Acum este Vin Apr 26, 2024 9:23 pm

Articole Nikonisti.ro

cum se calculeaza expunerea in modul manual

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde marian strinoiu » Sâm Apr 18, 2015 4:27 pm

salut,sint fotograf amator si am o intrebare, voi cum calculati expunerea in modul manual
marian strinoiu
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 18, 2015 4:22 pm

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde CosminD » Sâm Apr 18, 2015 6:19 pm

marian strinoiu scrie:salut,sint fotograf amator si am o intrebare, voi cum calculati expunerea in modul manual

daca esti fotograf amator , de ce-ti faci griji de modul manual? Foloseste cu incredere modurile P si A , iar cand ai poze unde nu esti multumit de expunerea automata foloseste cu incredere butonul +- de compensare a expunerii si rotita de pe aparat ;)

PS : daca vrei neaparat sa folosesti modul M (cum se dau unii mari artisti fiindca trag o nunta intreaga in M , dar ei saracii au majoritatea pozelor sub/supra-expuse sau miscate) si nu vrei sa mergi pe bajbaitelea si sa pierzi o gramada de timp pe cadre de test , poti lua cu incredere un exponometru . O sa-mi iau si eu unul pe viitor (mai mult sa economisesc timp la sedintele foto out-door , cu flash-uri multiple si in studio) , ma tot uitam la Sekonic 478 , care are functii mai mult decat ok . https://www.youtube.com/watch?v=ksCpFVdA7oc#t=167 . Uite si cum se poate folosi un exponometru intr-un mod simplu https://www.youtube.com/watch?v=jun_h1hVh4Y . Sunt mai multe videoclipuri pe youtube din aceeasi serie , plus multe altele daca dai search ;) Scrie blending flash and ambient light de exemplu sa vezi cum folosesc fotografii exponometrele si o sa vezi o gramada de videoclipuri interesante .

PS 2 : bun venit pe forum :)
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde DannyMC » Sâm Apr 18, 2015 7:45 pm

marian strinoiu scrie:salut,sint fotograf amator si am o intrebare, voi cum calculati expunerea in modul manual

Eu folosesc sistemul zonelor. E o metoda excelenta de a determina expunerea unui cadru inainte de a face vreo poza!

CosminD scrie:poti lua cu incredere un exponometru . O sa-mi iau si eu unul pe viitor...

Prietene, vezi ca aparatul pe care (presupun ca) il ai are deja un exponometru si nu mai recomanda altora sa-si cheltuiasca banii pe lucruri inutile!
Ultima oară modificat de DannyMC pe Sâm Apr 18, 2015 8:17 pm, modificat de 4 ori în total.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde Skytalker » Sâm Apr 18, 2015 7:47 pm

marian strinoiu scrie:salut,sint fotograf amator si am o intrebare, voi cum calculati expunerea in modul manual


Foarte simplu: utilizand sistemul de metering al aparatului sau exponometrul integrat in aparat alffel spus.
Faptul ca esti in manual NU inseamna ca sistemul de masurare a luminii (matrix, spot, center) nu functioneaza.
D4/D3/D300 12-24G;14-24G;24-70G;70-200G;200-400G;24-120G;18-200;35 1.8G;50 1.4D;85 1.4D;105D micro;105DC;2sb900;2sb800

|My Website|My Flickr|My Blog|My FB|
Avatar utilizator
Skytalker
 
Mesaje: 638
Membru din: Mar Apr 07, 2009 1:38 am

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde CosminD » Sâm Apr 18, 2015 8:03 pm

DannyMC scrie:
CosminD scrie:poti lua cu incredere un exponometru . O sa-mi iau si eu unul pe viitor...

Prietene, vezi ca aparatul pe care (presupun ca) il ai are deja un exponometru! Foloseste-l cu incredere si nu da banii pe prostii! ;)


da , ca stii ca habar n-aveam ca aparatele dslr au exponometre ! :lol: Iar daca tu nu ai nevoie de unul , nu inseamna ca altii nu au nevoie de asa ceva , altfel nu s-ar mai fabrica si cumpara !
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde DannyMC » Sâm Apr 18, 2015 8:06 pm

Daca stiai, de ce recomanzi unui incepator sa-si cumpere un exponometru extern? Ai impresia ca are un studio si vrea sa masoare lumina incidenta de la blitzuri?
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde CosminD » Sâm Apr 18, 2015 8:32 pm

pai tocmai ca nu i-am recomandat sa-si ia exponometru , mai ales fiind incepator (i-am zis sa foloseasca P si A si compensarea expunerii) , ci sa-l cumpere decat daca vrea NEAPARAT sa se incapataneze sa foloseasca modul M in mod uzual. Am mai auzit cazuri cand unii care doar ce isi iau dslr , ei din prima folosesc numai modul M(fara prea mare succes bineinteles) , fiindca de... , acum ca avem dslr suntem deja mari "maestrii" :) Si ei nici macar nu stiu prea bine ce sunt iso, apertura si timpul de expunere , iar peste ani de zile cand devin deja "artisti fotografi" se lauda ca ei nici macar n-au folosit vreun mod semi/automat vreodata , ci direct M de la bun inceput :lol: Adica macar daca e sa foloseasca modul M , sa o faca in mod corect, nu dupa ureche cum fac majoritatea (iti trebuie ceva experienta sa folosesti modul manual CORECT si oricum pierzi ceva timp cand n-ai exponometru) . Am vazut de exemplu poze(ca nu pot sa le spun fotografii) ale unor fotografi cunoscuti pe plan local, facute numai in modul M, care aveau mari abateri de la expunerea corecta(si ei nu se putea spune ca erau incepatori). Atat am vrut sa subliniez. O seara buna.

PS : saracul marian strinoiu , nici nu a venit bine pe nikonisti si vede la ce s-a ajuns de la o singura intrebare ... Sper sa nu o ia la fuga :lol: Don't worry Marian , asa e pe la noi , de la o simpla intrebare se pot naste pagini de dezbateri :mrgreen: Dar macar avem si destui oameni care chiar vor ajute , nu doar sa se certe intre ei :mrgreen:
CosminD
 
Mesaje: 696
Membru din: Dum Aug 18, 2013 6:55 pm
Localitate: Craiova

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde DannyMC » Sâm Apr 18, 2015 9:05 pm

CosminD scrie: ci sa-l cumpere decat daca vrea NEAPARAT sa se incapataneze sa foloseasca modul M in mod uzual.
...si oricum pierzi ceva timp cand n-ai exponometru

Pai tocmai ce ti-am spus ca ai un exponometru in aparat care se poate folosi cu succes pentru determinarea expunerii in modul M! :) Si nici nu-ti ia prea mult timp!
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde marian strinoiu » Sâm Apr 18, 2015 10:31 pm

multumesc pentru sfaturi :)
marian strinoiu
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Apr 18, 2015 4:22 pm

Re: cum se calculeaza expunerea in modul manual

Mesajde obama » Dum Apr 19, 2015 11:06 am

Daca aveam exponometru sau daca n-aveam..
Se poate folosi cel intern fara probleme. Restul e exces de zel, mai ales in modul beginner.
Avatar utilizator
obama
 
Mesaje: 310
Membru din: Mie Dec 11, 2013 5:41 am
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori