Acum este Vin Mai 03, 2024 2:30 pm

Articole Nikonisti.ro

MARE ATENTIE PENCULESCU DANIEL din Pitesti sau NIK NIKE

Note pentru userii de la care ati cumparat sau carora le-ati vandut
Reguli forum Regulament Vânzare/Cumpărare
1. Anunţurile listate în una din secţiunile de Vânzare sau Cumpărare trebuie să prezinte date de contact rapid – e-mail sau telefon pentru a complementa posibilitatea folosirii mesajelor private de pe forum.
2. Pentru anunţurile listate la categoria Vânzare, este necesară prezenţa unui preţ, fix sau negociabil pentru fiecare produs sau pentru întreg pachetul. De asemeni, este obligatoriu de menţionat oraşul din şi în care se face livrarea.
3. Starea produselor se va menţiona în anunţ, descriind pe cât posibil orice fel de probleme ce ar fi putut apărea pe parcurs (dacă acesta a fost prezent sau nu în service), dar şi durata posesiei produselor şi garanţia rămasă la zi (dacă este cazul). Imaginile pot complementa anunţul, dar nu sunt obligatorii.
4. Sunt interzise anunţurile ce nu au legătură cu vânzarea directă a produselor Nikon sau compatibilie cu acestea.
5. Deoarece nu dorim transformarea forumului în magazin de desfacere, este interzisă postarea a mai mult de 3 produse la vânzare în acelaşi timp. Singurele excepţii de la această regulă sunt trusele foto.
Abaterea de la regulament va fi penalizată mai întâi cu un avertisment şi ulterior cu banarea activităţii utilizatorului pe forumul nikonisti.ro.

Sugestii:
1. Cereţi cât mai multe detalii legate de produsul dorit şi recomandaţi ca achiziţia să se facă în persoana.
2.Verificaţi feedback-ul altor useri în legătură cu userul ce pune produsul la vânzare pe forumul dedicat: viewforum.php?f=72
3. Dacă o tranzacţie s-a realizat cu succes şi sunteţi mulţumit de calitatea produsului şi a modului în care s-a desfăşurat vânzarea, postaţi în categoria menţionată mai sus.
4. Dacă suspectaţi o activitate aparte din partea unui user, sau au existat probleme pe parcurs, folosiţi butonul Report Post/Raportează acest mesaj sau mesaj privat către administrator/moderatorul forumului.

A fost reintrodus regulamentul pe secţiunea Vânzare/Cumpărare datorită abuzurilor ce au apărut în ultima perioada. Începând din acest moment, regulamentul este obligatoriu inclusiv pentru anunţurile actuale.

MARE ATENTIE PENCULESCU DANIEL din Pitesti sau NIK NIKE

Mesajde dany86 » Sâm Iun 22, 2013 3:55 pm

Mare atentie PENCULESCU DANIEL din Pitesti


Speram sa nu ajung niciodata sa deschid un asemenea anunt dar uite ca am patit-o!

Am un anunt cu un nikon D700 de vanzare, in stare exceptionala, luat de nou de la F64 in decembrie 2011 (inca in garantie) pe care nu l-am folosit aproape deloc, am tras cu el numai 4772 de cadre fara nunti sau alte evenimente. Miercuri seara 19.06.2013 ma suna un individ pe la ora 23.30 cum ca e foarte interesat, ma intreaba daca sunt primul proprietar, daca numarul de cadre e real si nu cumva mint, daca am garantia si factura in original. Ii spun ca toate sunt in regula, ca sunt om serios dar ca vreau avans daca il trimit prin curier. Se supara, chiar e revoltat ca am tupeul sa ii cer bani dinainte si ma asigura ca si el e om serios si ca va ridica coletul pt. ca are banii. Ne intelegem la 7000 de ron cu transport asigurat.
A doua zi dupa doua incercari nereusite cu Fan Curier si Sprint Curier de trimitere a coletului din cauza ca ei nu primesc colete cu valoare mai mare de 5000 de ron de la persoane fizice incerc la Urgent Curier, idee data de el. La astia merge dar ma anunta baietii ca trebuie sa platesc 2% din valoarea rambursului (din astia 7000 de ron) plus transportul, adica un total de 200 de lei. Il sun inainte, ii spun ca ar fi mai bine sa imi puna un avans in cont ca sa trimit cu alta firma sa nu ma mai coste si pe mine atat. El ca nu, ca vrea asa si sa mai pun 100 de ron ca suporta el. Cica vrea camera musai ca nu mai gaseste D700 nou la banii astia si ca vineri seara are o cununie si are nevoie de camera.
Buuun. Pun coletul, numai dupa ce verfica cei doi baieti curieri, se face un proces verbal cu ce este in cutii, platesc cei 200 de ron si pleaca coletul. A doua zi, vineri dimineata il sunt la 10, imi raspunde , ma asigura ca pana in ora 15.30 o sa ridice camera si ma anunta telefonic imediat.Se face 15.00, incep sa il sun. Primul apel, al doilea, al treilea, al cincilea, al zecelea. Nimic, nu raspunde! Ii trimit cateva sms-uri sa imi raspunda sau sa imi zica daca s-a razgandit. In cele din urma imi trimite un Sms pe la 16 in care imi spune ca e la "urgenta la Bucuresti la perfuzii" si sa fac retur la colet. Sun la Urgent Curier la Urziceni, la Pitesti, la Bucuresti si reusesc sa inregistrez returul desi coletul putea sta 7 zile in care putea sa il ridice oricand.

Am ramas cu o paguba de 230 de ron (cei 200 de lei plus 30 de ron returnarea coletului) si cu enorm de mult stres. Aparatul l-am impachetat foarte bine, in 2 cutii izolate cu polistiren, deci e in perfecta siguranta. Treaba e ca nu inteleg de ce mi-a facut asta, mai ales ca eu nu am dusmani pe internet sau in viata reala, sa zici ca cineva voia sa se razbune pe mine.

In orice caz, astept sa se intoarca aparatul si voi face o plangere la politie. Daca nu rezolv pe cale legala, sunt hotarat sa fac un drum pana la Pitesti. Imi vreau doar cei 230 de lei, nimic altceva.

Individul se numeste, asa cum mi-a zis el, posibil sa fie un nume fals (cu litere mari sa ramana in Google):

PENCULESCU DANIEL

Strada Popa Sapca
Bloc A2
ScaraA
Etaj 2
Apartament 6
PITESTI, Jud. Arges
Numar de telefon: 0763537006
nikon_fx72@yahoo.ro

Individul nu imi mai raspunde la telefon, azi l-a avut toata ziua inchis. Am cautat pe internet si am vazut ca a avut un anunt prin mai 2013, tot cu un D700 de vanzare: viewtopic.php?f=45&t=30932
Profilul lui pe forum este acesta: memberlist.php?mode=viewprofile&u=26108

http://www.foto-magazin.ro/fotomarket-detalii.php?ID=147685

Aveti mare, mare grija cand trimiteti prin curier! Eu din patania asta o sa pun conditia expressa ca aparatul sa fie predat in Urziceni sau cu avans depus inainte de expeditie.
dany86
 
Mesaje: 278
Membru din: Mie Noi 03, 2010 4:04 pm

Re: MARE ATENTIE PENCULESCU DANIEL din Pitesti sau NIK NIKE

Mesajde mcn » Sâm Iun 22, 2013 10:06 pm

Salut,

Interesant articolul. Nu mai stiu exact dar cred ca exista un capitol cu persoane neserioase sau cu reclamatii. Acum nu stiu ce sa spun cu plata in avans. S-ar putea sa nu mai vinzi nimic deoarece potentialul cumparator nu are garantia ca-i mai trimiti coletul chiar daca tu ai toata bunavointa.
mcn
 
Mesaje: 379
Membru din: Dum Noi 29, 2009 4:33 pm

Re: MARE ATENTIE PENCULESCU DANIEL din Pitesti sau NIK NIKE

Mesajde dany86 » Dum Iun 23, 2013 6:57 am

Salutare!

MCN, am cumparat si am vandut pe internet de cateva zecii de mii de lei, nu am avut niciodata probleme. Nu stiu daca e cineva de pe forum sau oricine care ar putea sa spuna ca nu sunt serios. Si apoi cine il vrea cu adevarat sa vina la Urziceni sa il ia. Eu am batut sute de km pt. obiective.

Am uitat sa spun, cu individul am reusit sa vb. vineri seara pe la 21 si ceva cand a raspuns dupa zeci de apeluri si mi-a zis ca o sa imi trimita banii de transport. De atunci si-a inchis telefonul, cred ca a renuntat la numarul asta.
dany86
 
Mesaje: 278
Membru din: Mie Noi 03, 2010 4:04 pm

Re: MARE ATENTIE PENCULESCU DANIEL din Pitesti sau NIK NIKE

Mesajde dane_taaz » Joi Iun 27, 2013 6:41 pm

Din punctul meu de vedere, daca cumperi 2 kg de cartofi care valoreaza 5 lei sau 1000 lei te risti prin curier, si plata ramburs. Dar cand cumperi un aparat foto de 7000 de lei de ce sa te zgarcesti la 150 lei benzina si sa il ridici personal cand la curier dai 200 lei ? De ce sa ai surprize ?

am batut si 500 km dus-intors pentru un obiectiv de 3500 lei, dar am avut siguranta ca ceea ce cumpar e functional, iar cumparatorul a mai lasat si el 100 lei la pret pentru fericirea de a-l inmana personal.
dane_taaz
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Iun 03, 2013 9:21 pm

Re: MARE ATENTIE PENCULESCU DANIEL din Pitesti sau NIK NIKE

Mesajde florin_bz » Vin Iun 28, 2013 11:05 am

@dane_taaz
daca privesti din prisma unui cumparator aveti dreptate, numai ca la fel ca in bancul de la Radio Erevan, userul de mai sus nu voia sa cumpere ci voia sa vanda...
pentru cel care vinde e mai complicat sa se duca 500 de km dupa fiecare posibil cumparator.
florin_bz
 
Mesaje: 112
Membru din: Mie Ian 26, 2011 8:03 am


Înapoi la User Rating

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori