Acum este Vin Mar 29, 2024 12:57 am

Articole Nikonisti.ro

Ovidiu's Audi A4

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Re: Ovidiu's Audi A4

Mesajde ikraft » Joi Noi 15, 2012 10:21 pm

faine clipurile, dar nu prea se vede un mesaj. Incearca sa diversifici, lasa audi ca merg bine si fara reclama :)
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Ovidiu's Audi A4

Mesajde Tudor_dx » Vin Noi 16, 2012 10:18 am

Imi place cum au iesit clip-urile. Buna treaba. Cadre diverse, majoritatea lor bine luate. Ce mai lipseste este sa incepi sa te joci cu lumina artificiala. :))
- jib crane (homemade);
- slide camera (homemade);
- si o tentativa de steadicam (nestabilizata - n-am reusit sa-l stabilizez 100 %)


Ai putea sa pui si niste cadre de making-of daca ai. Pun pariu ca multa lume e interesata sa vada cum arata niste DIY.

Ca si comentariu negativ, as putea sa spun ca unele efecte/tranzitii mi s-au parut putin aiurea, dar atat.

ikraft, nu cred ca sunt de reclama, din cate se pare, e un club audi. Pana la urma, masinile sunt un subiect excelent de fotografiat/filmat.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Ovidiu's Audi A4

Mesajde h0rm0n » Vin Noi 16, 2012 7:52 pm

@ikraft, proprietarul care m-a rugat sa-i filmez masinile, a detinut Audi-urile + recenta achizitionata.
Inca nu mi-am gasit timp sa filmez, daramite sa fac un montaj cu masina mea (un Astra F), asta ca sa nu mai fac reclama la cercuri. :D

Unele cadre/miscari sunt dorite de el. Sunt cadre pe care eu nu le-as fi pus, dar daca el a insistat (el a dat banu) am introdus si acele cadre.

@Tudor_dx, fii bun si spune-mi ce effecte/tranzitii nu a picat bine, din greseli se invata. :)
Cadru de makin' nu am avut decat unul singur (vezi video).
Dar pot lasa poze cu fiecare "jucarie".
http://www.youtube.com/my_videos_edit?ns=1&video_id=elV83vVD5Vc

In video apare un trepied low-cost, din cauza ca e usoara... am avut trepidatii/miscari usoare.
De data asta am folosit Sony Vegas 10, unde (pe alocuri) am folosit stabilizarea.
Nu demult mi-am gasit un Slik 35D, ce imi place la el este ca e solid si greu, numai bun pt 'crane'.
Avatar utilizator
h0rm0n
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mar 12, 2012 12:18 pm

Re: Ovidiu's Audi A4

Mesajde Tudor_dx » Lun Noi 19, 2012 4:27 pm

Spre exemplu, efectul ala care seamna cu functia "inverse" in Photoshop in diferite nuante. Si ar mai fi si succesiune de cadre cu culori diferite, care mi s-a parut usor spre kitch.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Ovidiu's Audi A4

Mesajde h0rm0n » Lun Noi 19, 2012 4:51 pm

La partea cu multitudinea de culori sunt si eu de acord, deoarece posesorul masinii a vrut sa scoata in evidenta ca are inca "un rand" de grila (de S4), trebuia sa pun undeva.
Iar cu inversul, mi-e imi place. :)

Mersi pt. detalii.
Avatar utilizator
h0rm0n
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Mar 12, 2012 12:18 pm

Re: Ovidiu's Audi A4

Mesajde goangaus » Lun Dec 10, 2012 11:07 am

Foarte tari montajele, felicitari.
Se gaseste pe undeva pe net documentatie video dar nu tehnic ci mai mult regie sau nu stiu cum sa-i zic, adica ce tip de cadre sa tragi sa iasa la sfarsit un montaj reusit, ce sa urmaresti, detalii, etc. Eu nu am gasit asa ceva pe net, poate imi inidcati voi ceva documentatie.
Sony A6000|35mm F1.8|16-50|55-210
PhotoBlog
goangaus
 
Mesaje: 505
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron