Acum este Joi Mar 28, 2024 11:05 am

Articole Nikonisti.ro

Filmare nikon d5100

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Filmare nikon d5100

Mesajde huskyjerk » Joi Iul 24, 2014 9:59 am

Va salut, detin aparat fofo dslr nikon d5100 blit sb700 si obiectivul de kit 18-55, in acest weekend am fost rugat de un prieten sa-i fac pozele si ceva filmari in timpul biserici (Botez) cat si la restaurant. Am 3 acumulatori enl14 , 2 carduri extreme 32si 8 gb
Intrebari
- am auzit ceva de genul ca se incinge senzorul pe filmare , eu nu il tin in filmare in continuu fac si poze si video-uri , cred ca va fi in jur de 60 -80min filmare in total si vre-o 300 foto., ar trebuii sa imi fac grij ?
- pentru video m-am gandit sa il pun in modul A , iso auto 100-1600, expunere +1 pe trepied ma gandesc ca este cam incomod din moment ce nu trag in continuu , ce spuneti de setari ?
huskyjerk
 
Mesaje: 20
Membru din: Dum Mar 02, 2014 5:31 pm

Re: Filmare nikon d5100

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Iul 24, 2014 1:49 pm

huskyjerk scrie:Va salut, detin aparat fofo dslr nikon d5100 blit sb700 si obiectivul de kit 18-55, in acest weekend am fost rugat de un prieten sa-i fac pozele si ceva filmari in timpul biserici (Botez) cat si la restaurant. Am 3 acumulatori enl14 , 2 carduri extreme 32si 8 gb
Intrebari
- am auzit ceva de genul ca se incinge senzorul pe filmare , eu nu il tin in filmare in continuu fac si poze si video-uri , cred ca va fi in jur de 60 -80min filmare in total si vre-o 300 foto., ar trebuii sa imi fac grij ?
- pentru video m-am gandit sa il pun in modul A , iso auto 100-1600, expunere +1 pe trepied ma gandesc ca este cam incomod din moment ce nu trag in continuu , ce spuneti de setari ?


D5100 în modul A la filmare are implicit Auto ISO.
Dacă lucrați în A, puteți alege atât diafragma dorită cât și corecția de expunere (după caz).
Nu uitați că aveți acces și la balansul de alb, inclusiv Custom.
Puteți chiar să programați butonul AE-L/AF-L pe modul AE-L Hold ca să mențineți expunerea constantă în timpul clipului.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori