Acum este Sâm Apr 20, 2024 7:52 am

Articole Nikonisti.ro

Discuţii întâlniri nikonisti.ro

Cand? Unde? In ce fel?

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde ancaphoto » Vin Iun 19, 2009 10:36 am

Buna,
Eu am inteles ca este vorba despre ora 10.00.
Si, dacar mai este cazul de vreo lista, acum stiu sigur ca ajung si eu.
Daca nu, ne vedem oricum maine dimineata cu intrebarile la pachet :)
Anca
ancaphoto
 
Mesaje: 36
Membru din: Vin Mar 20, 2009 9:53 am

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde micu`TZU » Vin Iun 19, 2009 11:05 am

Amu, dac-om întarzia un picuţ, n-o fi aşa bai. Că vinim de ici, de la Constanţa. Nu?
micu`TZU
 
Mesaje: 16
Membru din: Dum Mai 24, 2009 8:14 pm
Localitate: Constanţa, RO

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde VALER » Vin Iun 19, 2009 12:05 pm

Salutare.
Pt. a fi eficienti maine fac o sistematizare a subiectelor propuse pana acum. Iata cum s-ar prezenta ordinea de zi:
1. Complemente de optica si spectroscopie optica pentru uzul fotografilor amatori - dl Dan Pop ( subiect neabordat la intalnirea din 9 mai);
2. Elemente , echipamente si tehnici de iluminare ( discutii ) - subiectul a fost partial abordat pe 9 mai;
3. Iluminarea cu flash-uri externe- subiectul a fost partial abordat pe 9 mai;
4. partea de optica ( na- Optica elementara) [mai mult partea de distorsiuni, aberatii cromatice si prevenirea lor sau corectarea lor pe cat posibil] si elemente de iluminare corecta a unui cadru - propunere Sajuuk;
5. Lensbaby Composer- descriere generala, demonstratie;
6. Modalitati de realizare a balansului de alb ( by ancaphoto);
7. Fotografierea cu lumina in tonuri scazute (low key) si lumina in tonuri ridicate (high key) - by Marius Petrini;
8. Fotografierea in lumina naturala variabila ca intensitate si in lumina puternic contrastanta- by Valer.
Daca am omis ceva sau considerati ca e necesar sa fie discutat va rog sa interveniti pt. ca maine sa avem o lista a abordarilor deja conturata. ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Vin Iun 19, 2009 1:44 pm

Mi se pare mult prea mult pentru o singura intilnire, mai ales ca trebuie lasat si timp pentru discutiile libere care fac parte din farmecul acestor intilniri. Lista ar trebui reportata de la o intilnire la alta, cu subiectele deja abordate sterse si cu noi propuneri adaugate. Pe de alta parte, degeaba avem propuneri de subiecte daca nu se ofera cineva sa le si abordeze.

Pentru intilnirea de miine, eu ma ofer sa sustin complementele de optica si spectroscopie optica si prezentarea lui Lensbaby Composer.

Prezentari pe care ma ofer sa le sustin la intilniri viitoare, dar numai daca alti participanti isi manifesta interesul (nu vreau sa plictisesc lumea cu lucruri neinteresante):

Flash-uri (notiuni de baza, moduri de functionare pe aparat, moduri de functionare prin telecomanda optica sau radio).
Teleobiective (diverse tipuri, fixe si zoom, luminoase si consumer grade, la ce e bun fiecare).
Suport tehnic pentru fotografia macro (tuburi prelungitoare, lentile aditionale, obiective montate invers, obiective macro).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Sajuuk » Vin Iun 19, 2009 2:50 pm

Se anunta o intalnire interesanta maine :).
Lista propusa de dl Dan Pop mi se pare foarte interesanta pentru ca sunt momentan in cautare de cunostinte referitoare la tehnici de fotografiere.

Andrei
PS: @ dl. Dan Pop: banuiesc ca prezentarea unui lensbaby se va face live :). Nu de alta dar sunt curios cum arata un astfel de obiectiv pe viu si ce poate face efectiv.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Cristi Ciobanu » Vin Iun 19, 2009 3:26 pm

Cred si eu ca va fi foarte interesanta intalnirea de maine si ca noi astia incepatorii vom avea multe de invatat
Cristi Ciobanu
 
Mesaje: 291
Membru din: Dum Mai 24, 2009 10:01 pm

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde VALER » Vin Iun 19, 2009 9:07 pm

Dan Pop scrie:Mi se pare mult prea mult pentru o singura intilnire, mai ales ca trebuie lasat si timp pentru discutiile libere care fac parte din farmecul acestor intilniri. Lista ar trebui reportata de la o intilnire la alta, cu subiectele deja abordate sterse si cu noi propuneri adaugate. Pe de alta parte, degeaba avem propuneri de subiecte daca nu se ofera cineva sa le si abordeze.

Aveti dreptate. Eu nu am facut decat sa culeg subiectele propuse acum sau restante de la intalnirea din 9 mai.
Era o incercare de sistematizare.
Ne vedem maine. ;)
D300s&Nikkor lens
VALER
 
Mesaje: 333
Membru din: Joi Ian 22, 2009 9:16 pm
Localitate: Pitesti/Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Radu_Grozescu » Vin Iun 19, 2009 9:23 pm

Dan Pop scrie:Pentru intilnirea de miine, eu ma ofer sa sustin complementele de optica si spectroscopie optica si prezentarea lui Lensbaby Composer.


Excelent. Eu s-ar putea sa intarzii putin, dar sper sa prind macar o parte.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde soulwise » Vin Iun 19, 2009 9:55 pm

Acum stiu sigur ca nu am gresit cand mi-am amanat concediul pentru a putea participa la aceasta intalnire . Ne vedem maine domnilor indiferent de conditiile meteo sau alte mici incidente care ar putea aparea .

Cu stima
M.
D90+ Grip / 50mm f/1.8D + 16-85 VR +70-300 VR / 2 x SB 600 + softbox & stand / Trepied & Rucsac
[size=85]http://www.flickr.com/photos/soulwise/
Avatar utilizator
soulwise
 
Mesaje: 343
Membru din: Mar Feb 10, 2009 11:09 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Intalnire Nikonisti.ro, terasa F64, 20 iunie

Mesajde Dan Pop » Sâm Iun 20, 2009 1:38 am

Sajuuk scrie:PS: @ dl. Dan Pop: banuiesc ca prezentarea unui lensbaby se va face live :).

N-ar avea nici un haz altfel :)
Sajuuk scrie:Nu de alta dar sunt curios cum arata un astfel de obiectiv pe viu si ce poate face efectiv.

Desi aduce mult mai mult a obiectiv decit predecesorii lui (are chiar si inel de focalizare!), ramine totusi o ciudatenie din multe puncte de vedere.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Intalniri ale nikonistilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron