Acum este Joi Mar 28, 2024 2:58 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon 1 S1 sau P330?

Noua categorie de aparate foto A-CIL (Advanced Camera Interchangeble Lens)

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Vin Ian 24, 2014 11:47 pm

Vreau sa fac poze de portret si vad ca 30-110 se descurca super! Caut acel bokeh..
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde faneman » Sâm Ian 25, 2014 1:44 pm

Pentru asta l-am cumparat si eu

Sent from my XT910 using Tapatalk
faneman
 
Mesaje: 25
Membru din: Dum Ian 13, 2013 9:58 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Ian 25, 2014 7:08 pm

IonutOnu scrie:Vreau sa fac poze de portret si vad ca 30-110 se descurca super! Caut acel bokeh..


Ceva poate util in apreciere: http://www.sansmirror.com/lenses/lens-database/nikon-1-lenses/
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Vin Feb 07, 2014 2:11 pm

In timp ce faceam cateva poze mi-au cazut pe obiectiv cateva picaturi de apa.. :( Unele din ele s-au prelins si pe inelul de zoom si cred ca au patruns in interior..Imediat am sters dar cred ca este putina si in interior, cand dau zoom mai apare putina care se evapora imediat..
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Feb 07, 2014 4:39 pm

IonutOnu scrie:In timp ce faceam cateva poze mi-au cazut pe obiectiv cateva picaturi de apa.. :( Unele din ele s-au prelins si pe inelul de zoom si cred ca au patruns in interior..Imediat am sters dar cred ca este putina si in interior, cand dau zoom mai apare putina care se evapora imediat..


Un feon (nu smartfeon!) cred ca va rezolva si mai repede problema.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde emil » Vin Feb 07, 2014 4:42 pm

IonutOnu scrie:In timp ce faceam cateva poze mi-au cazut pe obiectiv cateva picaturi de apa.. :( Unele din ele s-au prelins si pe inelul de zoom si cred ca au patruns in interior..Imediat am sters dar cred ca este putina si in interior, cand dau zoom mai apare putina care se evapora imediat..


Pentru a "salva" echipamente electronice scapate in apa, o solutie foarte buna este sa pui acel echipament (obiectiv, telefon, ...) intr-un vas plin cu orez (orezul trebuie sa acopere echipamentul) si sa-l lasi cateva ore. Orezul atrage apa si ajuta sa se usuce complet echipamentul. Si nu, nu este o gluma este real (poti cauta pe net daca nu ma crezi), eu mi-am uscat asa telefonul scapat in apa.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Vin Feb 07, 2014 4:57 pm

Al meu nu e scapat in apa..doar a patruns in interior putina apa..Il bag cu capecele puse..sau trebuie fara ?
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde DannyMC » Vin Feb 07, 2014 6:11 pm

Daca doar a picat apa pe el lasa-l in pace nu a patit nimic.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde IonutOnu » Vin Feb 07, 2014 10:47 pm

L-am tinut putin in orez..Nu cred ca are ceva, focalizeaza, scoate bine!
IonutOnu
 
Mesaje: 67
Membru din: Mie Iun 26, 2013 3:41 pm

Re: Nikon 1 S1 sau P330?

Mesajde Bogdan Dulgheru » Sâm Feb 08, 2014 8:38 am

emil scrie:... o solutie foarte buna este sa pui acel echipament (obiectiv, telefon, ...) intr-un vas plin cu orez (orezul trebuie sa acopere echipamentul) si sa-l lasi cateva ore. Orezul atrage apa si ajuta sa se usuce complet echipamentul. Si nu, nu este o gluma este real (poti cauta pe net daca nu ma crezi), eu mi-am uscat asa telefonul scapat in apa.


Si cum scoti eventualul praf de orez din obiectiv, dupa ce s-a uscat? [ma gindesc ca si praful de orez atrage umezeaza, orezul "se umfla" cu umezeala si devine un fel de pilaf care daca a intrat in obiectiv, numai bine nu o sa-i faca?]

Nu cumva e mai curata/simpla metoda de a pune echipamentul intr-o punga de tip easy-zip in care s-au aruncat niste pliculete silica-gel?

Cea mai mare problema a acestor metode este durata mare in care umezeala este absorbita; in tot acest timp, umezeala poate deja produce oxidari ale elementelor metalice prezente in obiectivele care au inclusa electronica. [Banuiesc ca majoritatea cunosc faptul ca formula apei de ploaie nu este cea consacrata H2O, ci contine si alte elemente din tabelul lui Mendeleev ;) iar "penicilina", care are mari sanse sa se formeze, are in cazul obiectivelor un efect opus si nedorit de nimeni. ]
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon 1

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori