Acum este Joi Mar 28, 2024 1:23 pm

Articole Nikonisti.ro

Diferenta mare de calitate intre camere video si DSLR-uri

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Diferenta mare de calitate intre camere video si DSLR-uri

Mesajde costisefu » Mie Aug 22, 2012 9:36 am

Direct la subiect: filmat ani de zile cu camera video Sony FX1, reda fenomenal HD de pe caseta direct in televizor(pe cablul compozit). Detalii de vad si porii din pielea omului. Dar acelasi fisier HD in calculator se vede varza.

Acum mi-am tras un Panasonic HMC151 si la fel, in calculator se vede praf, cam neclar. Am crezut ca poate placa video, sau calculatorul slab, dar pe parcursul anilor am tot schimbat si calculatoare, si placi video, si programe de editare video...

Iar cu Nikon D5100 da bine din prima. Totul super clar si in calculator. Nu inteleg care e explicatia.

Nu stiu cum sa explic mai bine. De ce calitatea pe TV e fantastica, iar acelasi fisier in calculator lasa mult de dorit? Sa fie decodorul camerei video mai bun la redat fisierul? Si de ce aparatul face totul bine, fara frustrari?
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Diferenta mare de calitate intre camere video si DSLR-ur

Mesajde d4m4g3 » Mie Aug 22, 2012 2:41 pm

Televizoarele aplica corectii imaginii in general, facand-o mai placuta ochiului.
In PC ai fisierul cu setarile default, nu e marit contrastul, sharpnessul, etc. Asta in schimb o poti face tu, manual.

Nu stiu ce format filmeaza Panasonicul ala, dar folosesc codecuri diferite? Ca e diferenta intre codecuri/playere/oricum care pleaca de la calitate generala pana la setari default diferite ceea ce se traduce in final prin imagine diferita.
Nikon D5100 / Nikon 35mm F1.8 / Nikon 18-55mm VR / Nikon 55-200mm VR / Nissin Di622 MII / etc. :P

Galerie FOTO: facebook.com/stefan.geogloman.photo

I see humans, but not humanity.
Avatar utilizator
d4m4g3
 
Mesaje: 459
Membru din: Joi Apr 26, 2012 6:34 pm
Localitate: București

Diferenta mare de calitate intre camere video si DSLR-uri

Mesajde berila_mz » Mie Aug 22, 2012 3:47 pm

Codecurile.......
berila_mz
 
Mesaje: 559
Membru din: Mie Mai 30, 2012 10:35 am

Re: Diferenta mare de calitate intre camere video si DSLR-ur

Mesajde costisefu » Joi Aug 23, 2012 9:06 am

eu nu vorbesc de diferenta de calitate din ce poate aplica televizorul.
E diferenta ENORMA de detalii, de saturatie, etc. detaliile nu le poti aduce cu sharpen. Poate se nimereste pe aici si cineva care cunoaste problema, pentru ca e ceva general. Ma tot gandesc ca poate camera decomprima altfel, fara renuntare la calitate in detrimentul vitezei, habar nu am.
Avatar utilizator
costisefu
 
Mesaje: 318
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:21 pm

Re: Diferenta mare de calitate intre camere video si DSLR-ur

Mesajde Lucian Iulian Stefan » Vin Oct 19, 2012 1:40 pm

Rezolutii native?... Ati incercat pe PC in 1080p cu monitor 1080p si nu seamana cu ce arata TV-ul? Atunci inseamna ca semnalul care iese din compozitul camerei este necomprimat, iar cel pe care il transferati in calculator sub forma de fisier sufera o compresie.
Cu stima,
Lucian-Iulian Stefan.
Lucian Iulian Stefan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Aug 16, 2012 12:07 pm
Localitate: Tulcea

Re: Diferenta mare de calitate intre camere video si DSLR-ur

Mesajde marius_papa » Vin Oct 19, 2012 2:38 pm

cand faci captura din firewire faci in dv sau in hd?
Avatar utilizator
marius_papa
 
Mesaje: 82
Membru din: Mie Iun 13, 2012 12:40 pm


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron