Acum este Joi Mar 28, 2024 12:00 pm

Articole Nikonisti.ro

Ajutor! NIKON J1

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Ajutor! NIKON J1

Mesajde cizpunctro » Mar Apr 09, 2013 10:25 am

Doresc sa achizitionez un cadou pentru foto de weekend dar de dimensiuni reduse. Se exlud dslr dar vreau ceva care sa se indrepte spre dslr. Din cate am intrebat in stanga si dreapta NIKON J1 nu e prea stralucit si mi-au recomandat sa aleg un aparat compact mai bine. Ma ajutati va rog cu o decizie in acest sens? Ce aparat imi recomandati de dimensiuni reduse. Sunt total paralel cu aparatele foto.
cizpunctro
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 09, 2013 10:21 am

Re: Ajutor! NIKON J1

Mesajde Tudor_dx » Mar Apr 09, 2013 11:17 am

In primul rand, ai ales timpul potrivit pentru a achizitiona un Nikon 1, pentru ca ieri a inceput o promotie.

Nu stiu cine ti-a recomandat un compact in locul unui aparat Nikon 1, dar se insala. Ai un senzor mai mare decat in compacte, ceea ce inseamna o calitate mai buna a imaginii. In plus, ai multe functii extrem de puternice pentru un aparat atat de compact.

Nikon 1 V2 este varful de gama, cu multe controale manuale direct selectabile si cateva bonusuri, iar Nikon 1 J3 sau J2 sunt o alegere buna daca preferi aparatele mai mici. Si acestea au controale manuale, dar se selecteaza din meniuri.

Toate sunt echipate cu procesorul EXPEED 3, ce permite cadente de pana la 60 cadre pe secunda si filmari la 400 fps si 1200 fps.

Uite o mica comparatie intre V1 si J1 (valabila si pentru modelele ulterioare).

Pentru mai multe detalii, poti consulta nikon.ro.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Ajutor! NIKON J1

Mesajde ikraft » Mie Apr 10, 2013 5:22 pm

daca problema principala sint dimensiunile reduse, atunci iti sugerez un P&S din gama P3xx, mai ales P330 care are captor o idee mai mare decit p310 si p300 si in plus iti ofera fisiere RAW.
Daca dimensiunea unui Nikon 1 e ok, atunci nu mai sta pe ganduri si ia nikon 1.
Cea mai buna solutie ar fi nikon coolpix A, dar este scump desi e foarte mic. Mai adaugi un flash sb-400 si ai tot echipamentul ca la un dslr (mai putin partea de zoom).
Avatar utilizator
ikraft
 
Mesaje: 904
Membru din: Vin Iun 22, 2012 5:43 pm


Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron