Acum este Joi Mar 28, 2024 2:27 pm

Articole Nikonisti.ro

Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Nikon te premiaza

Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 28, 2012 4:06 pm

Asa cum poate ati observat, forumul nikonisti.ro are de curand o noua sub-arie, si anume Fotografii realizate cu obiectivele Nikkor, care isi propune sa fie o baza de date cu imagini realizate cu diferitele obiective de la Nikon. Astfel, fotografii care doresc sa achizitioneze un obiectiv anume pot vedea ce rezultate se pot obtine cu un anumit model.

Popularizarea unei arii se bazeaza pe efortul utilizatorilor forumului, adica al vostru, si pentru ca efortul trebuie rasplatit, ne-am gandit sa organizam un mic concurs.

Iata despre ce este vorba. O data la doua saptamani, vom alege un topic din aria "Fotografii realizate cu obiective Nikkor", adica un model anume de obiectiv. Timp de doua saptamani veti putea inscrie cele mai bune fotografii realizate cu acel obiectiv. Noi vom alege utilizatorul care a inscris cea mai buna imagine sau cele mai bune imagini si il vom premia. Se vor in considerare si imaginile postate in topicul respectiv pana la data anuntarii.

Castigatorul pentru un anumit obiectiv va putea sa aleaga ca premiu unul dintre urmatoarele produse: un tricou, o cana sau o sapca, toate marca Nikon. Pentru fiecare dintre acestea, cantitatile vor fi limitate la 30, adica 30 de tricouri, 30 de cani si 30 de sepci. In cazul in care unul dintre produse nu mai este disponibil, va trebui sa optati pentru un alt premiu.

Alegerea castigatorilor se va face de catre echipa Nikonisti.ro. Este de dorit sa inscrieti cele mai bune fotografii din portofoliul vostru. In cazul in care pentru un anumit obiectiv nu se vor inscrie imagini, premiul nu se va acorda.

Atentie! Fotografiile trebuie realizate cu obiectivul in topicul caruia postati, altfel vor fi sterse. De asemenea, imaginile care nu intrunesc un mimim de conditii tehnice (in special, focalizare si expunere) vor fi sterse. Va rugam sa pastrati datele EXIF pentru fotografiile incarcate, pentru a verifica obiectivul folosit. In cazul in care datele EXIF din imaginea inscrisa lipsesc, va trebui sa ne trimiteti un fisier RAW pe mail pentru a fi declarati castigator.

Nu exista limite de prelucrare pentru fotografiile inscrise, dar nu se vor accepta colaje.

In acest topic, vom alege obiectivele pentru care se vor inscrie imagini si vom anunta castigatorii.

Fotografiile nu se posteaza in acest topic.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Lun Mai 28, 2012 4:07 pm

Primul obiectiv din concurs este AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G ED II (atentie, este vorba doar de aceasta versiune a lui 18-55). Termenul limita pentru putea inscrie fotografii realizate cu obiectivul AF-S DX 18-55mm f/3.5-5.6G ED II este 10 iunie. Castigatorul va fi anuntat luni,11 iunie.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Sakitumi » Lun Mai 28, 2012 9:17 pm

Buna ziua,

Primiti si cu d-alea lucrate in editoare?
Sakitumi
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Mai 28, 2012 8:28 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Mar Mai 29, 2012 8:33 am

Da, sunt acceptate prelucrari.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde fratiladorin » Mar Mai 29, 2012 12:53 pm

Buna ziua tuturor

scopul concursului este de a ne arata de ce este in stare un anumit obiectiv....pai daca-s prelucrate fotografiile, cum ne mai dam seama ce poate acel obiectiv?
fratiladorin
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Iun 17, 2011 8:18 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde catacore » Mar Mai 29, 2012 1:02 pm

"Astfel, fotografii care doresc sa achizitioneze un obiectiv anume pot vedea ce rezultate se pot obtine cu un anumit model. "
Asta e valabil doar daca imaginea este prelucrata la minim, sau chiar deloc, respectiv e doar convertita in jpeg fara alte interventii. Altfel nu mai vorbim despre ce rezultate se pot obtine cu un anume obiectiv, ci cu un anume soft....Iar cei interesati de performantele unui obiectiv (sharpness, bokeh, vigneting, etc.) vor fi interesati, deasemenea, de imagini cit mai neprelucrate, cred.
catacore
 
Mesaje: 409
Membru din: Mar Apr 14, 2009 10:26 pm

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Adrian Bajbaiac » Mar Mai 29, 2012 1:11 pm

Ce fel de editari sunt permise? Cred ca nu ar trebui acceptate cele editate,nu mai sunt relevante in performanta obiectivului.
Adrian Bajbaiac
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Apr 18, 2012 10:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Mie Mai 30, 2012 10:36 am

Rezultatele nu inseamna neaparat "pixel peeping". :) Poti sa vezi ce perspective obtii, ce profunzime de camp, ce bokeh. Daca cineva e interesat atat de mult de una dintre imaginile postate, ii da celui care a postat un PM si il roaga frumos sa ii dea un fisier la rezolutie mare.
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde otvos-bruno » Mie Mai 30, 2012 1:24 pm

Cate fotografii putem sa inscriem?
"Simplitatea este sofisticarea extremă."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 30, 2012 1:22 pm
Localitate: Ciacova

Re: Concurs "Fotografii realizate cu obiective Nikkor"

Mesajde Tudor_dx » Mie Mai 30, 2012 2:42 pm

Cate doriti. :)
Tudor_dx
 
Mesaje: 2041
Membru din: Joi Sep 03, 2009 10:08 am

Următorul

Înapoi la Concursuri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori