Acum este Joi Apr 18, 2024 9:14 am

Articole Nikonisti.ro

Un clip realizat cu d5100

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Un clip realizat cu d5100

Mesajde atreyus » Mie Mar 27, 2013 11:17 pm

Buna,
As dori si eu ceva feedback in legatura cu un clip realizat cu un d5100 si un obiectiv vechi de zenit 44m-4 (care apropos e de vanzare:) http://www.youtube.com/watch?v=lUr6dzyVjjo
Ce pareri aveti.
Da stiu ca e cam scurt,trebuia sa reszpect limita de 1min. pt. un concurs la care doresc sa particip.
The difference between Art and Shit is someone’s opinion.
Avatar utilizator
atreyus
 
Mesaje: 92
Membru din: Mar Noi 08, 2011 5:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Un clip realizat cu d5100

Mesajde bzagan » Joi Mar 28, 2013 8:32 am

Felicitari pentru idee si scenariu, mi-au placut.

DPDV tehnic imi pare rau sa-ti spun ca am observat (ca si la al meu D5100) o tendinta de subexpunere. Mai ai si aberatii cromatice la cadrele contra lumina si un softness exagerat la cadrele colorate unde si balansul de alb este ciudat.

Pacat ca lipsesc setarile manuale de la acest aparat, cu niste filtre si putin control asupra luminii iti iesea ceva bun.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Un clip realizat cu d5100

Mesajde atreyus » Joi Mar 28, 2013 10:09 am

Expunerea in majoritatea cadrelor a fost blocata inntionat de mine putin subexpus pt a da un feeling mai 'cinematic' sa zic eu. cat despre softness si aberatiii....cum spuneam un obiectiv Helios din '89 rusesc....nu e Leica:D.Multumesc de aprecieri.

Referitor la setari manuale in video exista un 'way aroung it' pui setarea iso pe auto iso si la iso max pui 200,400 800 cat vrei si ,daca ai un obiectiv cu diafragma manuala blochezi expunera cand ti se pare ca e corect expus cu butonul AE/L.Daca nu ai obiectiv cu diafragma manuala setezi diafragma inainte de a intra in LV si blochezi dupa ce intrii in lv,oricum aparatele nikon nu pot deschide diafragma in timp ce functioneaza modul live view(exeptie probabil D4).
The difference between Art and Shit is someone’s opinion.
Avatar utilizator
atreyus
 
Mesaje: 92
Membru din: Mar Noi 08, 2011 5:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Un clip realizat cu d5100

Mesajde bzagan » Joi Mar 28, 2013 11:12 am

atreyus scrie:aparatele nikon nu pot deschide diafragma in timp ce functioneaza modul live view(exeptie probabil D4).


..si D800, are un motoras in plus.

De ce nu ai folosit un dolly? Cadrele statice, precum cel in care agresorul este in spatele personajului ieseau mai interesante cu o filmare slide, dintr-o parte in alta. E plin netul de DYI dolly, din pvc faci sinele si montezi un trepied pe ansamblu.

La fel, niste lumini care sa nu fi intrat in cadru dar care sa fie difuzate pe subiect aduceau un plus.

Stiu ce zici cu blocarea, insa se observa cu ochiul liber ca este un artificiu pe care il face camera din ISO. Cat despre aspectul cinematic cred ca asta se face din postprocesare. Cu cat fisierul prelucrat este mai corect expus cu atat efectul obtinut din soft este unul mai placut.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Un clip realizat cu d5100

Mesajde atreyus » Joi Mar 28, 2013 3:20 pm

Locatia nu permitea folosirea unui dolly,crede-ma am incercat(cu un skatebord modficat) dar podeaua era muult prea denivelata pt asa ceva.
The difference between Art and Shit is someone’s opinion.
Avatar utilizator
atreyus
 
Mesaje: 92
Membru din: Mar Noi 08, 2011 5:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Un clip realizat cu d5100

Mesajde atreyus » Joi Mar 28, 2013 3:24 pm

Daca ai gasit undeva pe net cum se face un dolly calumea(sa tina o camera de 1kg +trepied) te rog sa-mi arati si mie,vreau sa fac un dolly mai bun pt viitoarele proiecte.
Cat despre expunere ...Mna asta e,n-am avut finante de d7000 sau 650D ,suport consecintele:).
The difference between Art and Shit is someone’s opinion.
Avatar utilizator
atreyus
 
Mesaje: 92
Membru din: Mar Noi 08, 2011 5:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Un clip realizat cu d5100

Mesajde bzagan » Joi Mar 28, 2013 5:25 pm

atreyus scrie:Locatia nu permitea folosirea unui dolly,crede-ma am incercat(cu un skatebord modficat) dar podeaua era muult prea denivelata pt asa ceva.


Rulezi dolly pe doua tevi de pvc. Cu cat tevile sunt mai solide si mai groase, cu atat sistemule mai stabil insa mai putin portabil. Trebuie sa ajungi la un compromis stabilitate/portabilitate. Numai de tine depinde raportul asta. Lungimea poate fi si de 1m, nu ai nevoie de mai mult pentru genul asta de filmulete.

Sa stii ca in aceiasi situatie sunt si eu si acum imi pare rau ca trebuie sa schimb aparatul pentru motivul Video. Altfel sunt multumit de ce scoate.
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron