Acum este Joi Mar 28, 2024 10:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Mare grija

Note pentru userii de la care ati cumparat sau carora le-ati vandut
Reguli forum Regulament Vânzare/Cumpărare
1. Anunţurile listate în una din secţiunile de Vânzare sau Cumpărare trebuie să prezinte date de contact rapid – e-mail sau telefon pentru a complementa posibilitatea folosirii mesajelor private de pe forum.
2. Pentru anunţurile listate la categoria Vânzare, este necesară prezenţa unui preţ, fix sau negociabil pentru fiecare produs sau pentru întreg pachetul. De asemeni, este obligatoriu de menţionat oraşul din şi în care se face livrarea.
3. Starea produselor se va menţiona în anunţ, descriind pe cât posibil orice fel de probleme ce ar fi putut apărea pe parcurs (dacă acesta a fost prezent sau nu în service), dar şi durata posesiei produselor şi garanţia rămasă la zi (dacă este cazul). Imaginile pot complementa anunţul, dar nu sunt obligatorii.
4. Sunt interzise anunţurile ce nu au legătură cu vânzarea directă a produselor Nikon sau compatibilie cu acestea.
5. Deoarece nu dorim transformarea forumului în magazin de desfacere, este interzisă postarea a mai mult de 3 produse la vânzare în acelaşi timp. Singurele excepţii de la această regulă sunt trusele foto.
Abaterea de la regulament va fi penalizată mai întâi cu un avertisment şi ulterior cu banarea activităţii utilizatorului pe forumul nikonisti.ro.

Sugestii:
1. Cereţi cât mai multe detalii legate de produsul dorit şi recomandaţi ca achiziţia să se facă în persoana.
2.Verificaţi feedback-ul altor useri în legătură cu userul ce pune produsul la vânzare pe forumul dedicat: viewforum.php?f=72
3. Dacă o tranzacţie s-a realizat cu succes şi sunteţi mulţumit de calitatea produsului şi a modului în care s-a desfăşurat vânzarea, postaţi în categoria menţionată mai sus.
4. Dacă suspectaţi o activitate aparte din partea unui user, sau au existat probleme pe parcurs, folosiţi butonul Report Post/Raportează acest mesaj sau mesaj privat către administrator/moderatorul forumului.

A fost reintrodus regulamentul pe secţiunea Vânzare/Cumpărare datorită abuzurilor ce au apărut în ultima perioada. Începând din acest moment, regulamentul este obligatoriu inclusiv pentru anunţurile actuale.

Re: Mare grija

Mesajde Asgaard » Vin Feb 01, 2013 12:36 am

Salut tuturor,
Revin cu o rectificare. Doar Urgent Curier accepta deschiderea coletelor. (facsimil de pe site-ul lor). Asa ca daca doriti sa trimiteti la distanta, apelati la ei si asigurati-va ca si ei respecta regulamentul prezent al companiei. Alta solutie...doar face-to-face. In rest nu as recomanda sa va expuneti la riscuri inutile pentru ca, din nefericire, uitati ce se intampla.

"LA RIDICAREA EXPEDITIEI DE CATRE CURIER:

Preluarea expeditiei care solicita ramburs se ridica de catre curier doar dupa verificarea continutului si intocmirea procesului verbal de constatare al continutului.
In procesul verbal se va mentiona: continutul coletului in mod succint dar cit mai exact, starea continutului si modul de ambalare.
Ambalarea si sigilarea coletului se face doar in prezenta curierului.
Taxele de transport pentru expeditie se achita in mod obligatoriu de catre expeditor + 2% din valoarea rambursului solicitat, reprezentand asigurarea expeditiei si a rambursului pe timpul transportului.
Se precizeaza in documentul de transport (AWB) – “Coletul se poate desface de catre destinatar pentru verificarea continutului “
Expeditorul are obligatia de a semna documentul de transport (AWB) si PROCESUL VERBAL DE CONTINUT.
Expeditorul primeste un exemplar al procesului verbal si al documentului de transport (AWB)

LA LIVRAREA EXPEDITIEI LA DESTINATAR:

Predarea expeditiei se face in baza documentului de identitate al destinatarului prin semnarea documentului de transport (AWB) si a procesului verbal de continut.
Daca exista solicitarea din partea expeditorului, destinatarul poate achita costul de transport al rambursului in baza prezentarii actul de identitate. Datele sunt necesare pentru completarea facturii sau chitantei."
Avatar utilizator
Asgaard
 
Mesaje: 69
Membru din: Vin Ian 07, 2011 10:08 pm
Localitate: Romania-Hungary-Cyprus

Re: Mare grija

Mesajde serjiulica » Vin Feb 01, 2013 8:08 am

Se poate trimite coletul si cu Posta Atlassib si se poate verifica coletul inainte de plata rambursului, doar ca trebuie mers la sediul lor, verificarea tot la sediu se face, nu la casa omului. Preturi de transport f bune. II recomand. Imi pare nespus de rau pt cele intamplate userului Cascheta.
serjiulica
 
Mesaje: 298
Membru din: Mar Dec 13, 2011 11:04 pm
Localitate: Iasi

Re: Mare grija

Mesajde unuser » Lun Feb 11, 2013 1:28 pm

Daca am inteles eu bine, curierul a livrat unei persoane care nu s-a legitimat si care pana la urma era alta decat cea inscrisa ca si destinatar.
Eu as zice sa faci plangere la firma de curierat si, daca nu reactioneaza, la Protectia Consumatorului, mergand pana la dat in judecata. Coletul era cu valoare reala declarata? Adica din hartiile pe care le ai de la ei reiese continutul si valoarea?
Nikon D7000, 18-105 VR, Nikon 50 f1.8 D, Nikon F80, Nikon 28-80 3.3-5.6 G, SB-24, SB-700
Pentax K-x, SMC Pentax A 50mm f2, Pentax 18-55, Pentax DA 50-200mm, Vivitar Seriers 1 100mm f3.5 macro, Sigma 530 DG ST & M42 stuff
unuser
 
Mesaje: 36
Membru din: Lun Sep 05, 2011 4:40 pm

Re: Mare grija

Mesajde ADN » Mar Feb 12, 2013 1:30 pm

Foarte urata situatia
Daca ajuta cu ceva : http://www.blacklistfoto.ro/
Avatar utilizator
ADN
 
Mesaje: 112
Membru din: Mar Oct 12, 2010 8:28 pm
Localitate: Constanta

Re: Mare grija

Mesajde Cascheta » Mar Feb 12, 2013 11:54 pm

Cascheta
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 21, 2012 8:13 pm

Re: Mare grija

Mesajde Cascheta » Sâm Feb 23, 2013 9:42 pm

daca cunoaste cineva aceasta persoana il rog ca sa ma anunte...am nevoie pt. la politie
Va multumesc!
Fişiere ataşate
 subiect stangamod.jpg
 sub.jpg
Cascheta
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 21, 2012 8:13 pm

Re: Mare grija

Mesajde catacore » Sâm Feb 23, 2013 10:45 pm

FanCourier verifica continutul coletului care este trimis cu ramburs (acuma, e adevarat ca nu verifica functionarea aparatului, dar, cel putin, se uita sa fie aparat foto - in cazul asta). Si inainte faceau si o copie dupa buletinul expeditorului, just in case. Acum vad ca nu mai fac copia dupa act (tocmai am trimis un aparat prin ei, marti).

Iar povestea cu "mai bine vanzare cu ramburs decit schimb" e acelasi lucru, dai banii (in loc de un alt aparat) pentru niste lemne. Tot aia e.

Sper sa dai de el, tu sau politia.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Mare grija

Mesajde golivax » Mie Mar 06, 2013 11:26 pm

catacore scrie:FanCourier verifica continutul coletului care este trimis cu ramburs (acuma, e adevarat ca nu verifica functionarea aparatului, dar, cel putin, se uita sa fie aparat foto - in cazul asta). Si inainte faceau si o copie dupa buletinul expeditorului, just in case. Acum vad ca nu mai fac copia dupa act (tocmai am trimis un aparat prin ei, marti).

Iar povestea cu "mai bine vanzare cu ramburs decit schimb" e acelasi lucru, dai banii (in loc de un alt aparat) pentru niste lemne. Tot aia e.

Sper sa dai de el, tu sau politia.


intradevar, cei de la fancourier, cu care am colaborat des, la trimiterea unui colet cu plata ramburs verifica continutul coletului, dar cum a mai spus cineva in acest thread, nu si buna functionalitate a produsului. cat despre buletin, in mod normal la fan, cel putin primele dati am tot dat copie xerox dupa buletin, pana am devenit un cunoscut al curierului si nu a mai trebuit. oricum sunt in baza lor de date. deci nu cred ca nu ai putea sa rezolvi problema. in mod normal cei respunzatori pentru aceasta situatie sunt cei de curierat. eu zic sa insisti chiar cu un avocat.
golivax
 
Mesaje: 632
Membru din: Mie Dec 08, 2010 11:03 am
Localitate: Timisoara

Re: Mare grija

Mesajde Cascheta » Joi Mar 07, 2013 3:56 pm

politaiul care are cazul a spus clar ca primul este curierul luat ...
Cascheta
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Sep 21, 2012 8:13 pm

Re: Mare grija

Mesajde golivax » Joi Mar 07, 2013 5:16 pm

in acest caz, daca curierul nu a procedat ca la carte, e clar vinovat, deci el ar trebui sa te despagubeasca, daca nu cumva vrea sa declare tot ce s-a intamplat si daca este complice. eu te sfatuiesc sa fi tare pe pozitie si sa nu lasi treaba nerezolvata. cineva e de vina si acel cineva trebuie ori sa-ti dea produsele ori contravaloarea lor in bani. multa bafta.
golivax
 
Mesaje: 632
Membru din: Mie Dec 08, 2010 11:03 am
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la User Rating

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron