Acum este Mar Apr 23, 2024 1:44 pm

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Cristi Mitu » Mar Aug 12, 2014 1:01 pm

Pentru aceasta fotografie am folosit un copil si aparatura nikon :)

Camera NIKON D7000
Focal Length 85mm
Shutter Speed 1/500 s
Aperture f/1.4
ISO 100
Fişiere ataşate
 www.cristimitu.ro.jpg
www.cristimitu.ro
Amintirea/Copilaria ramane in suflet si in fotografii!

| Facebook | www.facebook.com/cristimitu.ro
| Website | www.cristimitu.ro
Avatar utilizator
Cristi Mitu
 
Mesaje: 73
Membru din: Joi Iun 02, 2011 9:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Cristi Mitu » Mar Aug 12, 2014 1:06 pm

Eu nu realizez astfel de fotografii, prefer oamenii sa ii am in cadre, dar nu m-am putut abtine sa nu trag acest cadru, fie ca aveam pe aparat 85mm. Pentru cei destepti care au de gand sa intrebe si sa isi dea tot ei raspunsul de ce ISO 400, o sa le spun ca asa am vrut eu, daca singuri nu sunt in stare sa gandeasca :)

Camera NIKON D7000
Focal Length 85mm
Shutter Speed 1/4000 s
Aperture f/2
ISO 400
Fişiere ataşate
 DSC_3937 copy.jpg
www.cristimitu.ro
Amintirea/Copilaria ramane in suflet si in fotografii!

| Facebook | www.facebook.com/cristimitu.ro
| Website | www.cristimitu.ro
Avatar utilizator
Cristi Mitu
 
Mesaje: 73
Membru din: Joi Iun 02, 2011 9:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Cristi Mitu » Mar Aug 12, 2014 1:11 pm

Stiu ca nu este un cadru perfect din punct de vedere al incadrarii, dar nu aveam unde sa mai fac 2 pasi in spate. Eram la limita in acel moment :) Fotografia este realizata in contra lumina soarelui si am folosit d-lighting - high.


Nu inteleg de ce nu functioneaza sa o incarc direct. http://500px.com/photo/78126775
Camera NIKON D7000
Focal Length 85mm
Shutter Speed 1/1000 s
Aperture f/2
ISO 100
Amintirea/Copilaria ramane in suflet si in fotografii!

| Facebook | www.facebook.com/cristimitu.ro
| Website | www.cristimitu.ro
Avatar utilizator
Cristi Mitu
 
Mesaje: 73
Membru din: Joi Iun 02, 2011 9:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Cristi Mitu » Mar Aug 12, 2014 1:14 pm

Eu cred ca si 70-200 este la fel de cremos cand vine vorba de un dof puternic.

Camera NIKON D7000
Focal Length 200mm
Shutter Speed 1/250 s
Aperture f/2.8
ISO 100
Fişiere ataşate
 DSC_5485 copy.jpg
www.cristimitu.ro
Amintirea/Copilaria ramane in suflet si in fotografii!

| Facebook | www.facebook.com/cristimitu.ro
| Website | www.cristimitu.ro
Avatar utilizator
Cristi Mitu
 
Mesaje: 73
Membru din: Joi Iun 02, 2011 9:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Mie Aug 13, 2014 9:28 am

d0ry scrie:Pt aceasta fotografie am folosit un nikon d3100 impreuna cu fantasticul Nikkor 50 mm 1.8G ( obiectivul meu preferat),un flash extern, si un trepied. Pt fundal am folosit un cearceaf negru si instalatia pomului de craciun, pe care am pozitionat-o in spatele borcanului la aproximativ 1 m.
Ca setari am folosit f1.8 , 1/30 , iso-100.
bobo si lumini 3 nikonisti size.jpg

Text si fotografie: Dory Dorian - doryphotohobby
Link: https://www.facebook.com/doryphotohobby


Salut, pontul tau va fi publicat astazi la ora 11:00. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde CosminP » Joi Aug 14, 2014 12:17 am

Pentru ca vad putine fotografii de strada facute noaptea, sar si eu cu una.
Actiunea se petrece in Ramnicu Valcea, cam pe la miezul noptii, o revopsire a marcajelor trecerii de pietoni. Cum ora respectiva e pt mine personal o ora numai buna de street-photo, m-am nimerit pe acolo fix cand vopseau mai cu spor.
Pontul in sine consta in posibilitatea de a trage noaptea din mana, cu riscul de a iesi putin neclare personajele dar la un timp suficient cat sa le inghete pe cat posibil.
Aparatura folosita: un Nikon D5000 (vechiut dar isi face treaba), impreuna cu un obiectiv Nikkor AF-S 35mm f/1.8G. Foarte important obiectivul, atat el cat si 50-ul de f/1.8 sunt doua obiective foarte bune de fotografie de noapte, pentru ca permit fotografierea la un ISO relativ scazut. Smecheria e sa nu tragem in Aperture Priority, pentru ca aparatul isi poate face de cap, ci in modul Manual, pentru a avea control atat asupra diafragmei, cat mai ales a timpului. Pentru aceasta fotografie am ales un timp de 1/30 sec., chiar daca e putin mai mic decat ce se recomanda, (avand in vedere crop factor, 35-ul este echivalent cu 50mm pe FX, ar fi trebuit un minim 1/50 ca sa pot trage din mana, mai ales ca nu are nici functie VR), totusi, tinandu-mi respiratia si incercand sa stau cat mai stabil, am reusit sa trag fara sa misc imaginea.
Daca as fi avut 50-ul de 1.8, as fi ales un timp de 1/40, la fel, prea "lung" pt ce se recomanda insa suficient de "scurt" cat sa pot sta nemiscat.
Cel de-al doilea "pont" e ca am tras atat in format jpeg cat si RAW, iar daca jpeg-ul a iesit putin subexpus (camera imi arata cam jumate de treapta subexpunere), am retusat fara probleme din RAW in Lightroom.

Exif: 35mm, f/2.8, 1/30 sec., ISO 1250

About me: https://www.facebook.com/cosmin.popa.9862
Facebook page: https://www.facebook.com/photoimpactf28
Fişiere ataşate
 56.jpg
CosminP
 
Mesaje: 138
Membru din: Mar Apr 16, 2013 1:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde sauleancristian » Joi Aug 14, 2014 8:51 am

Pentru a realiza aceasta imagine, am folosit ca principala sursa de lumina (singura) o mica lanterna cu led. Pe intuneric cu aparatul pus pe trepied, am declansat din telecomanda in modul bulb, cu functia VR a obiectivului dezactivata si am inceput a lumina cu lanterna trandafirul din diverse unghiuri pentru a obtine lumina dorita. Focalizarea trebuie facuta inainte de declansare, in mod auto, cu subiectul luminat, apoi trecuta im modul manual
Am folosit Nikon D90 cu 18-105mm f/3.5-5.6g ed vr af-s, telecomanda ML-L3, trepied si o lanterna.
EXIF: exposure time 6.4sec , f/9, la 58mm, ISO 200
Text si fotografie Cristian Saulean
https://www.facebook.com/sauleanphotography
Fişiere ataşate
 10463908_262218083984664698119_n.jpg
sauleancristian
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Sep 26, 2013 8:17 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Joi Aug 14, 2014 10:34 am

sauleancristian scrie:Pentru a realiza aceasta imagine, am folosit ca principala sursa de lumina (singura) o mica lanterna cu led. Pe intuneric cu aparatul pus pe trepied, am declansat din telecomanda in modul bulb, cu functia VR a obiectivului dezactivata si am inceput a lumina cu lanterna trandafirul din diverse unghiuri pentru a obtine lumina dorita. Focalizarea trebuie facuta inainte de declansare, in mod auto, cu subiectul luminat, apoi trecuta im modul manual
Am folosit Nikon D90 cu 18-105mm f/3.5-5.6g ed vr af-s, telecomanda ML-L3, trepied si o lanterna.
EXIF: exposure time 6.4sec , f/9, la 58mm, ISO 200
Text si fotografie Cristian Saulean
https://www.facebook.com/sauleanphotography


Salut, pontul tau va fi publicat astazi. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde AndreasCristian » Sâm Aug 16, 2014 11:34 pm

Aceasta fotografie am realizat-o intr-un fel de comuna Austriaca , intr-un parc dintr-un fel de comuna din Austrita. Eu iesiind la o plimbare intr-un parc , am luat aparatul cu mine ca cine stie, poate se iveste sa fac cateva fotografii. Fotografia a fost trasa din mana, neavand un trepied cu mine si din aceasta cauza am fost nevoit sa maresc valoarea ISO. Ca si incadrare am folosit regula treimilor , iar exif-ul fotografiei este : Nikon d5100 ,iso 1250 , 50mm f/1.8G , f/5.6 si timpul de expunere de 1/125s
Fişiere ataşate
 penikoane.jpg
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Petrice » Dum Aug 17, 2014 1:25 am

Aceasta fotografie am realizat-o intr-o satra de tigani, pe malul unui rau, de la periferia orasului Baia Mare. Este un proiect de moda, initiat de designerul vestimentar Lorand Coza. Exif-ul fotografiei: (Nikon D800 + Nikon 24-70 f/2.8); 1/200sec, f8, ISO-100 + o umbrela cu un blit Nikon SB-910 din fata dreapta si un Nissin Di622 mkII din spate.
Autor: Petrice Bogdan
Site: www.petricephotography.ro
Facebook: https://www.facebook.com/petrice.photography
Fişiere ataşate
 photo (6).jpg
Petrice
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Aug 01, 2013 10:05 pm
Localitate: Baia Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron