Acum este Vin Mar 29, 2024 1:24 am

Articole Nikonisti.ro

obiective utile ptr filmare?maxim 2?ce ati alege?

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

obiective utile ptr filmare?maxim 2?ce ati alege?

Mesajde guesswho » Mie Feb 03, 2016 12:21 pm

Am mutat discutia aici,am un d610 si un d810-al doilea e ptr foto.trusa mea de obiective cuprinde un 24-70mm f 2.8 si un 50mm f 18.astea ar fi obiectivele de care nu le mai folosesc si pe care le pot catre filmare(ocazional pot da 14-24mm f2.8 ).Din ce-am inteles de la un coleg 24-70mm e prea mare si greu ptr a-l folosi pe un stedy cam si in general la filmarea de nunta.Ce imi recomandati?in Toamna voi face upgrade si de body,atunci voi lua un alt aparat,ce as putea alege intr un buget pana in 5000-6000 si ce obiectiv as putea pune care sa ma ajute my all around?
Multumesc
guesswho
 
Mesaje: 59
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:24 pm

Re: obiective utile ptr filmare?maxim 2?ce ati alege?

Mesajde cox » Dum Feb 21, 2016 11:09 pm

Pe video nu aș folosi nikon ești contra curentului., ... Canon și Sony sunt mult mai ok.

La evenimente să filmezi cu un singur dsrl si nimic altceva (măcar încă o cameră), e prea riscant.

24-70 se folosește f mult la filmarea cu dsrl, dar nu pe steady și nu nikon.(tamronul stabilizat).

Pe steady cu dsrl-ul e f dificil cu focusarea manuală, un hibrid cum e Canon C100 ar fi ideal.

Păstrează Nikon doar pe foto, vinde ce nu folosești.
Pe video treci pe Canon.

Asta e sfatul meu ...
,,Scrisul corect si ingrijit denota respect pentru ceilalti membri si pentru propria persoana.'' Anonim
Avatar utilizator
cox
 
Mesaje: 1207
Membru din: Mar Ian 21, 2014 9:07 pm


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron