Acum este Mar Apr 16, 2024 9:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikonisti.RO, LIVE !

Cand? Unde? In ce fel?

Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde DrgRzvn » Lun Mar 09, 2009 10:20 pm

Dragi nikonisti,

De ceva vreme de cand sunt membru al acestui forum (trebuie sa recunosc ca pana acum detestam iz-ul de forum, blog, samd) am observat caractere puternice, oameni foarte documentati, autodidacti, amatori (ma incadrez), pasionati (si aici), profesionisti (catre asta tind), etc.

Dar vad ca din ce in ce mai des exista 3 segmente de membrii:
1. incepatorii - amatori;
2. profesionistii
3. criticii (unii cu intentii constructive, altii...)
4. ...
5. ...
partea frumoasa este ca asa cum suntem cu totii... per total e bine.

Dar ma tot gandesc ca ar putea fi si mai bine; si aici vine si gandul meu (care in prealabil a fost impartasit unora dintre voi):
ma gandesc ca ar avea un impact mai mare daca am reusi, macar o data pe luna (cum spunea S), sa ne intalnim intr-o serie de ateliere de lucru cu diferite teme;
Da, stiu, o parte dintre voi nu vor fi tentati. Mai ales ca pentru asemenea lucruri se solicita sume (mai mici sau mai mari). Ei bine, propunerea suna in felul urmator:
<O data pe luna, sa desemnam o "tema" si un "lector" pentru o sesiune de cateva ore (2-3max). Paticipantii propun sa fie cei membrii nikonisti.ro. Cum alegem "lectorul", cum alegem "tema", sunt intrebarile deschise catre cei interesati.>

Eu pot pune la dispozitie pentru aceasta perioada (2-3ore) o sala de curs, in cadrul companiei unde lucrez (asta in timpul sapt dupa 19.00 sau la sf saptamanii).

Deci, ce spuneti ? Cineva interesat ?
Se inscrie cineva la spartul ghetii, in calitate de "lector" ?

Eu cred ca ar fi un pas excelent.
Multumiri !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Sabina » Lun Mar 09, 2009 10:40 pm

Frumoasă iniţiativă. Şi sper să prindă cât de cât la forumişti că ar putea fi o chestie foarte productivă, mai ales dacă ego-urile rămân în urmă şi sunt toţi dispuşi să înveţe unii de la alţii.

Dacă oferta va fi luată în serios, şi decidem să ne implicăm în asta, propun să ne facem un fel de program, în aşa fel încât să ştim din timp, să ne organizăm agenda să putem ajunge cât mai mulţi (deci inclusiv cei care nu locuiesc în Bucureşti)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Dan Pop » Mar Mar 10, 2009 12:28 am

Ma gindesc ca, pentru inceput, ar fi bine sa ne intilnim fara o tematica anume si fara un lector, intr-o sesiune de tip intrebari si raspunsuri. Asta ca sa avem o estimare a numarului maxim de amatori de intruniri live (o sesiune pe o tema data va atrage, inevitabil, mai putini participanti, pentru ca e greu de imaginat o tema care sa intereseze pe toata lumea).

Daca ne vom stringe suficient de multi si daca lucrurile vor merge bine, vom putea, dupa aceea, sa postam o lista cu subiecte pentru intrunirile viitoare. Daca cineva se ofera ca lector la unul din subiecte, urmatoarea intrunire va avea si lector si subiect fara ca nimeni sa fie numit pentru asta. Totul e sa aiba si participanti ;) Evident, una si aceeasi persoana poate sa si propuna un subiect si sa se si ofere ca lector pentru acel subiect.

Daca reusim sa organizam o prima intrunire care sa reuneasca o "masa critica" de participanti, putem stabili multe detalii referitoare la viitoarele intruniri, prin viu grai. Un rezumat al fiecarei intruniri, postat pe forum, ar putea creste interesul pentru aceasta idee, in viitor.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde soulwise » Mar Mar 10, 2009 12:50 am

Desi sunt un amator si inca unul "verde" iar ca profesie apartin altui segment salut cu urale aceasta initiativa . Sper sincer sa am posibilitatea sa particip la cateva astfel de intruniri macar in speranta largirii orizonturilor mele fotografice si a intalnirii oamenilor ale caror nume insemna ceva in fotografia romaneasca .
Cred ca sunt in asentimentul multora cand propun ca aceste intruniri sa fie tinute la sfarsit de saptamana , sambata sau duminica ( daca se poate ) .

Va salut cu respect domnilor
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde DrgRzvn » Mar Mar 10, 2009 7:39 am

Ma bucura faptul ca acest gand se poate si intampla.
Si asa cum fugitiv am discutat si cu Sabina, ma bucura sustinerea voastra.

Trebuie sa recunosc, ca sunt in asentimentul dlui M., in ceea ce priveste aceste intalniri, iar cand spun asta ma refer la ceea ce incerc eu sa dobandesc. Mai exact sa culeg cate putin din experienta acelora care fac acest lucru (fotografia), si o fac bine !


Cu respecte stimabililor !
Avatar utilizator
DrgRzvn
 
Mesaje: 74
Membru din: Lun Feb 23, 2009 8:57 pm

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde tora » Mar Mar 10, 2009 10:34 am

Salutare,

Astept cu nerabdare o prima intalnire. Ca un incepator si neexperimentat personaj de pe acest forum sunt sigur ca voi fi printre cei care vor acumula cat mai multe cunostinte. Singura rugaminte pe care o am este sa nu se intample sambatata, deoarece programul nu mi-ar permite sa particip.
Sper ca se vor da la o parte prejudecatile si temerile si vor fi cat mai multe persoane interesate si participante.
O zi buna,

Florian
Avatar utilizator
tora
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mar 03, 2009 10:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde mandea » Mar Mar 10, 2009 10:50 am

Sustin intiativa.

Si sper ca dupa ce aceste intalniri vor atinge un anumit grad de seriozitate si interes sa putem chiar "angaja" o persoana care pe langa experienta si profesionalism sa aiba abilitati de comunicare care sa-i permita impartasirea cunostintelor cu altii.
I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar.
Avatar utilizator
mandea
 
Mesaje: 362
Membru din: Mar Feb 03, 2009 12:44 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde Robert_timisoara » Mar Mar 10, 2009 10:58 am

vin cu o completare. Ar fi mai ok daca aceasta intalnire ar avea loc conform zonelor geografice in care se afla fiecare. Adica cei din Bucuresti sau din apropiere sa se intalneasca in acea zona, cei din TM si Arad sa se intalneasca pe undeva pe "drum". Ar trebui ales si un lider care dupa intalnire sa posteze pe forum ce activitati au avut loc si ce s`a discutat. Nu de alta dar e cam greu sa ajungi din TM in Bucuresti pentru un week-end sau cateva ore (drum, costuri etc)
Nikon D40 18-55mm, 55-200mm VR http://www.flickr.com/photos/robert_tm/
Nikon D300 18-200 mm VR, 50 mm f1.8, SB-900
Robert_timisoara
 
Mesaje: 179
Membru din: Vin Ian 16, 2009 4:35 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde soulwise » Mar Mar 10, 2009 6:13 pm

Macar sa ne strangem cativa si dupa aceea in urma hotararilor de la primele intalniri sa mergem mai departe .
Asa ca haideti sa ne gandim cat mai repede la o data si o ora la care sa aiba loc aceasta prima intalnire ( cel putin pentru Bucuresti ) , nu de alta dar este bine sa batem fierul cat este cald .

Cu stima domnilor
M. :)
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti.RO, LIVE !

Mesajde nikonians_ro » Mar Mar 10, 2009 8:13 pm

Avand in vedere ca suntem cu totii utilizatori Nikon si ca vom fi si in continuare, cred ca cel mai potrivit pentru inceput ar fi o prima intalnire cu un reprezentant Nikon care sa prezinte componentele unui DSLR ( nu conteaza modelul ). Deasemenea mai poate atinge si subiecte legate de curatarea senzorului ( cu toate ca aici cu siguranta nu va recomanda varianta personala ) dar merita incercat.
Ideea cu care a venit @DrgRzvn este super tare , dar cred ca trebuie luate lucrurile usurel, iar acesta cred ca ar fii un start foarte bun . Nu cred ca trebuie inceput din prima cu diverse tehnici de fotografiere fara a peria putin temelia.
nikonians_ro
 
Mesaje: 159
Membru din: Mar Feb 03, 2009 3:10 pm

Următorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron