
 
Mesaje: 33
Membru din: Vin Aug 14, 2009 6:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde George21 » Lun Oct 12, 2009 6:57 am

abs+ scrie:Am si eu o intrebare off topic si imi cer scuze :roll: ...exista in Galati un magazin specializat cu accesorii pentru aparatele foto in afara de supermarketurile consacrate?Multumesc si inca o data scuze.


NU! mi se pare absurd ca un oras de marimea aceasta sa nu aiba un magazin foto cu de toate.
avem si noi cateva centre foto unde putem developa dar nici unu din ele nu avea filme iso 400 sau vreun film mai pro :|,
carduri de memorie nu gasesti ( ma refer la CF ).
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde George21 » Mar Oct 13, 2009 4:01 pm

Kameran scrie:Magazin special precum F64 de la bucuresti nu exista in Galatzi, insa se gasesc aparate foto prof. sau altele la mag. diferite.Orasul Galatzi e destul de mare si poate va exista si magazinul cu de toate pentru aparatura foto.

Pe curand !!!


unde ai gasit tu vreun aparat foto profesional in galati ?
mai mult de d90 nu gasesti, iar la canon 450d maxim ..

abia astept sa vad intr-un magazin in galati un d700 , d3 :P
cat despre obiective, flasuri, stative, umbrele nu zic nimic sa nu fac reclama negativa orasului :))
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

Re: galateni din toate zarile ...

Mesajde George21 » Dum Oct 25, 2009 1:02 pm

Kameran scrie:VA SALUT, PENTRU GĂLĂŢENI + SE MAI FAC ÎNSCRIERI PÂNĂ MIERCURI - 28. OCT. 2009 ORA 13.00 LA UN WORKSHOP FOTO CU PLECARE DIN GALAŢI - PENTRU BULGARIA. LOCURILE SUNT LIMITATE (DIN 16 LOC. - AU RAMAS 4 LOCURI) CARE MAI DORESTE DAM DETALII LA TEL. 0764113939 .



preturi, cand are loc, cat stam
detalii detalii
George21
 
Mesaje: 139
Membru din: Mie Feb 11, 2009 9:04 pm
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron