Acum este Joi Mar 28, 2024 8:57 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikonisti in Ploiesti

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Nikonisti in Ploiesti

Mesajde teddy66 » Mie Dec 07, 2011 12:48 pm

cine are un 55-300 in ploiesti? vreau sa testez si eu unul. astept PM, multumesc!
NIKON D600 NIKON16-35/f4 SB700+
teddy66
 
Mesaje: 508
Membru din: Sâm Mai 07, 2011 12:37 pm
Localitate: ploiesti


Re: Nikonisti in Ploiesti

Mesajde alinsaga » Dum Sep 02, 2012 11:54 pm

Sub indrumarea meu, baiatul meu de 18 ani se pregateste pentru fotografie profesionala de eveniment in Ploiesti .
Aparatura a fost cumparata, autorizarea a iesit, siteul facut de el este gata .
Se descurca bine cu fotografia si editarea foto-video , asadar sunt sansele sa apara o "piesa grea" in peisajul orasului lui Caragiale.

http://sagaphotography.atwebpages.com/index.htm
alinsaga
 
Mesaje: 1411
Membru din: Sâm Dec 24, 2011 2:37 pm


Re: Nikonisti in Ploiesti

Mesajde rott-man » Mie Sep 12, 2012 7:54 pm

Pozele postate pe site sunt cele mai bune poze ale voastre? Intreb pt ca vazandu-le am prins brusc un curaj nebun de a incerca sa fac si eu bani din fotografia de eveniment, chiar daca, momentan, fotografia mea nu e fin separata de fundal (drept sa spun nici nu prea stiu cum vine asta :oops: ) :D ! Si inca o intrebare: fotografia postata la sectiune "Thrash the dress" e a voastra, pt ca pare cu totul alt stil (si nu ma refer la faptul ca e un hdr)?
Avatar utilizator
rott-man
 
Mesaje: 322
Membru din: Mar Oct 19, 2010 12:08 pm

Re: Nikonisti in Ploiesti

Mesajde teddy66 » Mie Sep 12, 2012 9:09 pm

rotmane, esti cumva critic de arta, omul e la inceput de cariera asa ca fii ingaduitor. in plus vii tu de la timisoara sa comentezi fotografiile ploiestenilor :D iar legat de poza la care faci referire, situl e un obiectiv turistic arhicunoscut nu numai in localitate, cauta pe net ceva legat de "micul trianon" afla ca nu exista fotograf in ploiesti care sa nu fi facut fotografii acolo. cat despre stil, e un banal crop care a incadrat strict acel monument, mai sunt si umpluturi pe langa acea constructie, chiar si un spital in aceeasi incinta. sau poate omul a combinat stilurile din diferite etape ale carierei lui de fotograf. chiar si tu ai ceva alternate in fotografiile tale alb-negru, unele sunt cu noise puternic care sa evidentieze dramatic subiectul tau. asa si omul, a vrut sa evidentieze prin acea fotografie specificul diferit al temei, fotografia TTD. dar...e usor sa fii carcotas
NIKON D600 NIKON16-35/f4 SB700+
teddy66
 
Mesaje: 508
Membru din: Sâm Mai 07, 2011 12:37 pm
Localitate: ploiesti

Re: Nikonisti in Ploiesti

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Sep 12, 2012 9:11 pm

alinsaga scrie:Pardon , adresa este :
http://www.saga-studio.ro


Nu inteleg de ce pe site au fost puse fotografii de vacanta ? Cine ar dori sa-ti cumpere fotografiile tale de vacanta sau sa te ia cu el in vacanta pentru a-i face fotografii ?!
Vacanta este o perioada personala de timp care nu are ce cauta pe un site comercial (chiar daca subiectul nu este membru de familie sau prieten).
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikonisti in Ploiesti

Mesajde rott-man » Mie Sep 12, 2012 9:25 pm

teddy66 scrie:... iar legat de poza la care faci referire, situl e un obiectiv turistic arhicunoscut nu numai in localitate, cauta pe net ceva legat de "micul trianon" afla ca nu exista fotograf in ploiesti care sa nu fi facut fotografii acolo. cat despre stil, e un banal crop care a incadrat strict acel monument, mai sunt si umpluturi pe langa acea constructie, chiar si un spital in aceeasi incinta. sau poate omul a combinat stilurile din diferite etape ale carierei lui de fotograf...

Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa spun despre acea fotografie. Obiectivul turistic poate fi fotografiat de oricine, problema e ca poza aceea apare ca fiind a lui Nicu Dragan (dar poate ca a primit acordul autorului de a o folosi, desi mie mi se pare cam aiurea sa postezi pe propriul tau site de fotografie drept exemple fotografii facute de altii): http://www.clubulfoto.com/forum/arhitectur-nicu-dr-gan-t107.html ;)

Iar legat de inceputul de cariera, din minim de bun simt fata de client as incerca sa nu fac experiente pe nunta lui, iar daca tot o fac, macar sa-l platesc eu! :D
Avatar utilizator
rott-man
 
Mesaje: 322
Membru din: Mar Oct 19, 2010 12:08 pm

Re: Nikonisti in Ploiesti

Mesajde teddy66 » Joi Sep 13, 2012 7:12 am

ce sa zic si eu...o fi asa dificil sa multumesti un client? ma uit la fotografiile tale, ai taiat si ai procesat la ele pana ai reusit sa creezi ceva emotie privitorului. asa e si cu fotografia de eveniment :D
NIKON D600 NIKON16-35/f4 SB700+
teddy66
 
Mesaje: 508
Membru din: Sâm Mai 07, 2011 12:37 pm
Localitate: ploiesti

Re: Nikonisti in Ploiesti

Mesajde rott-man » Joi Sep 13, 2012 7:46 am

Asa o fi cum zici tu (sper ca nu te-ai umplut de sange de la acele taieturi :lol:, iar legat de procesarea foarte agresiva, am vrut sa te rog sa-mi dai ceva exemple, dar spunand ca sunt toate editate astfel m-am lamurit si de experienta ta foto). Diferenta e insa, ca eu daca fac fotografii slabe, macar nu cer bani pe ele! :D Despre fotografiile tale nu intreb unde-s si nici nu indraznesc sa-ti cer sa le arati pt ca nu am lamai la mine! :D
Avatar utilizator
rott-man
 
Mesaje: 322
Membru din: Mar Oct 19, 2010 12:08 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron