Acum este Joi Mar 28, 2024 11:45 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bogdan_dumitru » Dum Ian 22, 2012 5:23 pm

Avand in vedere performantele autofocus (phase detection pe lumina de zi, contrast detection in lumina slaba impus de catre aparat si fara posibilitate de configurare de catre utilizator), dimensiunea senzorului si pretul, cred ca un domeniu in care J1/V1 se califica cu succes ar fi astrofotografia, cu conditia sa nu aiba zgomot prea mare in cazul expunerilor lungi (amp noise).

Cu toate acestea este clar ca pe piata din UK sistemul 1 conduce detasat (afirma Nikon).
Eu as marja mai tare si as spune ca este lider absolut pe dimensiunea de senzor CX, care este si unica in piata, neexistand bineinteles locul 2. :-)
Un altfel spus "cel mai rapid aparat din lume" cu steluta omisa de Nikon si anume doar in lumina buna. In lumina slaba autofocusul cu detectie de contrast impus de camera si imposibil de modificat nefiind prea departe de sistemele Olympus si Fuji (adica cele mai slabe sub acest aspect).
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde LiviuP » Mie Ian 25, 2012 12:00 pm

Cu siguranta Nikon 1 este o alternativa foarte interesanta (cam scumpa totusi) pentru utilizatorii de compacte/bridge, mai putzin pentru cei care folosesc DSLR-uri.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde mirceabezergheanu » Joi Ian 26, 2012 10:09 am

Pentru mine a fost de mare folos cand am realizat materialul de making-of la workshop-ul de iarna:
http://intufisuri.blogspot.com/2012/01/ ... lovit.html
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde mirceabezergheanu » Vin Ian 27, 2012 3:55 pm

Am postat alt articol, sunt mai multe imagini realizate cu Nikon V1:
http://intufisuri.blogspot.com/2012/01/ ... on-v1.html
Avatar utilizator
mirceabezergheanu
 
Mesaje: 454
Membru din: Dum Feb 22, 2009 8:53 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bogdan_dumitru » Sâm Feb 11, 2012 6:03 pm

Cu toate ca au trecut cateva luni bune de la lansarea din 21 Septembrie 2011 a lui J1/V1 in afara de Smiley care a primit-o la lansare pentru ca este imaginea modelului in Romania, de fotostefan si Mircea Berzergheanu nu a aparut nimeni pe forum care sa fi cumparat vreun model de la magazin si sa ne povesteasca care-i treaba. :?:
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde fotostefan » Joi Feb 16, 2012 12:38 pm

Daca la noi nu prea se intampla mare lucru pe "frontul" Nikon 1, altii sunt mai activi si daca nu vazut/citit articolul "The Nikon V1 in Vietnam by Colin Steel" incercati: www.stevehuffphoto.com/2012/02/15/the-n ... lin-steel/
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde c6t9 » Joi Feb 16, 2012 4:19 pm

Un comentariu de pe acolo spune tot. Reproduc din memorie cu aproximație: "am luat aparatul X pentru că este sexy. mai rămâne să învăț să-l folosesc." Acum vine întrebarea, câți dintre noi și-au luat aparate pentru că sunt sexy?

Au fost ceva discuții la început, ba chiar am intrat iar în polemici (se pare că nu mă pot abține prea bine) în legătură cu acest aparat. Până acum nu cunosc pe nimeni să-și fi cumpărat. Mai sus scrie că nici pe aici nu prea se mișcă în front. Nu pot spune același lucru despre alte aparate ale concurenței.

Probabil Nikon 1 se vinde, dar nu conform așteptărilor. Au făcut un sistem absolut nou, sunt convins că ieftin nu a fost. Singura felie unde Nikon o duce bine este la DSLR-uri. Astea încă se vând și ar avea nevoie de produse totuși ceva mai accesibile și care să ofere măcar un concept, dacă nu funcționalitatea în sine. Au nevoie de un nou D90. D7000 a fost bun, dar nu a fost D90. Un D400 FX ar putea fi un produs de masă, chiar dacă lovește D800. În plus ar trage în sus și obiectivele, în mod sigur măcar un obiectiv serios s-ar achiziționa pentru el, chiar și la nivelul "amatorului". Eu și alții pe care îi cunosc ar bifa ceva din tripletă la trecerea pe FX. Cel mai probabil D400 nu va fi FX. Sunt destul de sigur de asta, dar nu se știe niciodată.

Am mai spus asta, dacă tot efortul din spatele Nikon 1 se ducea în DSLR-uri și obiective (eventual și rezolvarea micilor probleme penibile legate de mai orice cauciuc care se desprinde inadmisibil de repede), cred că Nikon avea mai mult de câștigat.

Acum e tardiv. Chiar pe site-ul Nikon nu pot să pup în fund când nu este cazul. Susțin produsele care consider eu că merită pentru că merită, nu pentru că sunt făcute de o anumită firmă.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Feb 16, 2012 6:46 pm

c6t9 scrie:Singura felie unde Nikon o duce bine este la DSLR-uri.


O să vă surprindă, o duce excelent si la compacte.

La copiatoare însă o duce greu de tot :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde c6t9 » Joi Feb 16, 2012 7:18 pm

Ce clasamente mai sunt disponibile în general nu confirmă asta. Cât pot eu să apreciez în aria de cunoaștere, de asemenea nu pot aminti prea multe "compacte", dincolo de vreo 2-3 L-uri. În schimb Canon, Sony, Olympus pot forma o listă generoasă.

În rest, prefer Xerox și HP (laser) :lol: Cu multifuncționalele Canon am avut numai belele, în condițiile în care vorbim despre produse din seriile superioare în valoare de mii de euro.

Era să uit, promit să testez și produsele Nikon :lol: dacă îi bate vren gând.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Feb 16, 2012 11:10 pm

c6t9 scrie:Cât pot eu să apreciez în aria de cunoaștere, de asemenea nu pot aminti prea multe "compacte", dincolo de vreo 2-3 L-uri. În schimb Canon, Sony, Olympus pot forma o listă generoasă.


Faptul că noi, pasionatii de DSLR-uri, nu stim mai nimic despre linia de compacte, poate fi oarecum adevarat, dar ia uitati:

http://bythom.com/2012%20Nikon%20News.htm
...

On the other hand, Nikon sold compact cameras like there was no slump in compact camera sales. Nikon sold 6m Coolpix in the quarter compared to 4.9m in the same quarter last year. That's the most Coolpix they've ever sold in a quarter. For the full nine months, we're at 13.87m versus 11.6m, an 18% increase in unit volume.
...
While the fiscal years of Canon and Nikon are off by three months and that makes exact comparisons nearly impossible, Nikon predicts it has 17% of the compact market and Canon just reported 18.7%.
...
Coupled with the new models, the carry-over cameras--some of which are certainly just carry overs until their inventory sells out--now amount to 23 Coolpix cameras here in the US. Yeah, more.

It appears Nikon's strategy is to continue to flood the market with iterated choices and let buyers pick older models on price or newer models on "more." But let's look at the absurdity for a moment: with color variations, a potential Coolpix buyer is facing 79 choices here in the US. What dealer in their right mind is going to stock all those?
....
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori