Acum este Joi Mar 28, 2024 10:29 pm

Articole Nikonisti.ro

Ma ofer ca fotograf voluntar, in Bucuresti

Inchirieri si imprumuturi de aparatura foto si accesorii, oferte de job-uri foto.
Reguli forum Sunt permise numai anunturi din partea persoanelor fizice. Forumul nikonisti.ro nu isi asuma nicio responsabilitate legata de disputele rezultate in urma inchirierilor si imprumuturilor.

Ma ofer ca fotograf voluntar, in Bucuresti

Mesajde vectorialpx » Mar Iul 29, 2014 11:05 pm

Salut!

Ma numesc Octavian si vreau sa fac voluntariat pentru o perioada.
Motive: pasiune, experienta, portofoliu

Stiu ca vand cizme la cizmar :) dar daca aveti nevoie de "un ochi in plus" la un eveniment, ma ofer ca voluntar in timpul meu liber - http://www.octavi.ro/voluntariat (voluntariatul este pentru evenimente diverse, exclus nunti - mai multe detalii puteti vedea pe site)

Mai am chestii de invatat dar nu sunt chiar incepator. Va puteti face o parere:
Site / Blog / 500px

Ma pot prezenta la evenimente cu:
* Nikon D7000
* Nikon 35mm (1.8)
* Nikon 18-105
+ alte accesorii (trepied, stativ umbrela, umbrela, blit Nikon SB-700)

De asemenea, detin cunostinte semi-avansate pentru post-procesare (lightroom + photoshop)
Avatar utilizator
vectorialpx
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 29, 2014 9:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ma ofer ca fotograf voluntar, in Bucuresti

Mesajde vectorialpx » Mie Iul 30, 2014 9:14 am

vectorialpx scrie:Salut!

Ma numesc Octavian si vreau sa fac voluntariat pentru o perioada.
Motive: pasiune, experienta, portofoliu

Stiu ca vand cizme la cizmar :) dar daca aveti nevoie de "un ochi in plus" la un eveniment, ma ofer ca voluntar in timpul meu liber - http://www.octavi.ro/voluntariat (voluntariatul este pentru evenimente diverse, exclus nunti - mai multe detalii puteti vedea pe site)

Mai am chestii de invatat dar nu sunt chiar incepator.
Pentru a avea o parere despre mine, ca fotograf, vedeti link-urile din semnatura.

Ma pot prezenta la evenimente cu:
* Nikon D7000
* Nikon 35mm (1.8)
* Nikon 18-105
+ alte accesorii (trepied, stativ umbrela, umbrela, blit Nikon SB-700)

De asemenea, detin cunostinte semi-avansate pentru post-procesare (lightroom + photoshop)


Rog un moderator sa-mi stearga si mie acest post, am dat quote in loc de edit :) sorry!
Avatar utilizator
vectorialpx
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 29, 2014 9:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Ma ofer ca fotograf voluntar, in Bucuresti

Mesajde Robert77 » Vin Aug 08, 2014 11:03 am

In general nu te ia nimeni stiu din exp proprie.

Ca sa poti accede la evenimentele de acest gen, tb sa ai ceva "prieteni", amici in domeniu si sa ii rogi personal daca poti veni sa faci si tu niste fotografii. La evenimente gen nunti incearca sa mergi la partea foto cu sedinta de biserica si cea din natura eventual un trash the dress.

In general la biserica fotografii nu se incurca cu un fotograf amator, invatacel ptr ca mai mult poti incurca daca folosesti blitzul. Tb sa te asiguri ca in 90% din cazuri tragi fara blitz la un iso mai mare. Ca al 2-lea/3-lea fotograf poti prinde cadre la care primul fotograf nici nu viseaza sa le prinda (el sta in fata sau in zona mirelui si a popei si tb sa fie atent acolo, nu va fi la etaj sau in spatele multimii unde poti prinde instantanee minunate).

In general fotografii daca mergi iti vor cere fotografiile fara a avea pretentii sa zica ca au fost facute de altcinvea si pot aparea in portofoliul lor personal dandu-se mari ulterior ca el le-a facut. Putini ar recunoaste - au fost facute de un al doilea fotograf sau de echipa de fotografi in sine care a participat la eveniment. Dar tu tb sa fii destept si sa ti le treci in portofoliul tau personal de asemenea. Raw-urile in general le pastrezi ptr fotografiile cele mai bune sa poti dovedi in caz de ceva. La noi sunt multi dar multi marlani care se folosesc de aceste tehnici ....

Romania abunda in "fotografi" de nunti care o fuck doar ptr bani fara a avea un talent oarecare in compoztie sau cunostinte de post procesare solide. De altfel portofoliul liniar al multora dintre ei vb despre acest lucru.

Cauta sa faci munca patriotica la cineva cu experienta dar care are si orientare artistica ca sa poti fura cat de cat meseria si mai tz sa incepi si tu. In rest sa iti dai mana cu aparatul poti iesi oriunde sa faci fotografii sau iti poti cauta modele sa le fotografiezi (internetul abunda de tehnici, sfaturi si altele).

Cunostinte semi-avansate inseamna foarte mult. Si sa fii mediu pe photoshop e foarte sus. O duzina de la noi se lauda ca sunt avansati in photoshop. Cand incepi sa vb cu ei aceeasi limba cam pica la 7/10 intrebari.

Spor
Robert77
 
Mesaje: 981
Membru din: Joi Iul 23, 2009 1:42 am

Re: Ma ofer ca fotograf voluntar, in Bucuresti

Mesajde vectorialpx » Mar Dec 09, 2014 12:12 pm

Sunt constient de ceea ce zici tu si sunt de acord. Cam orice domeniu are problema asta: majoritatea celor care incep vor sa faca bani instant, fara sa fie constienti de faptul ca intai trebuie sa inveti apoi sa faci bani - este valabil atat in fotografie cat si programare, zidarie sau bijuterii hand-made. Cel care trebuie sa filtreze este cumparatorul, evident, sa stie ce inseamna calitatea si cum sa diferentieze o fotografie buna de una banala.

Poate ca nu ai inteles mesajul meu - ma ofer ca voluntar la evenimente interesante dar NU si pentru nunti (am scris si in post dar si in site) - inca mai sunt disponibil insa intre timp mi-am schimbat site-ul (voi face din nou acea pagina de voluntariat) - si asta nu pentru ca nu ma pricep ci pentru ca nuntile sunt mult prea complexe (mult de munca) ca sa fie facute gratuit.

Site-ul meu de fotografie a ramas ca si adresa doar ca s-a modificat ca si design.
Avatar utilizator
vectorialpx
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Iul 29, 2014 9:03 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Inchirieri, imprumuturi si job-uri foto

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori