Acum este Vin Apr 19, 2024 5:13 pm

Articole Nikonisti.ro

Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Dan Purice » Vin Noi 07, 2014 12:44 pm

Foloseste combinatia de plan static si plan dinamic! Momentul zilei imediat dupa apus iti ofera prilejul sa te joci cu foarte multe “ingrediente”: apa, obiecte in miscare raportate la obiecte statice, culorile cerului si al cladirilor,etc. In aceasta fotografie am incercat sa suprind miscarea fantomatica a gondolelor venetiene ce mereu, odata cu lasarea noptii isi asteapta munca de a2a zi intr-o agitatie continua, raportata la impunatoarea imagine statica a cladirilor de la orizont.

Am folosit un Nikon D200 cu obiectivul Nikkor 18-105 VR la 34mm montat pe trepied si, in lipsa unei telecomenzi, am pus aparatul pe timer la 2 secunde. Timpul de expunere este de 1/30, f.14 cu iso 100

Text si Fotografie - Dan Purice: https://www.flickr.com/photos/danpurice/
Fişiere ataşate
 moving gondolas nikonisti.jpg
Dan Purice
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 07, 2014 11:34 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde ovidiuveres » Vin Noi 14, 2014 4:26 pm

Zi mohorâtă afară? Totuși ai vrea să exersezi ceva funcții ale aparatului foto și nu știi ce subiect să alegi?
Uită-te în jurul tău și alege obiectele cele mai colorate, aranjează-le simplu și exersează luminile.

La fel am procedat, am folosit ce am avut la îndemână, nu tocmai potrivitul (pentru fotografia de produs) Nikon 70-200 f/2.8 VRII instalat pe D810, am instalat produsele pe o masa joasa, luminile de studio printr-un softbox si o umbrela de-o parte si de alta a mesei, fotograful urcat pe un scaun inalt, ales cadrul si declansat la ISO64, distanta focala de 98mm, timp de expunere 1/160 si f/20, pentru a avea fiecare capsula in clar.

Ulterior editezi cadrul, atasezi un text genial cu care sa colorezi si ziua celorlalti si le trimiti imaginea mai departe. :)

Text și fotografie: Ovidiu T. Vereș (https://www.facebook.com/ovidiutveres)
Fişiere ataşate
 STV_2179_bis3.jpg
color capsules
Avatar utilizator
ovidiuveres
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 14, 2012 7:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Noi 14, 2014 9:50 pm

ovidiuveres scrie:... am folosit ce am avut la îndemână, nu tocmai potrivit...


Atitea pastile nu are nici Vadim! De unde, cum si in ce fel? Sa mai intreb si denumirea lor :? ( :) )
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde ovidiuveres » Sâm Noi 15, 2014 2:23 am

Heh! Provin dintr-o sesiune de produs de acum cativa ani.
Majoritatea sunt grecesti (Gelcap), dar cele mai bune sunt cele inchise la culoare, dreapta jos, sunt comanda speciala din States, speciale pt copii peste 4-5 ani, am primit mai multe mostre, diverse culori, dar mai ales gust si miros de fructe. (Capsuline)
Majoritatea sunt goale. Sau, ma rog, daca se vinde si asta, toate contin aer autentic de Cluj.

Later edit: o parte din colectie
Fişiere ataşate
 bis1.jpg
Vadim
Avatar utilizator
ovidiuveres
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 14, 2012 7:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde r.s. » Mie Noi 19, 2014 1:42 am

nu vreau sa fiu publicat, dar apropos de colorat si ziua celorlalti
Fişiere ataşate
 53.JPG
 36.JPG
 DSC_0089.JPG
r.s.
 
Mesaje: 230
Membru din: Sâm Oct 27, 2012 6:32 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Joi Noi 20, 2014 11:29 am

ovidiuveres scrie:Zi mohorâtă afară? Totuși ai vrea să exersezi ceva funcții ale aparatului foto și nu știi ce subiect să alegi?
Uită-te în jurul tău și alege obiectele cele mai colorate, aranjează-le simplu și exersează luminile.

La fel am procedat, am folosit ce am avut la îndemână, nu tocmai potrivitul (pentru fotografia de produs) Nikon 70-200 f/2.8 VRII instalat pe D810, am instalat produsele pe o masa joasa, luminile de studio printr-un softbox si o umbrela de-o parte si de alta a mesei, fotograful urcat pe un scaun inalt, ales cadrul si declansat la ISO64, distanta focala de 98mm, timp de expunere 1/160 si f/20, pentru a avea fiecare capsula in clar.

Ulterior editezi cadrul, atasezi un text genial cu care sa colorezi si ziua celorlalti si le trimiti imaginea mai departe. :)

Text și fotografie: Ovidiu T. Vereș (https://www.facebook.com/ovidiutveres)


Salutare, pontul va fi publicat astazi la ora 12:00.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde CRC » Joi Dec 04, 2014 4:09 pm

Uraaa, ninge. Repede imprumutam o bluza mai pufoasa si fuga pe balcon. O tinem afara, asteptam, evident nu ne mai imbracam gros, doar nu o sa dureze mult, sunt atatia fulgi dintre care sa alegi...tic tac...nici unul nu arata " ca in filme" insa...Dupa 30min, fulgul perfect :D. Lumina care trece prin bulele de aer prinse in el creeaza un efect interesant iar facand poza putin din lateral se creeaza si un efect 3D. Ar fi mers un focus stacking dar la cum dardaiam ...
Facuta cu Nikon D5300 + Nikon 105mm Micro VR + SpeedLight SB 800 din mana, f/8, iso 100, 1/200sec.

https://www.facebook.com/cornel.constantin.98
Fişiere ataşate
 fulg1.jpg
Ultima oară modificat de CRC pe Joi Dec 04, 2014 5:38 pm, modificat de 3 ori în total.
Avatar utilizator
CRC
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Noi 09, 2014 7:56 pm

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde ovidiuveres » Joi Dec 04, 2014 4:15 pm

Frumoasa lumea la nivel macro.
O intrebare totusi: culorile bulelor de aer se datoreaza aberatiilor cromatice sau elementelor colorate din jurul subiectului?
Oricum ar fi: minunat. Brrr!
Avatar utilizator
ovidiuveres
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 14, 2012 7:13 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde Tudor_dx » Vin Dec 05, 2014 10:32 am

CRC scrie:Uraaa, ninge. Repede imprumutam o bluza mai pufoasa si fuga pe balcon. O tinem afara, asteptam, evident nu ne mai imbracam gros, doar nu o sa dureze mult, sunt atatia fulgi dintre care sa alegi...tic tac...nici unul nu arata " ca in filme" insa...Dupa 30min, fulgul perfect :D. Lumina care trece prin bulele de aer prinse in el creeaza un efect interesant iar facand poza putin din lateral se creeaza si un efect 3D. Ar fi mers un focus stacking dar la cum dardaiam ...
Facuta cu Nikon D5300 + Nikon 105mm Micro VR + SpeedLight SB 800 din mana, f/8, iso 100, 1/200sec.

https://www.facebook.com/cornel.constantin.98


Foarte reusit experimentul, numai ca am aceeasi intrebare ca Ovidiu. Alea sunt aberatii cromatice? Daca da, ar merge eliminate. :D
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Vreti sa fiti publicati pe nikonisti?

Mesajde moaartea » Vin Dec 05, 2014 10:50 am

mie mi se par interesante asa cum sunt, chiar daca sunt aberatii cromatice, daca "le dai jos" nu cred ca mai e la fel de interesant rezultatul final decat daca raman asa...parerea mea
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron