Acum este Joi Mar 28, 2024 9:55 pm

Articole Nikonisti.ro

nikon d5100

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

nikon d5100

Mesajde huskyjerk » Mar Mar 04, 2014 12:57 pm

salut , folosesc nikon d5100 obiectiv 18-55 , nu cunosc foarte bine setarile care trebuiesc facute pentru o calitate buna pe partea video. La mine cam in orice filmare cerul iese foarte ars , mai bine zis se vede o pata alba am incercat inainte de filmare sa modific diafragma , timpul , iso dar nu cu mare succes ! mi-ar fi de folos cateva setari daca imi puteti explica !
huskyjerk
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mar 02, 2014 5:31 pm

Re: nikon d5100

Mesajde KovacsRobert » Mar Mar 04, 2014 4:56 pm

incearca si fa o fotografie in modul "auto" si i-a setarile pe care le-a folosit aparatul
Nikon d200
KovacsRobert
 
Mesaje: 157
Membru din: Vin Mar 02, 2012 3:00 pm

Re: nikon d5100

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Mar 05, 2014 12:26 pm

huskyjerk scrie:salut , folosesc nikon d5100 obiectiv 18-55 , nu cunosc foarte bine setarile care trebuiesc facute pentru o calitate buna pe partea video. La mine cam in orice filmare cerul iese foarte ars , mai bine zis se vede o pata alba am incercat inainte de filmare sa modific diafragma , timpul , iso dar nu cu mare succes ! mi-ar fi de folos cateva setari daca imi puteti explica !


La filmare cu D5100 nu aveti acces decât cel mult la valoarea diafragmei (în modul A) si la corectia de expunere.

În cazul dumneavoastră, dacă imaginile nu ies corespunzător din punct de vedere al luminozitătii (prea luminoase sau prea întunecate) folositi cu încredere corectia de expunere (este singura pârghie care functionează la asa ceva).

P.S.

Mai aveti acces si la balansul de alb si Picture controls, dar acestea nu se referă la expunere (luminozitatea imaginii).
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori