Acum este Vin Mar 29, 2024 11:21 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde c6t9 » Joi Feb 16, 2012 11:46 pm

Este numai pentru piața US din ce-mi dau seama.

În UK văzusem că au un marketing bun, cu reducerea de 50 de lire. Probabil că se pricep la asta. În US era 150$?

Eu am în vedere însă produsele în sine. Este interesantă oferta uriașă din partea Nikon în acest segment. Probabil cântăresc mai mult numele și marketing-ul decât o fac aparatele. La DSLR-uri însă (și obiective), Nikon merită toate laudele. Trebuie să fim corecți în aprecieri, chiar dacă sunt nikonist și nu voi renunța la DSLR-urile Nikon prea curând.

În Japonia

Imagine
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde fotostefan » Vin Feb 17, 2012 2:02 pm

Ca sa fiu si eu off-topic vin cu o intrebare, probail retorica: de ce avem tendinta asta sa vorbim off-topic, sa ne dam cu presupusul despre tot felul de lucruri, care nici nu ne privesc prea mult: cum ar fi aceste clasamente de vanzare; eu nu-mi cumpar aparatul in functie de clasamente, nu ma intereseaza cat de bine se vinde sau nu se vinde un aparat, nu ma intereseaza nici ca au loc arestari la varf la Olympus (http://www.nytimes.com/reuters/2012/02/ ... .html?_r=2) , adica chestia asta nu m-ar impiedica sa cumpar Olympus.Daca Olympus ar fi solutia pentru mine l-as cumpara, indiferent pe ce loc se afla la vanzari, indiferent ce inginerii financiare/ escrocherii fac ei pe acolo.
Pe de alta parte sa nu intelegi ca Nikon 1 este perfect. Sistemul 1 are si el niste dezavantaje. Unul pe care l-am descoperit in runda a doua, cand am testat inel adaptorFT1, este faptul ca pentru time lapse timpul minim este de 5 sec. ceea ce nu prea este convenabil. Efecte mai interesante se pot obtine de la 1 secunda sau alti timpi scurti.
Poate aceast aspect poate fi corectat printr-un viitor update de firmware. Ramane de vazut.
Legat de pretul aparatului, de acord este inca mare, dar din ce am vazut orice aparat nou, indiferent de marca, in momentul lansarii are un pret mare. Dupa un timp pretul incepe sa scada.Cine nu se grabeste nu are altceva de facut decat sa astepte scaderea pretului sau sa profite de diferitele promotii.
Si apropo de chestia aia ca aparatul a fost cumparat ca este sexy. In primul rand ma bucr ca sunt unii mai curajosi si recunosc adevaratul motiv pentru care cumpara un produs sau altul, iar in al doilea rand mi-ar placea si mie, dar cred ca si voua, ca salariile sau veniturile noastre sa fie suficient de mari ca sa ne permitem sa cumparat un produs doar pentru ca ni se pare sexy sau cool :)
Si tot off-topic: http://nikonrumors.com/2012/02/15/nikon ... 2012.aspx/ :)

Ma opresc aici cu off-ul :) si revenind on-topic: eu nu sustin Nikon 1, doar mi-am dat cu parerea despre el: nu este un sistem prost, nu este nici perfect,are potential, ramane de vazut ce decide Nikon.

c6t9 scrie:Un comentariu de pe acolo spune tot. Reproduc din memorie cu aproximație: "am luat aparatul X pentru că este sexy. mai rămâne să învăț să-l folosesc." Acum vine întrebarea, câți dintre noi și-au luat aparate pentru că sunt sexy?

Au fost ceva discuții la început, ba chiar am intrat iar în polemici (se pare că nu mă pot abține prea bine) în legătură cu acest aparat. Până acum nu cunosc pe nimeni să-și fi cumpărat. Mai sus scrie că nici pe aici nu prea se mișcă în front. Nu pot spune același lucru despre alte aparate ale concurenței.

Probabil Nikon 1 se vinde, dar nu conform așteptărilor. Au făcut un sistem absolut nou, sunt convins că ieftin nu a fost. Singura felie unde Nikon o duce bine este la DSLR-uri. Astea încă se vând și ar avea nevoie de produse totuși ceva mai accesibile și care să ofere măcar un concept, dacă nu funcționalitatea în sine. Au nevoie de un nou D90. D7000 a fost bun, dar nu a fost D90. Un D400 FX ar putea fi un produs de masă, chiar dacă lovește D800. În plus ar trage în sus și obiectivele, în mod sigur măcar un obiectiv serios s-ar achiziționa pentru el, chiar și la nivelul "amatorului". Eu și alții pe care îi cunosc ar bifa ceva din tripletă la trecerea pe FX. Cel mai probabil D400 nu va fi FX. Sunt destul de sigur de asta, dar nu se știe niciodată.

Am mai spus asta, dacă tot efortul din spatele Nikon 1 se ducea în DSLR-uri și obiective (eventual și rezolvarea micilor probleme penibile legate de mai orice cauciuc care se desprinde inadmisibil de repede), cred că Nikon avea mai mult de câștigat.

Acum e tardiv. Chiar pe site-ul Nikon nu pot să pup în fund când nu este cazul. Susțin produsele care consider eu că merită pentru că merită, nu pentru că sunt făcute de o anumită firmă.
fotostefan
 
Mesaje: 69
Membru din: Mie Apr 29, 2009 7:53 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde c6t9 » Sâm Feb 25, 2012 5:03 pm

Pentru că purtăm o discuție de principiu. Și apoi una "ce-ar fi fost dacă". Dacă toate resursele din spatele N1 s-ar fi dus în ... nu știu.

Să faci un sistem propriu, atipic față de restul concurenței, poziționat cel puțin ca cifre pe o treaptă inferioară, vândut cu puternic marketing în spate care dacă mă chinui puțin îl pot demonta, este o mișcare foarte curajoasă. Nikon se vinde, asta e clar. Firma spune tot.

Nu e nici o premieră, nici nu mă miră. Or fi și ceva influențe Sony pe acolo, dacă tot s-au "înrudit". Sony are o puternică tradiție în spate de a realiza produse contracurentului, atipice, proprietare și nici măcar acum în ceasul al 13-lea nu au renunțat la asta. Vezi ultima mare realizare a lor, Vita.

Utilizatorii tradiționali de Nikon au o serie de așteptări de mulți ani. Ele se regăsesc și aici pe forum. Cu fiecare apariție din asta parcă este tot mai acut sentimentul că cineva a uitat de noi. Pe de altă parte, măcar o jumătate de problemă pare să fie rezolvabilă dacă sunt reale cifrele pentru 2012 privind noile aparate foto. OK, ele includ și dezvoltarea N1, pe care Nikon îl susține cu tărie.

Eu n-am nimic cu sistemul. Nu a spus nimeni vreodată că aparatele sunt proaste.

Mi-e totuși greu să-l recomand la prețul actual în fața altor opțiuni. Dacă mă întorc la lansarea lui P7000, îmi revin în minte niște sentimente. Dar e deja OT.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde psaico » Lun Mar 12, 2012 1:43 pm

M-am jucat si eu cu Nikon v1, am scris despre el pe http://www.clujlife.com/Nikon-V1/.
Avatar utilizator
psaico
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Aug 19, 2011 10:57 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Groll » Mar Mai 22, 2012 11:05 pm

Eu m-am indragostit iremediabil de V1, dupa ce m-am jucat putin cu el.

Un scurt montaj, care in partea a doua contine sunet inregistrat in club cu microfonul incorporat si timelapse:
http://www.youtube.com/watch?v=ZuZtv6RkSJ4

Si un documentar despre scrima, cu mentiunea ca sabia este al doilea obiect ca viteza in miscare din sporturile olimpice:
http://www.youtube.com/watch?v=S_qlKngQMgA

Ambele facute cu V1.
Avatar utilizator
Groll
 
Mesaje: 14
Membru din: Joi Ian 06, 2011 5:46 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bzagan » Mie Mai 23, 2012 1:52 pm

Imi place foarte mult clipul cu Urma, felicitari!

Poti sa scrii un ipc despre programul de editare folosit? Se aplica efectele ulterior sau direct din aparat la filmare?
bzagan
 
Mesaje: 846
Membru din: Lun Ian 16, 2012 8:11 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde lucib » Dum Iul 08, 2012 3:39 pm

Poate ca deviez, dar nu strica pentru cei care concep marketingul la Nikon: mi-as dori un mirrorless, dar care sa imbine controlul manual excelent de pe P7000 si patina de blitz de pe acesta cu senzorul mai mare si viteza de pe seria 1. si, desigur, pastrand posibilitatea curatarii usoare de pe DSLR-uri si mirrorless-uri (acesta e motivul principal pt care am preferat sa iau un DSLR second-hand pe post de aparat de backup (un D70), decat un P7000 - mai am un bridge HP si ar costa curatarea scamelor care apar vizibile la diafragme inchise mai mult de jumatate din cat as lua pe el daca l-as vinde acum).
D800 + D90 + 1 V1 + F60 + F55 + 80-200 2,8 + 50 1,8 + 60 2,8 + 20-35 2,8 + 28-80 + 18-105 + 55-300 + 35 1,8 +... +... pe scurt, dependent de Nikon-uri. Fost proprietar de D70, D3100 si P7100.
Mai multe despre mine, pe http://fotografiecluj.blogspot.ro/.
Avatar utilizator
lucib
 
Mesaje: 382
Membru din: Vin Ian 27, 2012 2:16 am
Localitate: Cluj, RO

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde bogdan_dumitru » Lun Iul 09, 2012 8:16 am

Posibil sa il vezi in curand la Photokina cu un senzor mai mare.
Avatar utilizator
bogdan_dumitru
 
Mesaje: 968
Membru din: Dum Mai 17, 2009 7:32 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde ikraft » Lun Aug 13, 2012 8:37 pm

stie cineva daca noul firmware de la J1, V1 rezolva problema cu "min. shutter speed"? In mod ISO Auto, dslr-urile si alte p&s (de ex P310) dau posibilitatea de a alege min shutter speed. Nu si J1, V1. Is curios daca a fost rezolvata problema.
Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm

Re: Nikon 1, o categorie noua de aparate foto

Mesajde Tudor_dx » Mar Aug 14, 2012 8:58 am

Salutare. Modificarile aduse de upgrade-ul de firmware 1.20 se regasesc aici.

Acolo nu scrie nimic despre asta.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori