Acum este Vin Apr 19, 2024 5:46 am

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Lun Sep 22, 2014 11:07 am

AndreasCristian scrie:Aceasta fotografie a fost facuta pe unul din feriboatele de pe ruta Dunkirk ( Franta ) - Dover ( Anglia ). Cu armura mea
de zeu ( tricou + pantalnoi scurti ) si cu mirifcul meu aparat entry-level Nikon d5100 ( care de altfel este foarte bun si-l recomand ) + un obiectivul 55-200 am reusit sa inving vantul si frigul pentru a trage cateva cadre. Fotografiind pur si simplu oceanul , am zarit in departare un vapor navigand pe un petic de lumina creeat de soare. Am pus aparatul la ochi si am tras cadrul , care la urma mi s-a parut a fii un cadru decent.
Am tras la focala de 55mm , o diafragma de f/9 pentru a avea o profunzime de camp cat mai mare , un timp de expunere de 1/640 pentru a ingheta imaginea si iso-ul la cea mai mica valoare , adica 100 pentru ca obtine o calitate a imaginii cat mai buna.

Text si fotografie : https://www.facebook.com/gantnerandreas


Salut. Pontul tau va fi publicat astazi. Multumim si asteptam si altele.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Vin Sep 26, 2014 10:04 am

Cristi Mitu scrie:Eu nu realizez astfel de fotografii, prefer oamenii sa ii am in cadre, dar nu m-am putut abtine sa nu trag acest cadru, fie ca aveam pe aparat 85mm. Pentru cei destepti care au de gand sa intrebe si sa isi dea tot ei raspunsul de ce ISO 400, o sa le spun ca asa am vrut eu, daca singuri nu sunt in stare sa gandeasca :)

Camera NIKON D7000
Focal Length 85mm
Shutter Speed 1/4000 s
Aperture f/2
ISO 400


Salut, imaginea ta va fi publicata astazi la ora 12:00.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Gavril7 » Vin Sep 26, 2014 5:14 pm

Urban Mirror
" Life is a mirror and will reflect back to the thinker what he thinks into it. - Ernest Holmes "

Camera Nikon D7000
Focal Length 50mm
Shutter Speed 1/2s
Aperture f/4.5
ISO 100
Fişiere ataşate
 DSC_9004.jpg
Gavril7
 
Mesaje: 20
Membru din: Mie Ian 01, 2014 2:32 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde sorindaniel13 » Dum Sep 28, 2014 7:32 pm

Aceasta fotografie am realizat-o in timp ce ma aflam pe malul oltului, la vanat de stele. Cat asteptam sa termine aparatul de captat fotografia, mi-am aruncat privirea in partea opusa a malului, si am observat un spectacol de lumini, oferit de natura. Asa ca m-am hotarat sa-mi indrept obiectivul catre acea zona, si am programat aparatul in modul bulb, iar cu ajutorul unui declansator prin cablu, am blocat oglinda timp de 555 de secunde, si am avut norocul sa surprind nu unul, ci trei fulgere intr-o singura fotografie.
Pentru a realiza un cadru in care sa surprindeti fulgerele, aveti nevoie de un trepied, un aparat care sa va permita sa reglati timpul de expunere cat mai lung, rabdare si putin noroc.
Setarile sunt asemanatoare celor pentru fotografierea pe timp de noapte. Iso cat mai mic, diafragma intre 9 si 16 si un timp de expunere lung, peste 5 secunde.
In general, fulgerele sunt mai usor de fotografiat, inainte si dupa furtuna.
Un sfat ar fi, sa subexpuneti cu o jumatate de treapta, chiar o treapta, pentru ca fulgerul va lumina destul de mult cadrul. Mie imi place sa ii spun ca este un flash natural.

Echipament folosit: Nikon d7100
Setari: iso-100, f/9, timp de expunere: 555 sec.
Foto/ Text: SorinDaniel - https://www.facebook.com/photosds

Imaginesds-photography 017 by sorindaniel, on Flickr
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde highlight » Dum Sep 28, 2014 7:42 pm

Felicitari Sorin!
Cum ai calculat timpul de expunere la 555 secunde? Ai fosit întâi un iso mare si ai calculat manual cât corespunde pentru iso 100 prin inmultiri cu 2?
highlight
 
Mesaje: 80
Membru din: Mar Aug 06, 2013 8:53 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde sorindaniel13 » Dum Sep 28, 2014 9:38 pm

highlight scrie:Felicitari Sorin!
Cum ai calculat timpul de expunere la 555 secunde? Ai fosit întâi un iso mare si ai calculat manual cât corespunde pentru iso 100 prin inmultiri cu 2?

Nu. Am declansat si am lasat oglinda blocata pana cand a inceput ploaia :lol: Initial voiam sa las mai mult, dar incepuse sa ploua si mi-a fost teama sa nu primesc un fulger fix in frunte :)))
Oricum, teoria, e teorie, iti faci o idee, pana nu pui in practica, nu ai cum sa inveti!
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Lun Sep 29, 2014 5:24 pm

Salutare, fotografia ta a fost publicata astazi. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde sorindaniel13 » Lun Sep 29, 2014 5:55 pm

Tudor_dx scrie:Salutare, fotografia ta a fost publicata astazi. :)

Multumesc!
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde AndreasCristian » Vin Oct 03, 2014 11:01 pm

Smile it's good for your soul. Cam asa suna textul de pe cartonul baiatului din imagine. In secolul 21 toti suntem ocupati cu scoala , cu munca , cu viata cotidiana , ne intereseaza cat mai mult viata altora decat viata noastra si totusi uitam un lucru foarte important. Sa zambim. Dupa ce am tras cadrul , m-am dus langa baiatul din imagine si i-am aratat fotografia , iar acesta a fost foarte incantat ca doresc sa ii transmit mesajul mai departe. Doar daca mergeti pe strada (oriunde in tarile dezvoltate din lume) si va uitati la expresiile oamenilor o sa vedeti ca marea majoritate au uitat sa zambeasca , un lucru esential pentru a avea o viata fericita.

Am tras cadrul cu un Nikon d5100 , cu un obiectiv de 50mm f/1.8G , iso 100 si un timp de expunere de 1/250.
Fişiere ataşate
 nikonnikonistul.jpg
Avatar utilizator
AndreasCristian
 
Mesaje: 152
Membru din: Lun Mai 05, 2014 11:38 pm
Localitate: Oxford

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde sorindaniel13 » Dum Oct 05, 2014 10:22 pm

Cand un cadru vi se pare prea simplu, puteti folosi photoshop-ul pentru a adauga elemente care sa va completeze imaginea. Desigur, nu trebuie sa exagerati cu editarea, altfel, vei avea o fotografie nenaturala si mult prea incarcata.
In aceasta fotografie am adaugat doar avionul, ideea venindu-mi de la locul cu pricina. Asa ca, ajuns acasa, am pus in practica ceea ce imi propusasem. Editarea nu e complexa, dat fiind faptul ca tot procesul a durat in jur de 5 minute. S-au facut mici ajustari de culori si claritate, iar apoi decupajul avionului.
Cadrul initial a fost realizat cu aparatul nikon d7100, setari: iso 250, f/5.6/ timp de expunere 1/80

Foto/ Text: SorinDaniel - https://www.facebook.com/photosds

Imaginesds-photography 021 by sorindaniel, on Flickr
Orice profesionist a fost amator la un moment dat, dar nu orice amator poate deveni profesionist! (sorindaniel)
Avatar utilizator
sorindaniel13
 
Mesaje: 370
Membru din: Lun Dec 19, 2011 12:45 am
Localitate: Slatina

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori