Acum este Joi Apr 25, 2024 1:12 pm

Articole Nikonisti.ro

Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de astazi!

Capture NX, ViewNX si mai mult

Array
a:2:{i:0;s:0:"";i:1;s:0:"";}
(0)

 
Voturi totale : 0

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Khyan » Mie Iul 16, 2014 10:10 pm

Bogdan Dulgheru scrie:Pentru cei care prefera U-Point-ul din NX2 (patent asupra caruia Nikon nu mai are drept de utilizare) ii sfatuiesc sa foloseasca in continuare CNX2, intrucat noua versiune nu va mai avea implementata aceste facilitati third-part din motive de licentiere.

LCH face ce face Control Point. Asta e U point ?
Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Radu_Grozescu » Mie Iul 16, 2014 10:17 pm

Khyan scrie:LCH face ce face Control Point. Asta e U point ?


Nu chiar.
Descărcați un trial de Capture și vedeți direct.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Khyan » Mie Iul 16, 2014 10:53 pm

Radu_Grozescu scrie:
Khyan scrie:LCH face ce face Control Point. Asta e U point ?

Nu chiar.

Da, am vazut.

Din ce am editat pana acum la un NEF cu Capture NX2 si NX-D, side by side, nu vad diferente. Rezultatele sunt absolut identice la Unsharp Mask si Better Noise Reduction.
Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Bogdan Dulgheru » Mie Iul 16, 2014 11:14 pm

Radu_Grozescu scrie:
Khyan scrie:LCH face ce face Control Point. Asta e U point ?


Nu chiar.
Descărcați un trial de Capture și vedeți direct.


Sigur ca nu face ajustarile identic si mai ales punctuale/radiale ca U-point-ul din motive de licentiere, dar "in mare" este asemanator, fara ajustarea independenta a canalelor de culoare (daca mi-a iesit fata unei persoane verde, inseamna ca eu am gresit cind am facut WB, nu sa ma gindesc ca merge si-asa ca folosesc U=pointul si le fac din nou fetele normale).

Exista insa o frustrare pe care multi (inca) nu si-o exprima: au cumparat CNX2, s-au obisnuit cu el (probabil au uitat veselia sau tristetea de la momentul trecerii de la CNX la CNX2), iar acum se vad in situatia de a avea un soft fara suport ... pentru viitorul D5 (D4S si D810 fiind suportate de ultima versiune de CNX2); situatia e similara Windows-ului XP, dar din alte motive (de licentiere).

"Orice invat, are si-un dezvat" :lol: [daca o fi si benefic pentru Nikon, prea putin ne intereseaza pe noi]; pentru utilizatori devine: "Vrei nu vrei, bea Grigore aghiasma!" si intr-un fel ne cam obliga "sa ne placa" ;)

Adobe a adaugat developarea fisierelor RAW in Adobe Expres (IOS si Android), asa ca nu mai trebuie sa ne facem griji pentru Nikon si Silkypix: vom face prelucrarile extrem de simplu, pe telefonul mobil, in tramvai sau la terasa, cu o bere in fata. Daca nici asta nu inseamna progres si evolutie ... :?
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde StefanSC » Joi Iul 17, 2014 10:48 am

Si ce bune si rapid si stabil si plugin friendly e Lightroom-ul :).
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Toni Stefan » Joi Iul 17, 2014 11:45 am

exista LR exista PS , ambele cu Camera raw daca nu ma insel..nu inteleg pentru ce atat interes pentru un soft greu de utilizat cand exista variantele de la Adobe :mrgreen:
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Merlin » Joi Iul 17, 2014 12:21 pm

Pentru ca toate celelalte softuri dau chix in randarea si aproximarea culorilor, vizibile mai ales la materialele sintetice si, sa nu mai spun, ca nu tin cont decat de expunerea si WB setat in camera .. ;)
Merlin
 
Mesaje: 1579
Membru din: Dum Ian 18, 2009 4:48 pm
Localitate: Galati

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Khyan » Joi Iul 17, 2014 12:22 pm

Toni Stefan scrie:exista LR exista PS , ambele cu Camera raw daca nu ma insel..nu inteleg pentru ce atat interes pentru un soft greu de utilizat cand exista variantele de la Adobe :mrgreen:


Din cauza diferentelor. In stanga Capture NX-D si in dreapta Lightroom. Si ca sa ajungi la aceleasi rezultate, in Lightroom e mai mult de munca.

Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Toni Stefan » Joi Iul 17, 2014 12:45 pm

nu mi se pare ok comparatia. poti face poza la fel ca cea din stanga si in Lr. aici tine de editul fiecaruia.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Aplicatia Capture NX-D este disponibila incepand de asta

Mesajde Khyan » Joi Iul 17, 2014 12:54 pm

Toni Stefan scrie:nu mi se pare ok comparatia. poti face poza la fel ca cea din stanga si in Lr. aici tine de editul fiecaruia.

N-am zis ca nu poti s-o dregi in Lightroom. Din Capture NX-D dau doar export si in Lightroom ma apuc sa misc de slidere pana obtin niste culori mai naturale si pielea omului sa arate a piele nu a plastic.
Avatar utilizator
Khyan
 
Mesaje: 125
Membru din: Joi Apr 28, 2011 9:46 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Software Nikon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori