Acum este Vin Apr 19, 2024 3:14 pm

Articole Nikonisti.ro

Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde Barbu Mateescu » Vin Sep 18, 2009 5:31 pm

Bun regasit!

Ma simt dator cu statistici finale, inaintea intalnirii. Nu mai putin de cinci oameni au renuntat, alti 5 nu au furnizat telefon (si doar unul singur a raspuns mail-ului), iar doi oameni nu au raspuns la telefon (cand erau sunati direct, pentru operativitate). Dupa cum se vede, nu e teribil de important sa ne ingrijoram ca ar ramane cineva pe dinafara.

In locul celor inscrisi –dar neconfirmati din varii motive– au fost chemati oamenii inscrisi in pozitiile urmatoare pe lista; mai sunt totusi alte persoane deja inscrise, minim 6 deja confirmati, maxim 14 potential doritori pentru urmatoarea intalnire. Atunci vor avea prioritate atat in fata celor care au mai fost, cat si fata de cei ce se vor inscrie pe viitor.

Ne vedem maine la F64!
Barbu Mateescu
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iul 31, 2009 10:08 am

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde vid313 » Dum Sep 20, 2009 10:59 am

Multumim inca o data domnului Radu Grozescu pentru ca ne-a impartasit din cunostintele dansului cu privire la sistemul de iluminare Nikon CLS!
Va rog recomandati-mi un stativ bun si un suport orientabil stativ pentru umbrela si blitul din dotare-SB600.
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde Radu_Grozescu » Dum Sep 20, 2009 11:10 am

vid313 scrie:Va rog recomandati-mi un stativ bun si un suport orientabil stativ pentru umbrela si blitul din dotare-SB600.


Eu am acest model, dar vad ca e end of life:
link magazin online

Se poate folosi un :
link magazin online
dar mai trebuie un spigot:
link magazin online
si un Nikon AS-19:
link magazin online

Mai sunt bineinteles si alte variante.

Stative dupa gust:
link magazin online
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde cosminprund » Lun Sep 21, 2009 7:14 am

Pina la urma cine au fost participantii pe 19, forumisti sau altii? Si sper ca s-a umplut "sala" si ca se mai tine si pe 3 :D
Cosmin Prund,
Nikon DX body + obiective si alte accesorii

http://www.flickr.com/photos/cosminprund/
cosminprund
 
Mesaje: 342
Membru din: Mie Mar 11, 2009 1:59 pm
Localitate: Sibiu

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde Dan Pop » Lun Sep 21, 2009 10:36 am

cosminprund scrie:Pina la urma cine au fost participantii pe 19, forumisti sau altii? Si sper ca s-a umplut "sala" si ca se mai tine si pe 3 :D

Multi forumisti, greu de spus daca printre ei s-au strecurat si citiva outsideri. Desigur, sala a fost plina.
Judecind dupa link magazin online, reluarea seminarului pe 3 octombrie inca e in carti.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde vid313 » Lun Sep 21, 2009 9:31 pm

Si inca o fotografie de la seminar.
LE: de fapt doua :)
Avatar utilizator
vid313
 
Mesaje: 256
Membru din: Mie Mar 04, 2009 4:55 pm

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde Sajuuk » Lun Sep 21, 2009 10:51 pm

Am fost, mi-a placut. Voi reveni cu imagini imediat ce voi avea timp sa le postez.
Multumiri domnului Radu Grozescu pentru informatiile oferite.

Andrei
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde aditzuBA » Mar Sep 22, 2009 7:31 am

Ca de obicei o atmosfera super.Multumiri dl-lui Radu Grozescu pt invataminte.
Fişiere ataşate
 DSC_5920 Edit WEB.jpg
 DSC_5914 Edit WEB.jpg
 DSC_5899 Edit.jpg
http://www.flickr.com/photos/adibunea/

my lucky numbers : 90/16/85/900
aditzuBA
 
Mesaje: 66
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 9:30 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde Barbu Mateescu » Mar Sep 22, 2009 9:12 am

cosminprund scrie:Pina la urma cine au fost participantii pe 19, forumisti sau altii? [...]
Nu am facut vreo diferentiere; "altii" sunt tot oameni interesati de sistemul Nikon.

Si sper ca s-a umplut "sala" si ca se mai tine si pe 3 :D
Pentru data de 3 octombrie d-l Grozescu si-a exprimat disponibilitatea, ba chiar mai mult: va regla prezentarea pentru a fi mai bine inteleasa de incepatori, si mai interesanta (prin interactivitate) pentru cei deja familiarizati cu sistemul CLS. Ca de obicei, fiind dedicata celor interesati de Nikon, la intalnirea din 3 octombrie se va discuta mult mai mult decat strict subiectul tehnic, oferindu-se si trucuri de utilizare generala obtinute si aflate din experienta.
Iata un exemplu simplu de inteles: pentru a obtine slave optic in orice incapere (inclusiv biserici etc. unde nu ne putem baza pe reflexiile peretilor) si din orice unghi, nu doar in fata camerei, se foloseste un blit (de exemplu SB900) orientat perfect vertical, si cu bounce diffuser, ajungand sa fie permanent deasupra capului fotografului. Diffuser-ul va transmite semnalul optic la 360° in jurul fotografului (nu doar intr-un unghi de 45-60 de grade, cum se prezinta in manual).
Exemplul acesta mi-a parut teribil de firesc in momentul in d-l Grozescu l-a aratat, dar nu-s multi care sa si-l imagineze de la sine.
_______________________________

Si ca sa trecem la ce ne doare: pe data de 3 octombrie sunt asteptati atat forumisti cat si orice alti pasionati de Nikon; vor avea prioritate la inscriere cei care nu au putut participa la runda anterioara.
Nu tre' sa ne facem griji totusi; a avut loc toata lumea venita, si cu o zi sau doua inainte vom face runda de reconfirmare pentru a folosi si locurile celor ce ar renunta intre timp.
Barbu Mateescu
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Iul 31, 2009 10:08 am

Re: Sistemul de iluminare Nikon CLS - seminar - 19 sept, 3 oct

Mesajde fotostefan » Mie Sep 23, 2009 5:59 am

Multumiri si din partea mea domnului Radu Grozescu pt acest seminar foarte util.
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori