Acum este Mie Apr 24, 2024 5:18 am

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Joi Iun 05, 2014 12:49 pm

fotoevent88 scrie:
Tudor_dx scrie:
fotoevent88 scrie:Nikon Df + Nikkor 70-200mm f/2.8 (1/125, f/2.8, ISO1250)

Momentul potrivit si lumina transforma o poza intr-o fotografie. Asta incerc sa gasesc inainte de fiecare declansare a aparatului.

Fotografie: Costi MANOLACHE
http://www.facebook.com/fotoevent88


Salut. Poti sa vii cu cateva detalii tehnice, lumina samd?


Fotografia a fost realizata in lumina naturala. De cele mai multe ori nu avem nevoie de mai mult de o sursa de lumina care poate fi o fereastra iar in corelatie cu declansarea la momentul potrivit ne va conduce la surprinderea unui moment plin de semnificatii. In acest caz eu am stat pe hol, usa la camera in care se pregatea mireasa era deschisa, mi-am pus pe aparat (Nikon Df) obiectivul Nikon 70-200 mm f/2.8, am trecut aparatul in modul P si am asteptat momentul. In astfel de situatii utilizarea modurilor A sau P este foarte indicata pentru ca este greu de anticipat locul in care se va petrece actiune pe care vrei sa o surprinzi. Pentru a obtine expunerea dorita putem opta intre cele trei moduri automate de calcul a expunerii (punct, central, matrice) + compensare de expunere. Ar mai fi multe de zis, insa cred ca experienta personala este definitorie in dezvolatrea unui mod de lucru.


E foarte bine. Va fi publicat maine.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde fotoevent88 » Vin Iun 06, 2014 9:28 am

Tudor_dx scrie:
fotoevent88 scrie:
Tudor_dx scrie:[quote="fotoevent88"]Nikon Df + Nikkor 70-200mm f/2.8 (1/125, f/2.8, ISO1250)

Momentul potrivit si lumina transforma o poza intr-o fotografie. Asta incerc sa gasesc inainte de fiecare declansare a aparatului.

Fotografie: Costi MANOLACHE
http://www.facebook.com/fotoevent88


Salut. Poti sa vii cu cateva detalii tehnice, lumina samd?


Fotografia a fost realizata in lumina naturala. De cele mai multe ori nu avem nevoie de mai mult de o sursa de lumina care poate fi o fereastra iar in corelatie cu declansarea la momentul potrivit ne va conduce la surprinderea unui moment plin de semnificatii. In acest caz eu am stat pe hol, usa la camera in care se pregatea mireasa era deschisa, mi-am pus pe aparat (Nikon Df) obiectivul Nikon 70-200 mm f/2.8, am trecut aparatul in modul P si am asteptat momentul. In astfel de situatii utilizarea modurilor A sau P este foarte indicata pentru ca este greu de anticipat locul in care se va petrece actiune pe care vrei sa o surprinzi. Pentru a obtine expunerea dorita putem opta intre cele trei moduri automate de calcul a expunerii (punct, central, matrice) + compensare de expunere. Ar mai fi multe de zis, insa cred ca experienta personala este definitorie in dezvolatrea unui mod de lucru.


E foarte bine. Va fi publicat maine.[/quote]

Ok. Multumesc.
Avatar utilizator
fotoevent88
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Sep 27, 2013 1:54 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Cristi Mitu » Mar Iun 10, 2014 12:06 pm

Fotografia face parte dintr-un instantaneu surprins la un eveniment. Aparatura folosita: NIKON D7000 + Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II + Flash SB-900 pe aparat.

Camera NIKON D 7000
Focal Length 200mm
Shutter Speed 1/250 s
Aperture f /2.8
ISO 400

Copilaria ramane in suflet si in fotografii!
Fişiere ataşate
 www.cristimitu.ro.jpg
Amintirea/Copilaria ramane in suflet si in fotografii!

| Facebook | www.facebook.com/cristimitu.ro
| Website | www.cristimitu.ro
Avatar utilizator
Cristi Mitu
 
Mesaje: 73
Membru din: Joi Iun 02, 2011 9:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Cristi Mitu » Mar Iun 10, 2014 12:07 pm

Daaaa, stiu :) Nu am continut in descriere.
Amintirea/Copilaria ramane in suflet si in fotografii!

| Facebook | www.facebook.com/cristimitu.ro
| Website | www.cristimitu.ro
Avatar utilizator
Cristi Mitu
 
Mesaje: 73
Membru din: Joi Iun 02, 2011 9:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Cristi Mitu » Vin Iun 13, 2014 11:07 am

Fotografia face parte dintr-un instantaneu surprins la un eveniment. Aparatura folosita: NIKON D7000 + Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II + Flash SB-900 pe aparat.

Camera NIKON D 7000
Focal Length 200mm
Shutter Speed 1/200 s
Aperture f /2.8
ISO 400

Copilaria ramane in suflet si in fotografii!
Fişiere ataşate
 www.cristimitu.jpg
www.cristimitu.ro
Amintirea/Copilaria ramane in suflet si in fotografii!

| Facebook | www.facebook.com/cristimitu.ro
| Website | www.cristimitu.ro
Avatar utilizator
Cristi Mitu
 
Mesaje: 73
Membru din: Joi Iun 02, 2011 9:49 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde andreimogan » Mar Iun 17, 2014 12:18 pm

Cateodata este benefic sa incercam lucruri noi in domeniul foto pentru ca ne dezvolta creativitatea si cateodata obtinem rezultate surprinzatoare. Pentru fotografia aceasta am profitat de existenta modului Bulb pe aparatul Nikon D7000 cat si de abilitatea de a putea folosi o telecomanda, in acest caz Nikon ML-L3. Scanteile le-am obtinut prin folosirea lanii de otel, care am legat-o la capatul unui cablu, i-am dat foc si am inceput sa invart si apoi sa experimentez pentru a obtine efectul dorit. De mentionat este si faptul ca este nevoie si de un obiectiv wide sau ultra-wide pentru un efect cat mai dramatic. Am folosit un Iso foarte mic ( Iso 100 ) pentru o calitate cat mai buna a imaginii, f8 si 16 secunde expunere, la 16mm distanta focala.

Text si fotografie : Andrei Mogan
https://www.facebook.com/andrei.mogan
Fişiere ataşate
 fire twirl_web_nikonisti.jpg
andreimogan
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Iul 30, 2011 10:09 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Mie Iun 18, 2014 3:15 pm

Salutare! Sfatul tau va fi publicat maine. Buna treaba!
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde georged » Vin Iun 20, 2014 10:32 pm

Regula treimilor este una dintre cele mai cunoscute reguli de compoziție fotografică. Conform acestei reguli, cadrul este împărțit prin linii imaginare în trei zone egale, atât pe verticală cât și pe orizontală, iar pentru a capta atenția privitorului și pentru a crea o compoziție dinamică și echilibrată se recomandă poziționarea subiectului principal al fotografiei pe una dintre liniile imaginare sau la punctul de intersecție dintre acestea.

Pentru a obține o compoziție fotografică captivantă, în această fotografie nu am plasat subiectul principal în centrul cadrului ci într-unul dintre punctele de intersecție al liniilor imaginare ce împart cadrul în treimi.

Am realizat această fotografie cu Nikon D700 și obiectivul Nikkor AF-S 35 mm f/1.8G.
EXIF fotografie: Focal Length: 35 mm, Shutter Speed: 1/100 sec, Aperture: f/2.2, ISO:200, Exposure Program: Manual, Metering Mode: Center Weighted Average

Text și fotografie: George Dobrin
http://www.facebook.com/GeorgeD.Photography
Fişiere ataşate
 3.jpg
D810 [20mm 1.8G, 35mm 1.4G, 50 mm 1.8G, 85mm 1.8G] SB910
Avatar utilizator
georged
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 20, 2012 6:04 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Mondeo » Lun Iun 23, 2014 2:16 pm

BIAS 2014
Am profitat de atomsfera de ''crepuscul" de la BIAS 2014 unde am realizat aceasta poza in speranta de a reda prin fotografie starea momentului
Pentru aceasta am folosit un Nikkon D610 cu obiectivul Nikkor 70-200, F4 cu ISO 320, f/20 si un timp de expunere de 1/250.
Albumul poate fi vazut aici https://www.flickr.com/photos/mondeo100/sets/72157644889680719/
Fişiere ataşate
 20140622-20140622-DSC_1408-Edit.jpg
Mondeo
 
Mesaje: 169
Membru din: Joi Sep 08, 2011 12:13 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde ileaadrian » Mar Iun 24, 2014 3:36 pm

Fotografia de noapte. Una din stilurile mele preferate. Acolo unde multi vad si cred ca nu exista culoare si lumina, de cele mai multe ori fotografia de noapte dezvaluie mai mult decat cea de zi.
Aceasta fotografie este realizata de la etajul 6 al blocului in care locuiesc si am vrut sa surprind cerul in toata splendoarea lui.
Am adaugat cateva elemente ale blocurilor din Cluj Napoca la baza fotografiei ca sa aibe compozitie si sa nu plictiseasca privitorul o imagine ce reprezinta doar cerul simplu.
Este adevarat ca cele mai bune fotografii cu cerul instelat se realizeaza in afara oraselor din cauza poluarii vizuale ale luminilor.....dar am dovedit ca se poate si acasa (oriunde ar fi aceasta) daca vrei cu adevarat sau nu ai alte posibilitati.

Am realizat fotografia cu:
Camera: Nikon D7000
Trepied: Slik 340 Pro
Obiectiv: 24-85mm f3.5-4.5 VR

300 de imagini combinate pentru efectul de Star Trails
Fiecare imagine facuta la aceleasi setari pe manual: la 24mm, f16, 30 sec, ISO 100

Text si Fotografie: Adrian Ilea https://www.facebook.com/adrian.ilea.39?fref=ts
Fişiere ataşate
 Cluj Napoca.jpg
Nikon D800| Power Grip MK-D800 | Nikon 50mm f1.8G | Nikon 24-70mm f2.8 G ED | Sigma 70-200mm f2.8 EX DG OS HSM | Nikon SB700 | Slik Pro 340DX | Slik SBH-200DQ | BlackRapid RRS-1BB | Thinktank Streetwalker Pro
ileaadrian
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Feb 15, 2011 3:10 pm
Localitate: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron