Acum este Joi Apr 18, 2024 9:03 am

Articole Nikonisti.ro

Filmare cu D7000

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Filmare cu D7000

Mesajde d.ungureanu » Mar Sep 13, 2011 6:28 am

Cum sunt postac nou pe aici, pun acest link la videoclipul filmat cu D7000. Daca se poate, sugestii, reclamatii...
http://www.youtube.com/watch?v=ykGxBWDJVN8
d.ungureanu
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Sep 13, 2011 6:16 am

Re: Filmare cu D7000

Mesajde A.Dragos » Mar Sep 13, 2011 6:40 am

E interesant, dar devine plictisitor după primele zeci de secunde. Trebuia să diversifici cumva subiectul și ai grijă să nu mai ai cadre lungi de peste 5 - 7 secunde în filme în genul.
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Filmare cu D7000

Mesajde joitalucian » Lun Feb 20, 2012 7:21 pm

A.Dragos scrie:E interesant, dar devine plictisitor după primele zeci de secunde. Trebuia să diversifici cumva subiectul și ai grijă să nu mai ai cadre lungi de peste 5 - 7 secunde în filme în genul.

Singura problema a dslr-urilor este atunci cand filmezi un subiect care se misca si acum ma refer la focus....ca nu merge decat manual!
joitalucian
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 01, 2012 1:59 pm

Re: Filmare cu D7000

Mesajde Morphy » Lun Feb 20, 2012 7:45 pm

D7000 are AF-F si focalizeaza automat in timpul filmarii... nu trebuie sa focalizezi manual (decat daca vrei ;) )
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Filmare cu D7000

Mesajde A.Dragos » Lun Feb 20, 2012 9:38 pm

joitalucian scrie:
A.Dragos scrie:E interesant, dar devine plictisitor după primele zeci de secunde. Trebuia să diversifici cumva subiectul și ai grijă să nu mai ai cadre lungi de peste 5 - 7 secunde în filme în genul.

Singura problema a dslr-urilor este atunci cand filmezi un subiect care se misca si acum ma refer la focus....ca nu merge decat manual!


Majoritatea clipurilor realizate cu D-SLR sunt realizate pe baza focalizării manuale. Chiar dacă D7000 are funcția de AF-F, funcție foarte utilă de multe ori, dacă vrei să faci un film în genul celui realizat de tine o să constați că e mai utilă focalizarea manuală. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Re: Filmare cu D7000

Mesajde berki » Mar Feb 21, 2012 8:47 pm

Morphy scrie:D7000 are AF-F si focalizeaza automat in timpul filmarii... nu trebuie sa focalizezi manual (decat daca vrei ;) )


Nu m-as baza mult pe focalizarea automata: este lenta si se schimba urat expunerea in acest timp, face mult zgomot daca esti pe inregistrare sunet si pe deasupra greseste focalizarea (nu poate focaliza sau se opreste dupa mai multe incercari). Eu renuntasem la ea si foloseam intotdeauna focalizarea manuala.
DSLR, Zoom, Primes
- - - - - - - - - - - - - -
telefon: 0722.374206
e-mail: berkeczizsolt@yahoo.com
locaţie: Sf. Gheorghe (CV)
Avatar utilizator
berki
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Oct 01, 2010 7:45 am
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Filmare cu D7000

Mesajde ruxandy » Dum Feb 26, 2012 4:09 pm

Parerea mea este ca filmarile cu DSLR-ul sunt foarte bune, atat timp cat sunt "regizate".
Pentru filmari "point & shoot", o camera video Full HD este imbatabila :)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Filmare cu D7000

Mesajde berki » Dum Feb 26, 2012 5:09 pm

ruxandy scrie:Parerea mea este ca filmarile cu DSLR-ul sunt foarte bune, atat timp cat sunt "regizate".
Pentru filmari "point & shoot", o camera video Full HD este imbatabila :)


Ai perfecta dreptate. Dar la D7000 modul de codare a filmului lasa urme de zgomot iso (la lumina slaba) iar culorile sunt redate aiurea. Un simplu P@nasonic FZ38 sau C@non 1100D nu prezinta asa ceva.
Ma rog, D7000 este un aparat foto si inca unul foarte bun!
DSLR, Zoom, Primes
- - - - - - - - - - - - - -
telefon: 0722.374206
e-mail: berkeczizsolt@yahoo.com
locaţie: Sf. Gheorghe (CV)
Avatar utilizator
berki
 
Mesaje: 103
Membru din: Vin Oct 01, 2010 7:45 am
Localitate: Sf. Gheorghe

Re: Filmare cu D7000

Mesajde ruxandy » Dum Feb 26, 2012 6:02 pm

E asa, dar nu e chiar asa... Intr-adevar, Canon-urile sunt mult in fata Nikon-ului la capitolul video. (nu degeaba s-au filmat filme intregi la Hollywood utilizand aparate Canon precum 7D). DAR, partea interesanta e ca nu sunt mai bune calitativ, ci mai bune ca permisivitate in ceea ce priveste setarile, iar efectul aparent e de calitate mai buna. Revenind la Nikon, da, in mod "point & shoot" e dezastruos la calitatea video in low light, dar, cu niste mici artificii, il poti forta sa utilizeze ce ISO, diafragma si shutter speed vrei tu, astfel incat cu un obiectiv luminos cu focala fixa, poti obtine o calitate impresionanta chiar si in semi-bezna. :)
Avatar utilizator
ruxandy
 
Mesaje: 648
Membru din: Lun Feb 20, 2012 5:18 pm
Localitate: Brasov

Re: Filmare cu D7000

Mesajde A.Dragos » Dum Feb 26, 2012 7:11 pm

ruxandy scrie:E asa, dar nu e chiar asa... Intr-adevar, Canon-urile sunt mult in fata Nikon-ului la capitolul video. (nu degeaba s-au filmat filme intregi la Hollywood utilizand aparate Canon precum 7D). DAR, partea interesanta e ca nu sunt mai bune calitativ, ci mai bune ca permisivitate in ceea ce priveste setarile, iar efectul aparent e de calitate mai buna. Revenind la Nikon, da, in mod "point & shoot" e dezastruos la calitatea video in low light, dar, cu niste mici artificii, il poti forta sa utilizeze ce ISO, diafragma si shutter speed vrei tu, astfel incat cu un obiectiv luminos cu focala fixa, poti obtine o calitate impresionanta chiar si in semi-bezna. :)


Și aici pot fi date ca exemple foarte bune clipurile realizate de Chase Jarvis. Ideea e că oricum n-ai cum să filmezi cum trebuie cu un D-SLR folosind funcțiile automate. Ai nevoie de focalizare manuală permanentă pentru un control perfect, utilizarea modurilor manuale pt. expunere/diafragmă/ISO, multă răbdare și muuulte accesorii. Asta dacă vrei să faci ceva foarte fain și nu un clip de familie, spre exemplu. :)
Dragoş Asaftei - http://dragosasaftei.ro
Avatar utilizator
A.Dragos
 
Mesaje: 521
Membru din: Dum Ian 10, 2010 12:40 pm
Localitate: Odorheiu-Secuiesc, Harghita

Următorul

Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron