Acum este Joi Mar 28, 2024 12:33 pm

Articole Nikonisti.ro

corneliu.s Nota 10+

Note pentru userii de la care ati cumparat sau carora le-ati vandut
Reguli forum Regulament Vânzare/Cumpărare
1. Anunţurile listate în una din secţiunile de Vânzare sau Cumpărare trebuie să prezinte date de contact rapid – e-mail sau telefon pentru a complementa posibilitatea folosirii mesajelor private de pe forum.
2. Pentru anunţurile listate la categoria Vânzare, este necesară prezenţa unui preţ, fix sau negociabil pentru fiecare produs sau pentru întreg pachetul. De asemeni, este obligatoriu de menţionat oraşul din şi în care se face livrarea.
3. Starea produselor se va menţiona în anunţ, descriind pe cât posibil orice fel de probleme ce ar fi putut apărea pe parcurs (dacă acesta a fost prezent sau nu în service), dar şi durata posesiei produselor şi garanţia rămasă la zi (dacă este cazul). Imaginile pot complementa anunţul, dar nu sunt obligatorii.
4. Sunt interzise anunţurile ce nu au legătură cu vânzarea directă a produselor Nikon sau compatibilie cu acestea.
5. Deoarece nu dorim transformarea forumului în magazin de desfacere, este interzisă postarea a mai mult de 3 produse la vânzare în acelaşi timp. Singurele excepţii de la această regulă sunt trusele foto.
Abaterea de la regulament va fi penalizată mai întâi cu un avertisment şi ulterior cu banarea activităţii utilizatorului pe forumul nikonisti.ro.

Sugestii:
1. Cereţi cât mai multe detalii legate de produsul dorit şi recomandaţi ca achiziţia să se facă în persoana.
2.Verificaţi feedback-ul altor useri în legătură cu userul ce pune produsul la vânzare pe forumul dedicat: viewforum.php?f=72
3. Dacă o tranzacţie s-a realizat cu succes şi sunteţi mulţumit de calitatea produsului şi a modului în care s-a desfăşurat vânzarea, postaţi în categoria menţionată mai sus.
4. Dacă suspectaţi o activitate aparte din partea unui user, sau au existat probleme pe parcurs, folosiţi butonul Report Post/Raportează acest mesaj sau mesaj privat către administrator/moderatorul forumului.

A fost reintrodus regulamentul pe secţiunea Vânzare/Cumpărare datorită abuzurilor ce au apărut în ultima perioada. Începând din acest moment, regulamentul este obligatoriu inclusiv pentru anunţurile actuale.

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde robert87 » Mar Iul 30, 2013 12:14 am

Salut,
Cred ca asa ar fi cel mai bine, daca trimit gripul inapoi, exact cum l-am primit.
Sa-mi trimiti datele tale pe privat te rog.
Multumesc.
robert87
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 05, 2013 7:35 pm

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde corneliu.s » Mar Aug 06, 2013 12:34 pm

Robert,

A trecut ceva timp de cand ti-am trimis datele pe care sa trimiti gripul si de cand am mai discutat. Am verificat si la Posta si nu am primit nimic.

Mai pot accepta returul produsului doar daca trimiti gripul pana joi inclusiv.

Dupa cum te rugam si initial, pentru transparenta(de care ceilalti cumparatori pot fi interesati) te rog sa raspunzi tot in cadrul acestui topic.

Multumesc,

Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde robert87 » Dum Aug 11, 2013 9:56 pm

Salut,
Din pacate nu am primit updateul de pe thread-ul acesta, iar pe privat ti-am raspuns inca atunci la propunerea ta, atunci cand am cerut datele, iar tu nu ai mai scris inapoi, ai mutat discutia acolo, apoi ai scris aici.
Chiar nu primesc in inbox de pe topicul acesta, doar daca verific zilnic, eu nu am putut face asta, inspecial din concediu. + ca imi dai 2 zile de deadline.
Dupa cum ti-am zis am fost plecat in strainatate, nu am folosit gripul in caz ca ar conta. Este pe aparat de cand l-am luat, si a fost doar testat.
Nu mi se pare normal.
robert87
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 05, 2013 7:35 pm

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde robert87 » Mar Aug 13, 2013 6:09 pm

Daca tot nu raspunzi la telefon sau la pm, si ma lasi cu un produs de care nu-s multumit, macar trimite-mi cutia si capacul protector care imi apartin, ca sa il pot vinde si sa-mi pierd vremea si banii facand asta.

Toate acestea puteau fi evitate, daca:
1. ai fi facut o descriere CORECTA a produsului
2. mi-ai fi comunicat ca ESTI de acord, sa trimit coletul (asta inainte sa plec din tara),
(dupa ce ne-am inteles cine suporta taxele postale si dupa ce ai incercat sa faci o reducere(pe privat), tu NU mi-ai dat niciun OK)
3. daca m-ai fi contactat telefonic sau aici prin pm(astfel incat sa si AFLU ca tu nu mai esti dispus sa accepti gripul dupa data de 8), as fi facut demersurile necesare ca sa fie trimis pachetul de acasa, chiar daca nu eram in tara!

Total dezamagit, dar tot nu iti doresc sa ti se intample asa ceva.
Bafta!
robert87
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 05, 2013 7:35 pm

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde corneliu.s » Mar Aug 13, 2013 7:03 pm

Robert,

Imediat ce ai dat feedbackul tau negativ, ti-am propus returnarea produsului si ti-am dat adresa de livrare. Dupa aceasta, am stabilit ca transportul sa-l platesti tu, iar la Posta sa te duci a doua zi. Am convenit astfel, lucru pe care te rog sa nu-l contesti.

Dupa aceasta, ai plecat in concediu(cu sau fara gripul meu, nu are relevanta). Te rog sa tii cont ca si magazinele ofera conform legii 10 zile in care se pot returna produsele, iar in cazul nostru au trecut 14 zile. Eu personal, nu as fi plecat in concediu fara sa returnez produsul(ok-ul era primit).

Pe langa acestea, de la inceput te-am rugat ca discutia noastra sa fie purtata pe acest topic tocmai pentru a urmari amandoi un singur canal de comunicare(disponibil si celorlalti utilizatori) si nu mai multe(pm-uri, telefoane, sms-uri, mailuri).

Bineinteles ca voi transmite capacelul si cutia originala a produsului insa te rog sa accepti faptul ca nu voi putea face acest lucru decat incepand cu lunea viitoare(voi profita de zilele libere de SF MARIA si plec la mare).

In continuare rog comunicarea pana la lamurirea situatie pe acest topic.

Multumesc,

Corneliu

p.s.: in acest moment nu exista nici macar un pm la care nu am raspuns(lucru f usor de dovedit, sa nu ne contrazicem aiurea)
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde corneliu.s » Mar Aug 13, 2013 7:06 pm

In plus!

Orice alt utilizator doreste sa vada print screenuri cu conversatia dintre mine si Robert pe privat, il rog sa-mi solicite acest lucru.

Promit disponibilitate maxima oricui.

Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde corneliu.s » Mie Aug 21, 2013 3:41 pm

Robert,
Te rog sa confirmi aici primirea cutiei, a manualului, si capacelului de grip.

Multumesc,

Corneliu
Avatar utilizator
corneliu.s
 
Mesaje: 499
Membru din: Mie Aug 17, 2011 10:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde robert87 » Vin Aug 23, 2013 1:47 pm

Da, am primit coletul azi.
robert87
 
Mesaje: 24
Membru din: Vin Iul 05, 2013 7:35 pm

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde maryusb » Lun Sep 09, 2013 3:21 pm

Am cumparat un NIKON D5100 de la Corneliu, aparatul este in regula, merge perfect. Per total sunt multumit atat de produs cat si de vanzator care este punctual si serios si pe care il recomand cu incredere. Urmeaza sa vad cat de serios este si in situatia in care o sa am nevoie de factura si bon fiscal pentru garantie deoarece nu le-am primit in original, dar sper sa nu fie nevoie de ele.
Numai bine.
Avatar utilizator
maryusb
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Sep 09, 2013 3:01 pm

Re: corneliu.s Nota 10+

Mesajde scara_211084 » Vin Dec 13, 2013 7:16 am

Am cumparat si eu Tokina 28-70 de la Corneliu, un tip de nota 10+ , foarte serios, amabil, punctual, produsul exact ca in descriere.
Il recomand fara retineri, mai ales , ca, la un produs SH , iti da posibilitatea de a il returna, daca ceva nu este OK!

Toate bune!
Avatar utilizator
scara_211084
 
Mesaje: 153
Membru din: Mie Oct 10, 2012 11:41 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la User Rating

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori