Acum este Joi Mar 28, 2024 3:54 pm

Articole Nikonisti.ro

Cum convertesc MOV in MPEG 2 ?

Despre filmarea cu DSLR si compacte Nikon

Cum convertesc MOV in MPEG 2 ?

Mesajde Savi Ronin » Vin Feb 13, 2015 7:22 pm

Buna ziua
Am un Nikon colpix 310 L si incerc sa filmez cu el.Filmele sint frumoase la 720 ai lui in sist MOV le pot arde cu Nero ,pot fi citite cu scriitorul (DVD-ul )pe PC-ul ce le-a ars, le citeste VLC Media Play si ACE ViVX. Dvd-ul respectiv nu poate fi citit de DVD-LG aproape nou.
Tot bintuind pe la F 64 ,am primit sfatul ca ar trebui convertite in MPEG 2 cu citeva programe :
am incercat :
Div X sint turtite (480/750 )doar la "Theatre"
Fre marke Video : sint mai bune Mpeg 2-750/520
Any video converter 5 la fel MPEG 2 la fel
toate pacatuiesc ca au o rezolutie mica.Plec de la 71000 Kb(ex) si ajung la vereo 20000 !
Ma chinuie intrebarea ce fac puhoaiele de fotografi ce si-au cumparat ap.de pozat cu filmare in sist MOV ?
Pe cei ce i-am intrebat mi-au raspuns evaziv,semn de necunoastere ,sau nu au trecut de faza in care intorc ap.foto si-si vad ispravile pe ecranul laptopului ?
Mi-am mai cumparat si un Canon 1100 ce face la fel...,cu exceptia ca nu mai fac o ora filmare cu 4 GB class10 ci 17 minute.....!Probabil fiind senzorul mai mare.
Oare dece au implementat codecul asta MOV si nu au last MPEG 2 sau AVC-hd ?
Daca imi raspunde cineva,sint sigur ca ar fi o tema pentru multi...
Referitor la tema din articol sint foarte multumit de cardurile existente(fac si filmari cu Sony HDR 115)in sist AVC-hd-,filmari de vis,desigur vazute cu blu rai si TV.full HD.
Cu respect,S.R.
P.S.Poate isi face cineva mila si-mi raspunde la solicitare.In articolul referitor la carduri am scris necazul meu ,dar nu m-a bagat nimeni in seama.Oare am gresit locatia anuntului ? Nici aici nu sint sigur ca am nimerit-o .O fi doar pentru a posta filme ?? Sa bisbiie toti la fel ca mine?Greu de crezut......
savi ronin
Newcomer

Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 27, 2014 5:37 pm
Aparat Foto: canon
Savi Ronin
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Aug 20, 2014 4:08 pm

Re: Cum convertesc MOV in MPEG 2 ?

Mesajde Gamezcdr » Sâm Feb 14, 2015 8:27 pm

MOV, AVI, MKV, MP4 sint containere, Xvid, Divx, H264, HEVC sint codecuri, inteleg ca te deranjeaza marimea mare a fisierelor ? Nu-ti recomand sa le convertesti MPEG2 atata vreme cat avem H264 la indemana care e muuult peste el. MPEG2 merita doar daca vei da cuiva DVD-urile sa le vada intr-un DVD player standalone dar atunci nu vei mai avea rezolutia filmelor 1280x720 ci mai mica ceva de genul 720x576.
La ce televizoare avem acum e crima sa renunti la o rezolutie HD.
Cum le convertim ?
Foarte simplu: instalezi programul StaxRIPhttp://sourceforge.net/projects/staxmedia/. Pasii sint urmatorii
1.Stanga sus la Source dai Click dreapta si alegi fisierul MOV
2.Alegi Single file in fereastra care urmeaza
3.Jos la Audio dai click pe AAC VBR ~ 128 kbps si alegi Just Mux sau daca vrei sa encodezi si coloana sonora alege AAC VBR 128 sau ce doresti.
4. Da click pe x 264/2 pass/x264 film
5. Sus dreapta la video bitrate alege 2500 (aici vei vedea in viitor care valoare te prinde cel mai bine, daca alegi x265 poti folosi bitrateuri mai mici cu 40% decat la x264)
6. Dai Next jos dreapta si gata.
Alte programe caer se pot folosi sint MeGUI,Ripbot, Hybrid, Handbrake,Simplex264 Launcher le gasesti pe net cu google.
Gamezcdr
 
Mesaje: 252
Membru din: Sâm Oct 06, 2012 3:23 pm


Înapoi la Filme cu aparate foto Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron