Acum este Mar Apr 16, 2024 11:52 pm

Articole Nikonisti.ro

Mare grija

Note pentru userii de la care ati cumparat sau carora le-ati vandut
Reguli forum Regulament Vânzare/Cumpărare
1. Anunţurile listate în una din secţiunile de Vânzare sau Cumpărare trebuie să prezinte date de contact rapid – e-mail sau telefon pentru a complementa posibilitatea folosirii mesajelor private de pe forum.
2. Pentru anunţurile listate la categoria Vânzare, este necesară prezenţa unui preţ, fix sau negociabil pentru fiecare produs sau pentru întreg pachetul. De asemeni, este obligatoriu de menţionat oraşul din şi în care se face livrarea.
3. Starea produselor se va menţiona în anunţ, descriind pe cât posibil orice fel de probleme ce ar fi putut apărea pe parcurs (dacă acesta a fost prezent sau nu în service), dar şi durata posesiei produselor şi garanţia rămasă la zi (dacă este cazul). Imaginile pot complementa anunţul, dar nu sunt obligatorii.
4. Sunt interzise anunţurile ce nu au legătură cu vânzarea directă a produselor Nikon sau compatibilie cu acestea.
5. Deoarece nu dorim transformarea forumului în magazin de desfacere, este interzisă postarea a mai mult de 3 produse la vânzare în acelaşi timp. Singurele excepţii de la această regulă sunt trusele foto.
Abaterea de la regulament va fi penalizată mai întâi cu un avertisment şi ulterior cu banarea activităţii utilizatorului pe forumul nikonisti.ro.

Sugestii:
1. Cereţi cât mai multe detalii legate de produsul dorit şi recomandaţi ca achiziţia să se facă în persoana.
2.Verificaţi feedback-ul altor useri în legătură cu userul ce pune produsul la vânzare pe forumul dedicat: viewforum.php?f=72
3. Dacă o tranzacţie s-a realizat cu succes şi sunteţi mulţumit de calitatea produsului şi a modului în care s-a desfăşurat vânzarea, postaţi în categoria menţionată mai sus.
4. Dacă suspectaţi o activitate aparte din partea unui user, sau au existat probleme pe parcurs, folosiţi butonul Report Post/Raportează acest mesaj sau mesaj privat către administrator/moderatorul forumului.

A fost reintrodus regulamentul pe secţiunea Vânzare/Cumpărare datorită abuzurilor ce au apărut în ultima perioada. Începând din acest moment, regulamentul este obligatoriu inclusiv pentru anunţurile actuale.

Mare grija

Mesajde Cascheta » Mie Ian 30, 2013 12:06 am

Rog a se muta unde trebuie :Am patito si eu...dauna mare,in data de 25,26.01 am fost contactat prin mail de asazisul "Ioan Santa" din sighetul marmatiei strada bogdan voda bloc 6 apartament 18 etaj 2 cu propunerea de schimb,eu oferindui Nikon d7000,grip meike,doua baterii nikon,obiectiv nikor 50 1.8 g si blitz sb 700,toate ca noi cutie,el oferindumi un body canon 5dmark2 care il "castigase" nevastasa in austria la un concurs de fotografii....toate bune si frumoase el prezentanduse un doctor rezident vorbind foarte frumos cu mine si am hotarat ca amandoi sa trimitem coletele in aceeasi zi 28.01.13 pana aici toate bune si frumoase,a zis ca il pune nevasta lui MARIA SANTA,azi 29.01.13 cand a ajuns coletul meu de la el constat faptul ca a trebuit si sa platesc coletul de la el(el a spus ca fiecare il plateste pe al lui)am zis ok nu ma face un transport,il primesc il desfac si surpriza DOUA LEMNE INVELITE INTR-UN MATERIAL ALB!am sunat eu la cei prin care l-am trimis dar deja era predat al meu si el nici nu mai raspunde la telefoane ele fiind inchise deja.Deci am luat o marea teapa....el sa folosit de numele unui cunoscut fotograf din oras pt ca am fost la politie si mi sa comunicat ca numele Ioan si Maria Santa nu sunt adevarate si adresa la fel,dupa seria pe care am primito de la curierul care ii livrase coletul mm 034055 apartine altui om de pe strada Bogda Voda dar alt bloc si apartament....el intalninduse cu curierul inafara orasului pt a nu vedea adresa adevarata,am fost la politie si a verificat seria si apare cum am scris mai sus alt bloc si apartament,am vb cu curierul si a spus ca este un om injur la 30 de ani...eu nu inteleg cum a putut ridica coletul fara a arata un buletin ceva...seriile sunt:Nikon d7000- 6221235,obiectiv nikkor 50mm 1.8g serie-2059583,de la blitz si grip nu mai le am...Daca vede cineva la vanzare ceva cu aceste serii il rog foarte frumos sa ma anunte la nr 0729027142,ofer si recompensa celor care ma ajuta sa dau de el,stiu ca nu voi mai gasi cele trimise dar vreau eu sa dau de aceea persoana personal...

Numere de pe ce a sunat 0755670354
0744158168
serie mm 034055
Cascheta
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 21, 2012 8:13 pm

Re: Mare grija

Mesajde tillafoto » Mie Ian 30, 2013 3:02 pm

Imi pare foarte rau pentru tine...mai ales ca mi-am dorit acest aparat:(...si discutasem cum am patit-o si eu pe okazii...sanse?...nu stiu daca sunt,dar speranta moare ultima...acum sunt in discutie cu cineva si eu pt un schimb si o diferenta...dar m-ai facut cu acest post sa renunt...mai bine-l voi cumpara in rate,decat sa mai traiesc odata ce am trait atunci....
tillafoto
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Feb 07, 2012 9:26 pm
Localitate: Satu Mare

Re: Mare grija

Mesajde dasguzu2003 » Mie Ian 30, 2013 5:39 pm

Eu nu as trimite niciodata pe ideea "amandoi odata", cel mai ok daca vrea schimb sa plateasca ramubrs valoarea reala a produsului meu, iar dupa sa cumpar ce am de cumparat de la el. Punand ramburs cei de la curier ar trebui sa verifice, cel putin la fun c mai verifica. Mereu cand ridici un colet iti cere serie de buletin si nume daca nu ma insel cum a predat respectivul coletul fara astea?
dasguzu2003
 
Mesaje: 79
Membru din: Mar Apr 27, 2010 8:35 am
Localitate: Iasi

Re: Mare grija

Mesajde Cascheta » Mie Ian 30, 2013 11:43 pm

normal daca curierul ii cerea buletinul nu avea cum sa il predea ca nu avea acel nume...
Cascheta
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 21, 2012 8:13 pm

Re: Mare grija

Mesajde teddy66 » Joi Ian 31, 2013 8:10 am

colaborez zilnic cu mai multe firme de curierat, desi curierii ma cunosc de ani de zile niciunul, niciodata nu mi-a predat un colet fara sa-mi ceara buletinul. curierul respectiv ori este de rea credinta ori este inteles cu tipul acela.
NIKON D600 NIKON16-35/f4 SB700+
teddy66
 
Mesaje: 508
Membru din: Sâm Mai 07, 2011 12:37 pm
Localitate: ploiesti

Re: Mare grija

Mesajde f3br4 » Joi Ian 31, 2013 10:11 am

De acord cu tedy...eu as zice sa incerci sa faci ceva scandal si la firma de curierat...
f3br4
 
Mesaje: 454
Membru din: Vin Iul 27, 2012 10:42 pm

Re: Mare grija

Mesajde Asgaard » Joi Ian 31, 2013 2:23 pm

ooofff :( Imi pare foarte rau sa aud asta, din pacate parerile de rau nu ajuta deloc. Cat despre politie....nu vor fi in stare sa faca nimic, ba mai sunt si aroganti. Iti vor spune ca nu trebuia sa-l trimiti. Sunt foarte multi tepari (nu i-ar rabda pamantul). Va rog eu nu mai apelati la schimburi daca nu va puteti intalni cu persoana cu care faceti schimb. Curierul nu are nici obligatia si nici imputernicirea de a asigura/media tranzactia, el doar livreaza si preia (si din pacate nu intra in atributiile lui sa verifice continutul coletelor). Ideal este cu vanzare cu ramburs, schimburi...numai daca te poti vedea cu persoana fata in fata. Nu demult cineva a cumparat un laptop, a primit coletul, a trebuit sa plateasca rambursul inainte de a deschide coletul (ca asta e)...si inauntru erau cateva carti. :/
Avatar utilizator
Asgaard
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 07, 2011 10:08 pm
Localitate: Romania-Hungary-Cyprus

Re: Mare grija

Mesajde rotarescua » Joi Ian 31, 2013 4:48 pm

Imi pare rau si mie pentru ce ai patit...sigur dupa cum a zis si antevorbitorul meu, parerile de rau nu ajuta. Sper sa iti recuperezi aparatul chiar daca va fi si in viitor.
D4+D3s+D3+nikkor 14-24/f2.8G+nikkor 24-70/f2.8G+nikkor 70-200/f2.8G vr2+nikkor 28/f1.8g+nikkor 85mm/f1.4G+2xsb910+sb900+SU800+ThinkTank ProTroller v2+kenko zeta user
rotarescua
 
Mesaje: 305
Membru din: Joi Mar 08, 2012 8:46 pm
Localitate: Botosani

Re: Mare grija

Mesajde Mankid40 » Joi Ian 31, 2013 4:53 pm

De cate ori am primit colete, nu am prezentat nici un buletin, poate ca si curieri ma cunosc de mai multi ani...
Pacat de aparat si situatia asta.


Sent from my iPad, with love from Russia!
Avatar utilizator
Mankid40
 
Mesaje: 318
Membru din: Sâm Mar 03, 2012 2:33 am

Re: Mare grija

Mesajde Cascheta » Joi Ian 31, 2013 11:46 pm

o baza de date sau un link pe acest forum exista unde putem scrie toti seriile de la ce pierdem?daca cumva cumpara cineva pt a putea verifica seria?
Cascheta
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 21, 2012 8:13 pm

Următorul

Înapoi la User Rating

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron