Acum este Vin Mar 29, 2024 2:40 pm

Articole Nikonisti.ro

Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 9 mai

Cand? Unde? In ce fel?

Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 13, 2009 1:49 pm

Acum ca, prin amabilitatea domnului Grozescu, avem rezervata terasa F64 pentru 20 iunie, putem incepe sa facem planuri.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 9 mai

Mesajde soulwise » Mie Mai 13, 2009 1:53 pm

DA , multumiri domnului Grozescu si magazinului F64 .
Spuneati ceva mai demult despre cateva notiuni de optica pentru incepatori ??
Parca va si ofereati sa ne faceti o mica demontratie :) .

De asemenea domnul Grozescu parca se oferea sa ne faca o prezentare a catorva blitz-uri compatibile cu sistemul CLS de la Nikon .

Cateva idei , daca doriti eu stau la dispozitie cu cunostintele mele din domeniul IT si cu echipamentul meu foto , daca dvs veti dori spre exemplificare parti din el .
Ultima oară modificat de soulwise pe Mie Mai 13, 2009 1:58 pm, modificat 1 dată în total.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 20 iunie

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 13, 2009 1:56 pm

Dan Pop scrie:Acum ca, prin amabilitatea domnului Grozescu, avem rezervata terasa F64 pentru 20 iunie, putem incepe sa facem planuri.


De fapt prin amabilitatea celor de la F64, eu nu am facut decat sa-i intreb.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Thread nou

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 13, 2009 2:04 pm

Am inceput un thread nou pe aceasta tema:

viewtopic.php?f=60&t=777

Acesta e deja prea mare, iar denumirea nu ne mai este de folos.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 9 mai

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mai 13, 2009 2:13 pm

soulwise scrie:daca doriti eu stau la dispozitie cu cunostintele mele din domeniul IT si cu echipamentul meu foto , daca dvs veti dori spre exemplificare parti din el .


Prisma de la D90 ar fi foarte potrivita :-)

Lasand gluma la o parte, o stire la F64 despre intalnirea trecuta:
link magazin online
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 9 mai

Mesajde Dan Pop » Mie Mai 13, 2009 2:22 pm

soulwise scrie:DA , multumiri domnului Grozescu si magazinului F64 .

Adaug si eu multumirile mele.
soulwise scrie:Spuneati ceva mai demult despre cateva notiuni de optica pentru incepatori ??
Parca va si ofereati sa ne faceti o mica demontratie :) .

Nu o demonstratie, ci o prezentare de maxim 30 minute, si numai daca exista suficient interes printre participanti. Oferta ramine, desigur, valabila. Daca doar 2-4 persoane manifesta interes pentru asa ceva, se poate face la o singura masa, pe o foaie de hirtie.

Principalul rost al acestei prezentari ar fi o mai buna intelegere a problematicii balansului de alb: ce este acea ezoterica temperatura de culoare exprimata in mii de kelvini, de ce unele surse de lumina sint mai problematice decit altele cind e vorba de balansul de alb, iar altele nu pot fi balansate sub nici o forma si trebuie acceptate ca atare.

Daca ramine timp, putem face si o mica incursiune in domeniul opticii geometrice, ca sa vedem unele din motivele pentru care o singura lentila nu reprezinta cea mai fericita formula optica pentru un obiectiv cu focala fixa. Ocazie cu care se vor mai lamuri si unele din inscriptiile cabalistice de pe obiective.
soulwise scrie:De asemenea domnul Grozescu parca se oferea sa ne faca o prezentare a catorva blitz-uri compatibile cu sistemul CLS de la Nikon .

Nu stiu daca era o oferta serioasa sau doar un argument in plus pentru ca cei de la Nikon Romania sa vina cu D5000 si 10-24.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 9 mai

Mesajde VALER » Lun Mai 18, 2009 1:50 pm

Pierdusem legatura cu topicul, el fiind mutat intre timp asa ca ma bucur ca l-am regasit cu ajutorul d-lui Dan Pop caruia ii multumesc de doua ori: prima pt. Tokina 12-24mm f /4 si cea de-a doua bineinteles pt. sprijinul acordat acum si in cursul intalnirilor.
Adaug si eu cateva fotografii marturie ca am fost acolo si ca atmosfera a fost cu adevarat familiara.
Si bine-nteles ca multumesc iarasi organizatorilor : echipa f64, Skin Romania si indeosebi d-lui Radu Niculescu, d-lui Radu Grozescu si nikonistilor entuziasti.
Pana pe 20 iunie multe se vor intampla dar stiu un singur lucru: ca voi fi alaturi de voi.
:roll:
Fişiere ataşate
D-l Radu Grozescu.jpg
D-l Radu Grozescu_prezentare D5000.jpg
D-l Radu Grozescu-CSM_D5000.jpg
D-l Radu Niculescu.jpg
Lansare D5000_foto_1.jpg
Lansare D5000_foto_2.jpg
Nikon 10-24mm.jpg
Nikon D5000.jpg
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Discuţii pe teme fotografice - Terasa F64, Sâmbătă 9 mai

Mesajde Sabina » Lun Mai 18, 2009 11:40 pm

VALER scrie:Pierdusem legatura cu topicul, el fiind mutat intre timp asa ca ma bucur ca l-am regasit cu ajutorul d-lui Dan Pop caruia ii multumesc de doua ori: prima pt. Tokina 12-24mm f /4 si cea de-a doua bineinteles pt. sprijinul acordat acum si in cursul intalnirilor.


Nu l-am mutat propriu-zis, ci pur şi simplu l-am scos ca anunţ global fiind o întâlnire ce se întâmplase. Ca regulă oarecare, anunţurile globale nu se pun într-o secţiune anume (de unde şi numele), deci în momentul în care se dezactivează, le duc în cea mai potrivită secţiune. Pe viitor, orice discuţie legată de întâlniri care nu sare în ochi pe toate secţiunile, poate fi găsită aici, la Nikon Lounge. Dacă o să suprasaturăm secţiunea cu prea multe topicuri pe tema întâlnirilor, vom face o secţiune nouă, tocmai pentru a evita încurcăturile :)
committed workaholic. passionate photographer. radical dreamer.

Locul de joacă
Avatar utilizator
Sabina
 
Mesaje: 658
Membru din: Joi Feb 12, 2009 3:17 pm
Localitate: Bucureşti

Anterior

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron