Acum este Joi Apr 25, 2024 2:49 am

Articole Nikonisti.ro

Sfat cumparare Nikon D7000

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde The Peacekeeper » Joi Oct 30, 2014 8:22 pm

Pe scurt,

In urma problemelor vechi, poate rezolvate, habar nu am, review-urilor atat bune cat si extrem de proaste... se merita sa achizitionez un D7000? Nu vrei sa arung degeaba 3000 de lei avand in vedere ca investitia e un efort. Pot sa aleg si altceva dar din bugetul asta D7000 m-a impresionat cel mai mult.

Deci il iau sau nu? Si daca il iau, pot sa-l folosesc cu placere sau stau cu el numai prin service?... Nici asta nu mi-ar conveni.

Multumesc! :)
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde Semper » Joi Oct 30, 2014 9:29 pm

De ce 3000 daca la F64 este 2599 iar la Yellow Store acum de Halloween este 2499 cu un card de 32GB inclus. Parerea mea este ca in momentul de fata este best buy pentru DX. Ai garantie 3 ani. Dupa achizitie ii testezi bine focusul la f1.8 si daca nu e ok, la calibrat cu el (in primele 6 luni este gratuita calibrarea).
Eventual poti sa mai astepti pana de BF, poate mai scade un pic pretul, desi nu il vad mai jos de 2200 de lei in cel mai fericit caz.
Avatar utilizator
Semper
 
Mesaje: 479
Membru din: Mar Sep 14, 2010 12:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde The Peacekeeper » Joi Oct 30, 2014 10:10 pm

Deci daca il iau ma astept neaparat la calibrari si plimbat in service la Baneasa?... Nu cred ca aia vreau dupa ce imi cumpar echipament nou. In cel mai bun caz testez in magazin 2 3 4 ... 100... sa fie unu bun... Vreau sa mearga bine la fel cum mi-a mers si entry-u o gramada de ani fara probleme si inca merge ca nou.
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde StefanSC » Joi Oct 30, 2014 11:14 pm

Entry-ul tau e posibil sa fie foarte decalibrat, la fel si obiectivul pe care il detii.

Dar pe de-o parte diafragmele de genul f3.5/5.6 ascund decalibrari de AF, pe de alta parte, decalibrarea de AF poate fii in fata sau in spate (pe axa orizontala subiect/senzor). Daca aparatul e decalibrat intr-o directie si obiectivul in alta, se pot masca unul pe altul.

De asemenea, echipamentele foto se decalibreaza in timp si din cand in cand trebuie trimise pentru verificare (daca esti serios in ceea ce priveste obtinerea calitatii maxime).

In final, eu unul nu mi-as bate capul atat de mult si as merge pe un D7000. La ~2500 RON e super aparat, cu un AF de top si cu un senzor echilibrat.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde RPP » Vin Oct 31, 2014 6:27 pm

The Peacekeeper scrie:Pe scurt,

In urma problemelor vechi, poate rezolvate, habar nu am, review-urilor atat bune cat si extrem de proaste... se merita sa achizitionez un D7000? Nu vrei sa arung degeaba 3000 de lei avand in vedere ca investitia e un efort. Pot sa aleg si altceva dar din bugetul asta D7000 m-a impresionat cel mai mult.

Deci il iau sau nu? Si daca il iau, pot sa-l folosesc cu placere sau stau cu el numai prin service?... Nici asta nu mi-ar conveni.

Multumesc! :)


Ca si propitar de D7000 de cand a fost lansat pe piata, pot sa-ti spun ca nu am nici o nemultumire, nu mi-a facut nici o problema si chiar n-am auzit de probleme asa mari incat sa stai prin service in fiecare luna.
Admit ca o fi existat un ghinionist sa fi nimerit un aparat cu probleme samd... dar iti spun sincer ca nu sunt la curent cu problemele astea vechi si noi cum le spui tu. Marea majoritatea a posesorilor de D7000 iti vor spune ca este un dslr excelent si care-si face treaba.

Nimanui nu-I convine sa dea nici macar 1leu si sa piarda vremea prin service-uri dar sa zici ca marea majoritatea a D7000 vor duce la asta e o gratuitate.

Crezi ca cineva de pe forumul asta poate sa-ti garanteze tie ca fix ala al xxxxxx-ulea D7000, folosit de tine cum numai tu stii cum, o sa fie minunat si o sa-l tii pana la adanci batraneti fara probleme? clar nu. defecte si probleme pot aparea si la D4s sa stai numai prin service-uri cu el, si ala costa "doar" 25.000.

Ai un 3100 de care esti f. multumit. In ce univers paralel crezi tu ca D7000 e f. prost in comparative cu 3100, dpdv al fiabilitatii? Indraznesc sa afirm ca D7000 e cu multe clase peste si-ti va oferi cel putin la fel de multa placere in folosire.

In concluzie, daca-ti place, cumpara-l si sa-l folosesti/stapanesti cu placere.
RPP
 
Mesaje: 255
Membru din: Vin Noi 06, 2009 4:22 pm
Localitate: Iasi

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde Uwe Nash » Dum Noi 02, 2014 9:51 am

Subscriu si eu. Posesor de D7000 de doi ani, nicio problema, doar satisfactii :)
Nu am mai urmarit pe ce plaja de preturi se scalda, dar daca il gasesti la 2500 sau chiar mai bine, go for it.
O sa fii incantat.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Uwe Nash
 
Mesaje: 6
Membru din: Dum Noi 02, 2014 9:47 am

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde CTz » Lun Noi 03, 2014 1:09 pm

Posesor de 3 bucati d7000, exceptand ca doua din ele au fost in service pentru calibrare, si tot unul din ele pentru curatare senzor (dupa ce a patimit prin santiere, nu il pot acuza), sunt foarte OK. Cam supraexpune cateodata, dar de asa ceva nu te poti plange, daca ai macar un minim de cunostinte in domeniul foto... Este posibil sa nimeresti unul care a fost scapat pe jos, trantit la transport, fara senzor, fara butoane, etc., dar asta o poti pati cu orice aparat. A, si nu se impaca bine cu 80-200 AF :x

Basca, pentru incepatori e foarte recomandat. Sa vezi ce repede iti scoate pe nas orice eroare un senzor de 24 mpx....

La pretul la care a ajuns este best-buy... Si hai sa-ti spune altfel, la ora actuala nu am un motiv bun sa trec pe d7100 ;)
Prea multe sticle si borcane, prea putin timp pentru ele...
CTz
 
Mesaje: 1341
Membru din: Mar Noi 01, 2011 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde madeinchina » Lun Noi 03, 2014 1:51 pm

CTz scrie:
Basca, pentru incepatori e foarte recomandat. Sa vezi ce repede iti scoate pe nas orice eroare un senzor de 24 mpx....

La pretul la care a ajuns este best-buy... Si hai sa-ti spune altfel, la ora actuala nu am un motiv bun sa trec pe d7100 ;)


Subscriu la ce a spus CTz mai sus. Personal ,culorile de pe D7000 mi se par mai vii ,iar 16MP sunt de -ajuns si "se pupa" si cu obiective ieftine, de kit,in special cu 18-105. Rezolutia mare a lui D7100 necesita obiective scumpe si nu iarta nicio eroare sau tremurat al mainii. Singurul plus al D7100 in comparatie cu D7000,in opinia mea,este sistemul AF,dar care face diferenta doar in conditii slabe de iluminare sau miscare a subiectului. Si daca ne uitam un pic mai sus ,in liga FX,de ce crezi ca toti suspina dupa D700,care avea numai 12MP ? Multi Mega Pixeli = Multe obiective scumpe vandute [ cumparate]=Profit pentru Nikon. Marketing, marketing,marketing .........si tot nu ne invatam minte ! :(
madeinchina
 
Mesaje: 106
Membru din: Mie Iun 26, 2013 4:14 pm

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde Toni Stefan » Lun Noi 03, 2014 8:07 pm

exista sony a7s :D pt doritori de FX,putini megapixeli,super performante iso.
Avatar utilizator
Toni Stefan
 
Mesaje: 623
Membru din: Lun Mar 31, 2014 6:50 pm

Re: Sfat cumparare Nikon D7000

Mesajde The Peacekeeper » Mar Noi 04, 2014 3:35 pm

Eu am D3100. Acum nu stiu daca sa upgradez la D7000 sau sa iau D3200 si un obiectiv bun. La D7000 am pareri bune aici, proaste pe net si in alte magazine foto... :/ Sunt in ceata. :))
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori