Acum este Vin Apr 19, 2024 11:02 am

Articole Nikonisti.ro

Intalnire pe terasa F64, 20 august

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 19, 2009 1:19 pm

Dan Pop scrie:
Sabina scrie:Începând cu ora 17 :)

Ora la care vor veni liber profesionistii, elevii, somerii si pensionarii :D


Daca ne amintim bine, mutarea intalnirii de sambata pentru joi vi se datoreaza in exclusivitate. Cel putin din cate stiu eu, sunteti singurul participant la excursia orasul.ro care ne onoreaza cu prezenta la intalnirea Nikonistilor.

Deci, in locul dumneavostra, as fi mai putin nemultumit de ora :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 19, 2009 1:47 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:
Sabina scrie:Începând cu ora 17 :)

Ora la care vor veni liber profesionistii, elevii, somerii si pensionarii :D


Daca ne amintim bine, mutarea intalnirii de sambata pentru joi vi se datoreaza in exclusivitate.

Nu cred. Eu propusesem simbata 29 august, tocmai pentru a evita asemenea conflicte, dar propunerea mea a fost ignorata.

Si, fiindca tot veni vorba, reiterez aceasta propunere, nu in locul intilnirii de pe 20 ci pe linga ea. Motivele fiind in numar de doua: multa lume nu poate veni la five o'clock-ul de joi, iar durata de maxim doua ore, din care una va fi dedicata lui D300s nu lasa cine stie ce timp pentru alte activitati nikoniste (sau nikonistice?). Daca se face, promit sa vin cu doua prezentari: "introducere in problematica expunerii" si "obiective si accesorii pentru macrofotografie".
Radu_Grozescu scrie:Cel putin din cate stiu eu, sunteti singurul participant la excursia orasul.ro care ne onoreaza cu prezenta la intalnirea Nikonistilor.

Fara un sondaj in rindul participantilor, nu putem sti citi participa la ambele actiuni. Desi dispun de ambele liste, nu e trivial sa asociezi id-uri forumiste unor nume de persoane :)
Radu_Grozescu scrie:Deci, in locul dumneavostra, as fi mai putin nemultumit de ora :-)

Comentariul meu era cit se poate de realist. Majoritatea celor care si-au anuntat participarea au mentionat ca vor ajunge mai tirziu, deci intilnirea se va reduce practic la prezentarea lui D300s.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Aug 19, 2009 2:06 pm

Dan Pop scrie:Si, fiindca tot veni vorba, reiterez aceasta propunere, nu in locul intilnirii de pe 20 ci pe linga ea.
...
Daca se face, promit sa vin cu doua prezentari: "introducere in problematica expunerii" si "obiective si accesorii pentru macrofotografie".


Pai e simplu:

1 - vorbiti la F64 daca au terasa libera pe 29.
2 - in timpul excursiei la Ruse capacitati nikonistii din cele doua autocare. Din peste 44 de participanti, statistic vor fi cel putin 22 de Nikonisti, mai multi decat intra pe terasa, dar cu putina bunavointa vor incapea.

In plus, temele propuse sunt de interes pentru utilizatorii tuturor marcilor de DSLR-uri, nu doar pentru Nikonisti.

Deci s-a rezolvat :-)

Dan Pop scrie:Fara un sondaj in rindul participantilor, nu putem sti citi participa la ambele actiuni. Desi dispun de ambele liste, nu e trivial sa asociezi id-uri forumiste unor nume de persoane :)


Imi cer scuze, dar mie mi s-a dat de inteles ca cei de la orasul.ro au solicitat tinerea intalnirii in alta zi decat sambata. Am crezut ca vor sa vina, macar unii dintre ei, la intalnirea Nikonistilor. Se pare ca voiau doar sa fie siguri ca nu renunta nimeni la excursie :-)

Chiar ar fi interesant de aflat cati din participantii la intalnirea Nikonistilor merg si la Ruse.

Dan Pop scrie:Majoritatea celor care si-au anuntat participarea au mentionat ca vor ajunge mai tirziu, deci intilnirea se va reduce practic la prezentarea lui D300s.


Pai nu asta e scopul intalnirii ?

Parerea mea e ca D300s este unul dintre cele mai interesante aparate Nikon in acest moment si cel mai reusit DSLR pe format APS-C dintre toate ofertele existente. Amanuntele maine :-)
Si nu da nimeni semne ca ar scoate ceva mai bun, cel putin in viitorul previzibil.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde Dan Pop » Mie Aug 19, 2009 2:41 pm

Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Si, fiindca tot veni vorba, reiterez aceasta propunere, nu in locul intilnirii de pe 20 ci pe linga ea.
...
Daca se face, promit sa vin cu doua prezentari: "introducere in problematica expunerii" si "obiective si accesorii pentru macrofotografie".


Pai e simplu:

1 - vorbiti la F64 daca au terasa libera pe 29.
2 - in timpul excursiei la Ruse capacitati nikonistii din cele doua autocare. Din peste 44 de participanti, statistic vor fi cel putin 22 de Nikonisti, mai multi decat intra pe terasa, dar cu putina bunavointa vor incapea.

In plus, temele propuse sunt de interes pentru utilizatorii tuturor marcilor de DSLR-uri, nu doar pentru Nikonisti.

Deci s-a rezolvat :-)

Cu conditia sa uitam un mic amanunt: este vorba de intilniri ale membrilor acestui forum, nu ale utilizatorilor de Nikon sau DSLR-uri in general.

Daca propunerea mea va stirni aici vreun interes, vom incerca s-o materializam, daca nu, nu.
Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Fara un sondaj in rindul participantilor, nu putem sti citi participa la ambele actiuni. Desi dispun de ambele liste, nu e trivial sa asociezi id-uri forumiste unor nume de persoane :)


Imi cer scuze, dar mie mi s-a dat de inteles ca cei de la orasul.ro au solicitat tinerea intalnirii in alta zi decat sambata. Am crezut ca vor sa vina, macar unii dintre ei, la intalnirea Nikonistilor. Se pare ca voiau doar sa fie siguri ca nu renunta nimeni la excursie :-)

Nici poveste. In locul unui autocar de 44 locuri planificat initial, s-a ajuns la doua autocare de 49 locuri plus o lista de asteptare. Cam prea mult, dupa parerea mea.
Radu_Grozescu scrie:Chiar ar fi interesant de aflat cati din participantii la intalnirea Nikonistilor merg si la Ruse.

Faceti miine un sondaj :)
Radu_Grozescu scrie:
Dan Pop scrie:Majoritatea celor care si-au anuntat participarea au mentionat ca vor ajunge mai tirziu, deci intilnirea se va reduce practic la prezentarea lui D300s.

Pai nu asta e scopul intalnirii ?

De obicei, aceste intilniri nu aveau un scop unic. Discutiile libere si consultatiile "in direct" sint cel putin tot atit de responsabile de succesul lor ca si partea de prezentari.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde dadrian » Mie Aug 19, 2009 6:52 pm

Din punctul meu de vedere lucrurile sunt simple:
- intilnirea si scopul ei au fost anuntate cu mult timp in urma;
- organizatorii (Nikon Romania si F 64, banuiesc) au facut eforturi pentru a organiza aceasta intilnire;
- cine este interesat de subiect vine, cine nu este interesat sau nu poate, nu vine;

Comentarii gen ca pasajul nu stiu care este in reparatii sau ca numai pensionarii, somerii sau liber profesionistii pot veni, consider ca sunt deplasate si lipsite de respect fata de organizatori si celor care si-au programat aceasta intilnire din timp.

Motive si obiectiuni se pot gasi o multime.

Scuze, daca am suparat pe cineva, sunt incepator, dar cred ca trebuie sa respectam cu totii eforturile celorlalti, indiferent de prioritatile fiecaruia.

Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde VALER » Mie Aug 19, 2009 7:57 pm

dadrian scrie:Din punctul meu de vedere lucrurile sunt simple:
- intilnirea si scopul ei au fost anuntate cu mult timp in urma;
- organizatorii (Nikon Romania si F 64, banuiesc) au facut eforturi pentru a organiza aceasta intilnire;
- cine este interesat de subiect vine, cine nu este interesat sau nu poate, nu vine;
Adrian

Sunt de acord cu afirmatiile de mai sus.
In alta ordine de idei, desi ies destul de des cu orasul.ro nu multi nikonisti de acolo vin si la intalnirile de la f64.
Un eveniment anuntat si anulat in ultimul timp lasa loc de o impresie neplacuta si neseriozitate. Parerea mea... ;)
Subiectul propus de d-l Dan Pop legat de expunere poate fi abordat la o intalnire viitoare. Poate prin octombrie cand vin si studentii, se termina concediile si deci audienta va fi maxima.
I hope.
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde dadrian » Mie Aug 19, 2009 9:31 pm

Promit ca este ultima data cind intervin pentru acest subiect, si o fac din respect pentru munca si timpul acordat de organizatori pentru acest eveniment.
As ruga pe oricare dintre "circotasi" sa se puna in postura celui care investeste un numar de ore de munca pentru a organiza o prezentare (fie ca este vorba despre D 300s sau despre expunere) si api sa vina x, y si z sa spuna ba ca ziua nu-i potrivta, ba ca ora este aiurea, ba ca-i vacanta, samd. Care ar fi atunci motivatia celui care se pregateste pentru a oferi informatii? Sunt curios daca aceste prezentari ar fi fost facute contra cost daca ar mai fi fost atitea motive de discutii! Cine vrea si poate vine, cine nu poate veni isi exprima civilizat regretul si asta este!

In Japonia sau Germania o intirziere de 5 minute este "taxata" ca lipsa de respect. Poate de aceea ei sunt unde sunt si noi suntem unde suntem.

Personal voi veni la ora 17:00 si voi fi numai ochi si urechi.

Adrian
dadrian
 
Mesaje: 31
Membru din: Lun Aug 17, 2009 10:08 am

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde micu`TZU » Mie Aug 19, 2009 10:02 pm

Sâmbătă aș fi venit cu siguranță.
Dar cum Constanța nu e tocmai ici ...
pas
micu`TZU
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Mai 24, 2009 8:14 pm
Localitate: Constanţa, RO

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde petrescu flory » Joi Aug 20, 2009 7:02 am

se pare ca vremea nu prea tine cu noi...:(
petrescu flory
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Mai 17, 2009 2:43 pm

Re: Intalnire pe terasa F64, 20 august

Mesajde Morphy » Joi Aug 20, 2009 8:36 am

Eu merg la Ruse si voi incerca sa ajung azi la intalnirea nikonistilor. (sa nu ma injurati pe mine ca s-a schimbat data de intalnire a nikonistilor pentru ca nu am nici o legatura :lol: )
Ultima oară modificat de Morphy pe Joi Aug 20, 2009 8:37 am, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori