Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:30 am

Articole Nikonisti.ro

Proaspat utilizator D3200

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Proaspat utilizator D3200

Mesajde khrystyan27 » Vin Ian 09, 2015 1:43 am

Va salut cu stima!

Saptamana trecuta mi-am cumparat un aparat foto DSLR Nikon D3200 cu obiectiv AF-S DX Zoom Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G ED II. Zilele astea mi-am facut timp sa citesc manualul acestuia, si m-am familiarizat cu anumiti termeni, insa tot nu ma avant sa-l folosesc pe modul manual (trebuie sa spun ca scoate niste poze incredibile pe auto). Sunt pasionat de fotografiile macro, si as dori pe viitor sa-mi recomandati un obiectiv dedicat pozelor macro (cu acesta din kit nu imi focalizeaza de aproape, presupun ca e vina obiectivului).

As dori daca imi puteti recomanda niste site-uri cu tutoriale pentru fotografiat (tin minte ca era si un site cu un joc flash, in care invatai cum sa faci setarile corespunzatoare pentru a iesi fotografia calumea).

Va multumesc anticipat! :)
khrystyan27
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 06, 2015 8:05 pm
Localitate: Arad

Re: Proaspat utilizator D3200

Mesajde Bogdan Dulgheru » Vin Ian 09, 2015 9:23 am

https://www.google.ro/search?q=photography+tutorials&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=BX-vVIyLAsPlUuH9goAP

Cat despre obiective macro: cele mai versatile si apreciate sunt cele cu focale in jurul a 100mm (eventual cu + sau -): Tokina 100, Tamron 90, Nikon 105 ...; obiectivele macro cu focale mai mici (40, 60, 70) sunt mai "generaliste" si e mai greu de lucrat cu ele strict in domeniul macro din cauza distantei mici de lucru, dar pot fi utilizate mult mai bine in situatii uzuale (portret, landscape, etc.)

Exista si pe forum topicuri dedicate obiectivelor si tehnicii macro pe care ti-ar fi util sa le consulti.
Cu stima,
Bogdan Dulgheru
Avatar utilizator
Bogdan Dulgheru
 
Mesaje: 4027
Membru din: Sâm Aug 29, 2009 10:28 am
Localitate: Bucuresti

Re: Proaspat utilizator D3200

Mesajde balki » Dum Ian 18, 2015 7:04 pm

balki
 
Mesaje: 41
Membru din: Dum Dec 27, 2009 10:27 pm

Re: Proaspat utilizator D3200

Mesajde CosminD » Dum Ian 18, 2015 11:56 pm

uita-te aici http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/macro-extension-tubes-closeup.htm ca sa poti calcula cum se vor comporta diferite obiective cu diferite inele de extensie sau filtre close-up. Si acum mai pe scurt,pentru obiective pana-n 85mm in general se obtin rezultate mai bune cu un set de inele de extensie(sa fie insa cu luminozitate 2.8 sau mai buna),iar peste 85 mm este mai ok cu filtre close-up (dar sa fie de calitate) .In cazul tau,tinand cont ca 18-55 nu are decat F5.6 la 55mm nu poti lua decat un filtru close-up. Iti recomand un B+W filtru Close-up +5 52mm de la Photosetup.ro ,este doar 128 ron,calitate mult peste medie,deci nu ar trebuii sa degradeze imaginea simtitor(nu stiu cat s-ar vedea oricum cu 18-55 :) ) .Raportul de marire ar creste de la 0.31x la 0,67x(deci peste macro 1:2 chiar) . Mai mult de atat nu trebuie decat sa folosesti diafragme ceva mai inchise,gen F11-F16,focus manual,sa ai o mana sigura (sau trepied),iar daca nu ai trepied sa ai timpi de expunere mai mici de 1/100 .Good luck ! ;)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Proaspat utilizator D3200

Mesajde CosminD » Sâm Ian 24, 2015 7:57 pm

apropo de inele de extensie,am testat si eu un set Mincnova pe care-l vindea cineva cu 250ron ... Pe 24-70 vc s-au comportat intr-adevar bine , iar pe 70-200 vc nu prea ... Nu vroia sa focalizeze automat mai deloc...,decat cu cel mic,de 12mm,iar dof-ul era extrem de mic. Primul obiectiv facea af-ul binisor cu oricare dintre cele 3 inele, iar rezultatele au fost mai mult decat multumitoare , atasez cateva poze mai jos , toate din mana , facute unei jucarii de-a copilului (avea cam 8-9cm inaltime). Prima este cu obiectivul simplu , apoi cu inelul de 20mm , iar ultima cu inelul de 36mm . Am vrut sa-l cumpar doar pe cel de 20mm , fiindca am constatat ca era suficient de ok pentru nevoile mele(deja obiectivul ajunsese la raport de marire 1:2) , insa respectivul nu a vrut sa le dea separat , iar a doua zi deja s-a vandut kitul ... Per ansamblu inelele de extensie se par o solutie buna pentru cei cu obiective fixe de 35,50,85,100mm sau zoom-uri 2.8 gen 17-50,24-70 etc . Poate o sa iau si eu macar un inel pe viitor :)
Fişiere ataşate
 DSC_0226resized.jpg
 DSC_0230resized.jpg
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: Proaspat utilizator D3200

Mesajde CosminD » Vin Ian 30, 2015 10:38 pm

khrystyan27 , ti-ai luat ceva pana la urma ? Mai uite si aici https://www.youtube.com/watch?v=ouKp8-dIqmY un videoclip . Pana la urma eu o sa merg probabil pe un kit Mincnova Kooka KK-N68 ,pe care pot sa le iau cu 359ron pret client gold (normal 399ron) . Numai ca as vrea sa pastrez doar inelele mici , de 12mm,respectiv 20 mm . Este interesat cineva de cel de 36 mm ? Daca da o sa comand kitul si pot da inelul cu 150ron ... :) Eu zic ca se merita . Se poate vedea clar mai sus ce diferenta este intre o poza fara el si una cu el (prima vs ultima poza )
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

cron