Acum este Joi Apr 18, 2024 9:21 pm

Articole Nikonisti.ro

Caut service obiective foto

Inchirieri si imprumuturi de aparatura foto si accesorii, oferte de job-uri foto.
Reguli forum Sunt permise numai anunturi din partea persoanelor fizice. Forumul nikonisti.ro nu isi asuma nicio responsabilitate legata de disputele rezultate in urma inchirierilor si imprumuturilor.

Caut service obiective foto

Mesajde adrian.tilita » Dum Sep 08, 2013 11:12 am

Buna ziua,

M-ar interesa un service sau "mecanic" pentru calibrare de obiectiv foto Tokina 28-70mm 2.8 AT-X Pro.
Sau recomandari catre cineva care poate face acest lucru.

Problema este elaborata aici: viewtopic.php?f=21&t=6713&start=10
adrian.tilita
 
Mesaje: 366
Membru din: Joi Aug 02, 2012 9:50 pm

Re: Caut service obiective foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Dum Sep 08, 2013 8:08 pm

Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Caut service obiective foto

Mesajde adrian.tilita » Dum Sep 08, 2013 8:44 pm

Pai inca nu am primit raspuns de la ei... am mai comunicat cu ei pana acum cu un alt obiectiv cu care am avut probleme...

Caut o solutie in tara, mai rapida.. si poate mai ieftina.
adrian.tilita
 
Mesaje: 366
Membru din: Joi Aug 02, 2012 9:50 pm

Re: Caut service obiective foto

Mesajde Bogdan Dulgheru » Lun Sep 09, 2013 8:28 am

Daca ar fi existat una interna (si oficiala) ti-as fi recomandat-o pe aceea in primul rind ... [pe "mestesugari" ii las sa-si faca singuri reclama ;) ]

Pe de alta parte, a mai vindut cineva pe forum un astfel de obiectiv si a specificat explicit atunci ca pe D90 nu functiona (corect), in schimb pe orice alt aparat cu motor de focalizare (D300 si parca D200 incercase) se comporta exemplar; posesorul avea D90 si acesta era motivul pentru care vindea obiectivul; se pare ca este vorba de o incompatibilitate a obiectivului cu D90, toate obiectivele third-party putind fi susceptibile de asa ceva, mai ales in combinatie cu aparate de generatie/fabricatie mai noua.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Caut service obiective foto

Mesajde adrian.tilita » Lun Sep 09, 2013 8:35 am

Tot eu eram... era vorba de primul model, modelul despre care vorbeste kenrockwerll.
Problema era de conectori, pentru aparatele dupa 2008 nikon a renuntat din firmware la acel obiectiv.
Acolo problema nu era de focus ci de metering si af pe care il intrerupea dupa ce intra meteringul in stand-by.

Acesta nu are problema asta, este o idee mai slab optic fata de prima versiune, si mai greu, insa merge pe partea de metering fara probleme...

Tocmai de aceea sunt si familiarizat cu tokina eu (am incercat sa-i fac un upgrade de circuite insa pretul putea ajunge undeva la 200e si nu renta).

Este al 2lea 28-70 2.8 de care nu am parte... e un obiectiv fenomenal... dar nu am eu parte de el....
adrian.tilita
 
Mesaje: 366
Membru din: Joi Aug 02, 2012 9:50 pm

Re: Caut service obiective foto

Mesajde adrian.tilita » Lun Sep 09, 2013 10:01 am

Am reusit sa gasesc pe cineva care, din pacate, este disponibil abia peste 1 luna (este plecat din tara).
Pana acum stiu doar ca a reparat un tokina 11-16 care avea problema cu diafragma, ceea ce inseamna ca o calibrare ar putea sa o faca fara mari batai de cap (cred eu).

Pana atunci, astept orice alte oferte se pot gasi.
adrian.tilita
 
Mesaje: 366
Membru din: Joi Aug 02, 2012 9:50 pm


Înapoi la Inchirieri, imprumuturi si job-uri foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron