Acum este Vin Mar 29, 2024 3:22 pm

Articole Nikonisti.ro

D5100

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Re: D5100

Mesajde armageddon » Sâm Noi 17, 2012 5:58 pm

1. nu prea cred ca are 18 Gb cardul (poate 16).
2. Nu faci. Camerele DSLR nu pot filma mai mult de 30min continuu. Pentru protectia senzorului, pentru ca ar fi considerata camera video si sunt alte taxe...
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5100

Mesajde moaartea » Vin Ian 04, 2013 6:06 pm

linitarea de 20-30 min e de la faptul ca file system-ul de pe carduri este fat 32, iar pe acest tip de file system nu se pot crea/accesa fisiere mai mari de 4 GB. deci UN CADRU esti limitat la 4GB. iar acei 4gb pot sa fie 20 min sau pot sa fie 60 min sau mai mult daca filmezi la o rezolutie/calitate mai slaba.


legat de primul filmulet cu 5100 si 35-ul. incearca asta:

pune iso pe auto 100-6400 (atentie la 5100 desi il limitezi la 1600 la filmare sare de 1600 se duce in 6400 sau mai sus daca are nevoie, nu il poti bloca) ,
timpul de expunere sa zicem 1/60-1/50 ,
diafragma care o vrei
misti aparatul in sus/jos pana ai expunereea corecta apoi dupa ce ai expunerea corecta blochezi expunerea cu AE-L - butonul de pe spatele camerei , si astfel nu mai "fuge" expunerea in toate partile ca e foarte enervant la filmare, si poti sa controlezi mult mai bine si zgomotul vazand ce iso ai.

de asemenea profilul pe care filmezim de ex poti sa incerci proilul "tasinflat" , eu am rezultate bune cu profilul neutral, contrast minim, sharp 0, saturation -1 sau -2, ca apoi in post poti sa corectezi mult mai bine culoarea, iar contrastul/sharpnes-ul / etc le faci foarte usor in post si poti chiar sa scoti si zgomotul mult mai usor.

ti-as sugera sa lasi si focus manual si sa focalizezi "pe ce te intereseaza" sau daca nu sa lasi tipul focusului pe wide.
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: D5100

Mesajde armageddon » Vin Ian 04, 2013 11:52 pm

moaartea scrie:iar acei 4gb pot sa fie 20 min sau pot sa fie 60 min sau mai mult daca filmezi la o rezolutie/calitate mai slaba.

S-a discutat de N ori ca limitarea are legatura cu legea, nu cu spatiu ocupat. Nu vei avea la nici un DSLR mai mult de 29:59:99 pentru ca ar intra la categoria de camere video si cresc taxele. Uneori in loc sa incerci sa presupui cauzele este mai bine sa citesti. Restul sfatului este inutil. Setarile se fac in functie de situatie, daca era un standard exista si un profil predefinit de catre producator mai ales pentru camerele entry level (noob friendly).

misti aparatul in sus/jos pana ai expunereea corecta
asta e un fel de magie ca in Harry Potter? :lol:
Avatar utilizator
armageddon
 
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 06, 2012 1:32 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5100

Mesajde Etelebaxi » Mar Iun 11, 2013 8:58 pm

Am gasit cateva sfaturi utile aici, o sa le incerc. Problema mea este ca am doar un obiectiv Nikon AF-S 55-200mm G ED VR DX. si doresc sa filmez peisaje. Doresc sa ma intorc in toate directiile cu aparatul, deci trepiedul este exclus. Nu am reusit sa obtin imagini clare cei drept am incercat in "Crapaturi" (canyoane). Imaginea trepida, se defocaliza, si zgomotul autofocusului era "asurzitor".

Cu acest obiectiv am sanse sa fac asemenea filmulete, sau sa incerc doar imagini "fixe" de pe trepied?
ideea cu AE-L am retinut-o. o sa testez si cel cu focusul minim. o sa studiez si ideea cu microfonul.

Am incercat sa captez doar sunetul pasarilor, nici atunci nu am avut noroc. Sunetul "principal" era foarte slab aproape perceptibil, si - desi am tinut aparatul nemiscat - am prins un zgomot de fond al aparatului. Cu un microfon exterior am sansa se a capta mai bine sunetele externe, sunt mai sensibile, dacat cel intern? Nu doresc sa fac investitii inutile.

PS. Ce inseamna obiectiv G? dar ED? Si ce face un obiectiv sa devina "macro?"
Etelebaxi
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Iun 29, 2012 9:12 pm
Localitate: Brasov

Re: D5100

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iun 12, 2013 8:48 am

Etelebaxi scrie:PS. Ce inseamna obiectiv G? dar ED? Si ce face un obiectiv sa devina "macro?"


Ceva informatii aici: http://www.kenrockwell.com/nikon/nikortek.htm
Pentru filmare de calitate se folosesc dispozitive dedicate (camere de filmat); filmarea la D5100 este doar un feature, nu caracteristica principala, si orice accesorii ai folosi in combinatie nu vor reusi sa egaleze calitatea unei camere de filmat. Pentru captarea exclusiva a sunetului e mai bine sa folosesti aparate special dedicate; reportofoanele Zoom sunt un bun punct de plecare.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: D5100

Mesajde Tudor_dx » Mie Iun 12, 2013 9:07 am

Etelebaxi scrie:Am gasit cateva sfaturi utile aici, o sa le incerc. Problema mea este ca am doar un obiectiv Nikon AF-S 55-200mm G ED VR DX. si doresc sa filmez peisaje. Doresc sa ma intorc in toate directiile cu aparatul, deci trepiedul este exclus. Nu am reusit sa obtin imagini clare cei drept am incercat in "Crapaturi" (canyoane). Imaginea trepida, se defocaliza, si zgomotul autofocusului era "asurzitor".

Cu acest obiectiv am sanse sa fac asemenea filmulete, sau sa incerc doar imagini "fixe" de pe trepied?
ideea cu AE-L am retinut-o. o sa testez si cel cu focusul minim. o sa studiez si ideea cu microfonul.

Am incercat sa captez doar sunetul pasarilor, nici atunci nu am avut noroc. Sunetul "principal" era foarte slab aproape perceptibil, si - desi am tinut aparatul nemiscat - am prins un zgomot de fond al aparatului. Cu un microfon exterior am sansa se a capta mai bine sunetele externe, sunt mai sensibile, dacat cel intern? Nu doresc sa fac investitii inutile.

PS. Ce inseamna obiectiv G? dar ED? Si ce face un obiectiv sa devina "macro?"


Mai poti afla despre terminologie, chiar in ograda noastra, pe nikonisti.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Anterior

Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron