Acum este Vin Mar 29, 2024 2:25 pm

Articole Nikonisti.ro

Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Inchirieri si imprumuturi de aparatura foto si accesorii, oferte de job-uri foto.
Reguli forum Sunt permise numai anunturi din partea persoanelor fizice. Forumul nikonisti.ro nu isi asuma nicio responsabilitate legata de disputele rezultate in urma inchirierilor si imprumuturilor.

Re: Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Mesajde c|neva » Mie Dec 18, 2013 12:09 am

Merlin scrie:Skytalker, troll? Tu ai vazut la ce nivel face foto omule??

Iar ca sa fii on topic .. si reproduc aci textul tau Cineva: "Recomand acest lucru in ideea ca dupa cateva zile de la calibrarea monitorului, daca din diverse motive (atentie, nu din cauza calibrarii ci sa zicem ca ai windows-ul instalat de anul trecut si s-au cam adunat erorile sau blue screen-urile) cedeaza calculatorul sa nu fie calibrarea facuta in zadar."

Ar trebui sa ai bun simt si sa spui celui caruia ii calibrezi un monitor sa-si salveze profilul de culoare obtinut in urma calibrarii. Astfel, daca se intampla si e nevoie de instalarea sistemului de operare in perioada nescursa de corectitudine "cat de cat" a calibrarii, acesta sa poata copia profilul in fisierul cu profilele de culoare ale sistemului de operare si implicit seta placa video sa-l foloseasca. Asta e de bun simt! Obligatoriu!

Spor la calibrat!


Ce treaba are fotografia cu faptul de a comenta inutil si doar te a juca si a invarti cuvintele fara a aduce un plus de informatie? Ce treaba are cum fac eu calibrare cu nivelul la care face Skytalker poze? (Ca sa nu ma inteleaga nimeni gresit, nu am ceva personal cu Skytalker sau cu tine, ci, daca ma intrebi pe mine, aparent e mai degraba invers (sper totusi sa ma-nsel). Totul se refera la acest subiect, si strict la acest incident. Ma bucur si-l felicit pe Skytalker ca face fotografii bune - e doar meritul lui, dar asta nu inseamna ca ar trebui sa inchid ochii cand flameaza in subiectele mele.)

Ce te face sa crezi ca daca anumite informatii nu sunt trecute aici inseamna ca nu le dau persoanelor interesate in PM-uri sau/si inainte ori cand calibrez? Doar pentru ca acele lucruri pe care le spui ca nu le spun nu sunt trecute aici nu inseamna ca nu le fac sau ca nu le spun oamenilor respectivi. Nu caut sa insel pe nimeni, ba chiar tuturor le spun sa nu se astepte la lucruri extraordinare. O calibrare nu inseamna ca iei o Dacie si o transformi in Mercedes, ci e mai degraba o transformare intr-o Dacie in care te poti simti in siguranta (luati acest lucru ca o metafora sau cu un subiect, chiar si daca nu e cel mai potrivit - pentru ca orice discutie viitoare pe baza acestui exemplu inseamna flame si trolling). Doar pentru ca am scris un subiect atat de lung asta nu inseamna ca am incercat sa ma dau expert in calibrare de monitoare (iar in mintea altora sa trezec ganduri precum: "Asta scrie mult, poate frumos, deci inseala), ci am pus doar informatii legate de cerintele pe care le are acest program, precum si pe cele de bun simt - pentru ca din diverse motive nu imi permite timpul sa calibrez la toata lumea (de aici si acest plus de informatii pentru a evita mesajele, private sau nu, inutile. Priviti acest plus de informatii ca pe un FAQ, repet incomplet si departe de a fi perfect). Dupa cum am lasat de inteles inca din primul topic nu caut sa ma-mbogatesc din asa aceva. Si cred ca e cat se poate de evident ca nici nu ai cum. Asa ca nu inteleg de unde gandul vostru ca as pacali pe altii, sau mai putin grav de atat, ca imi lipseste bunul simt pentru ca mi-am permis sa dau mai multe informatii decat se poate gasi in orice alt subiect legat de servicii de calibrare a monitoarelor de pe acest forum?

Sau va place sa comentati un subiect care contine mai multe informatii (subiect pe care l-am scris din bun simt pentru cei care habar nu au cu ce se mananca o calibrare),dar nu un subiect complet si pe departe de a fi perfect fata de celelalte? Ca un exemplu cum de niciunul din voi nu a avut nimic de comentat inca la subiecte de genul "Calibrez in X oras cu Y colorimetru. Pret A incepand cu B monitoare". Sau din punctul vostru de vedere aceste subiecte sunt exact cum trebuie sa fie, sunt complete si nu lasa nici o urma de indoiala (tin sa precizez ca nu am intentia de a duce vreo ofensa persoanele ce au publicate pe acest forum subiecte cat mai asemanatoare exemplului dat mai sus)? Nu mai spun nimic despre bunul pe care il au toate aceste persoane, iar la mine lipseste (aceeasi precizare - nu am intentia de a aduce vreo ofensa cuiva).

Te rog sa nu iei nici tu acest raspuns ca pe un atac la persoana ta. Nu am avut nici cea mai mica intentie. Singura mea intentie e sa lamuresc pe toata lumea, asa cum pot si cum poate fiecare sa inteleaga. Stim cu totii ca un astfel de canal de comunicare de cele mai multe ori este interpretat gresit, pentru ca nu cu totii avem harul de a ne exprima in cuvinte propriile emotii/senzatii/trairi exact asa cum sunt, precum nici cum totii nu au harul de a asculta, citi sau a intelege cuvintele cu intentia cu care au fost transmise.
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Mesajde Skytalker » Joi Dec 19, 2013 1:22 pm

Iarta ma ca ma repet, daca eram nesimtit te faceam prost si profitor, dar nu sint !
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Mesajde c|neva » Mar Ian 07, 2014 11:05 am

Prezentare video al produsului: link youtube.

X-Rite i1 DISPLAY PRO este un colorimetru extrem de precis si usor de utilizat, ideal pentru fotografii si graficienii care au nevoie de un grad ridicat de acuratete in redarea culorilor. Acest colorimetru ofera posibilitatea calibrarii monitorului, laptopului, televizorului sau a proiectorului pentru o redare corecta a culorilor si a contrastului.


Calibrez monitoare cu X-Rite i1 DISPLAY PRO

Compatibil cu urmatoarele sisteme de operare:
- Windows XP 32 bit
- Windows Vista 32 bit si 64 bit
- Windows 7 32 si 64 bit
- Windows 8
- Windows 8.1
- MacOS X 10.5
- MacOS X 10.6
- MacOS X 10.7

Sistemul (desktop/laptop) trebuie sa aiba cel putin:
- 1GB RAM
- Intel Pentium 4 sau AMD Athlon XP sau orice alte procesoare mai bune
- 500MB spatiu pe HDD
- cel putin un port USB
- DVDROM

Conditii de indeplinit inainte de a trimite mesaj:
1. Monitorul pe care doriti sa-l calibrati sa aiba rezolutia de cel putin, sau mai mare, de 1024 X 768 pixeli
2. Conexiune la internet
3. Desktopul/laptopul sa indeplineasca specificatiile tehnice si sa ruleze unul din sistemele de operare de mai sus.
4. Pentru a evita ulterioare comentarii este necesar sa cunoasteti cat de cat cu ce se mananca o calibrare (ce inseamna, cat de des e recomandat sa faci o calibrare, spatii de culoare, cat vede un laptop si cat vede un desktop etc.)

Pentru o comunicare cat mai eficienta cand trimiteti mesaj privat adaugati si:
- modelul monitorului si numele producatorului (in cazul laptopului, modelul acestuia si numele producatorului)
- tipul tehnologiei pe care o foloseste monitorul (CCFL, RGB LED, LED, Wide Gamut etc.)

Sfaturi inainte de calibrare:
- Personal recomand reinstalrea sistemul de operare inainte de a calibra monitorul. NU ESTE OBLIGATORIU, dar indicat in cazul in care nu ati facut acest lucru de mai bine de 3 luni.
- instalarea tuturor driverelor video.
- Incalizirea monitorului/lor (adica sa fie tinut/e deschis/e) cel putin jumatate de ora inainte de calibrare, pentru a avea culorile stabile. OBLIGATORIU.

Preturi:
- 49 lei/monitor sau laptop la domiciliul clientului.
- 29 lei/laptop la o locatie aleasa de mine
Se adauga 15 lei pentru fiecare alt monitor/laptop, indiferent de combinatie ( ex: 1 monitor si 1 laptop; 2 monitoare; 2 laptopuri; 2 monitoare si 1 laptop; 2 laptopuri si 1 monitor s.a.m.d)
La un total de 4 monitoare, al 4-lea e gratis.
20% reducere la a doua calibrare si 30% reducere la a treia calibrare - pentru calibrarea a cel putin 2 monitoare/laptopuri, indiferent de combinatie.

Serviciu dedicat persoanelor care se ocupa de vizual (fotografie, grafica, video), motiv pentru care nu calibrez televizoare sau proiectoare.
Totodata serviciul este valabil DOAR pentru Bucuresti in functie de timpul disponibil, de aceea exista posibilitatea ca anumite locatii (ex: periferie, coltul opus al orasului, Otopeni, Ilfov etc.) sa fie refuzate sau amanate.
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Mesajde c|neva » Dum Mar 02, 2014 8:03 pm

Valabil :)
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Mesajde c|neva » Joi Apr 03, 2014 4:42 pm

Se suspenda pana la sfarsitul lunii aprilie :)
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Mesajde c|neva » Dum Noi 23, 2014 11:35 pm

Valabil din nou :)

Cateva referinte aici (mygarage.ro) si aici (computergames.ro).
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Mesajde c|neva » Vin Ian 09, 2015 2:46 pm

up
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Re: Calibrare monitoare: X-rite i1 Display PRO

Mesajde c|neva » Vin Ian 23, 2015 11:57 am

Prezentare video al produsului: link youtube.

X-Rite i1 DISPLAY PRO este un colorimetru extrem de precis si usor de utilizat, ideal pentru fotografii si graficienii care au nevoie de un grad ridicat de acuratete in redarea culorilor. Acest colorimetru ofera posibilitatea calibrarii monitorului, laptopului, televizorului sau a proiectorului pentru o redare corecta a culorilor si a contrastului.


Calibrez monitoare cu X-Rite i1 DISPLAY PRO

Compatibil cu urmatoarele sisteme de operare:
- Windows XP 32 bit
- Windows Vista 32 bit si 64 bit
- Windows 7 32 si 64 bit
- Windows 8
- Windows 8.1
- MacOS X 10.5
- MacOS X 10.6
- MacOS X 10.7

Sistemul (desktop/laptop) trebuie sa aiba cel putin:
- 1GB RAM
- Intel Pentium 4 sau AMD Athlon XP sau orice alte procesoare mai bune
- 500MB spatiu pe HDD
- cel putin un port USB
- DVDROM

Conditii de indeplinit inainte de a trimite mesaj:
1. Monitorul pe care doriti sa-l calibrati sa aiba rezolutia de cel putin, sau mai mare, de 1024 X 768 pixeli
2. Conexiune la internet
3. Desktopul/laptopul sa indeplineasca specificatiile tehnice si sa ruleze unul din sistemele de operare de mai sus.
4. Pentru a evita ulterioare comentarii este necesar sa cunoasteti cat de cat cu ce se mananca o calibrare (ce inseamna, cat de des e recomandat sa faci o calibrare, spatii de culoare, cat vede un laptop si cat vede un desktop etc.)

Pentru o comunicare cat mai eficienta cand trimiteti mesaj privat adaugati si:
- modelul monitorului si numele producatorului (in cazul laptopului, modelul acestuia si numele producatorului)
- tipul tehnologiei pe care o foloseste monitorul (CCFL, RGB LED, LED, Wide Gamut etc.)

Sfaturi inainte de calibrare:
- Personal recomand reinstalrea sistemul de operare inainte de a calibra monitorul. NU ESTE OBLIGATORIU, dar indicat in cazul in care nu ati facut acest lucru de mai bine de 3 luni.
- instalarea tuturor driverelor video.
- Incalizirea monitorului/lor (adica sa fie tinut/e deschis/e) cel putin jumatate de ora inainte de calibrare, pentru a avea culorile stabile. OBLIGATORIU.

Preturi:
- 49 lei/monitor sau laptop la domiciliul clientului.
- 29 lei/laptop la o locatie aleasa de mine
Se adauga 15 lei pentru fiecare alt monitor/laptop, indiferent de combinatie ( ex: 1 monitor si 1 laptop; 2 monitoare; 2 laptopuri; 2 monitoare si 1 laptop; 2 laptopuri si 1 monitor s.a.m.d)
La un total de 4 monitoare, al 4-lea e gratis.
20% reducere la a doua calibrare si 30% reducere la a treia calibrare - pentru calibrarea a cel putin 2 monitoare/laptopuri, indiferent de combinatie.

Serviciu dedicat persoanelor care se ocupa de vizual (fotografie, grafica, video), motiv pentru care nu calibrez televizoare sau proiectoare.
Totodata serviciul este valabil DOAR pentru Bucuresti in functie de timpul disponibil, de aceea exista posibilitatea ca anumite locatii (ex: periferie, coltul opus al orasului, Otopeni, Ilfov etc.) sa fie refuzate sau amanate.
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Anterior

Înapoi la Inchirieri, imprumuturi si job-uri foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron