Acum este Mar Apr 16, 2024 2:17 pm

Articole Nikonisti.ro

sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Mesajde guesswho » Mie Feb 03, 2016 2:52 am

Am un d610 si vreau sa il folosesc ptr filmare-Deocamdata am un 24-70mm f2.8 si un 50mm f1.8.
Ce imi puteti recomanda?am incercat sa filmez cu 24-70mm si e destul de greoi,inca nu am cumparat un flycam dar ma gandesc ca 1 kg aparatul plus 2 kg obiectivul plus 2 kg flycamul plus greutatile se duc in foarte multe kilograme.50mm f 1.8 este bun la detalii,dar in filmarea de restaurant pare unghiul destul de ingust-simt nevoia unuia mai wide ce i drept.Ce obiectiv sa imi iau si sa il pot folosi 90% din cazuri.(Ma gandesc ca obiectivele de mai sus nu ma ajuta foarte mult strict ptr filmare)
guesswho
 
Mesaje: 59
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:24 pm

Re: sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Mesajde moaartea » Mie Feb 03, 2016 11:26 am

poate topicul era mai bine pus la video...

in primul rand la filmare dupa mine iti trebuie neaparat SI ceva mai wide decat 24...

d610 din punctul meu de vedere nu e un dslr cu care poti sa filmezi ...de fapt in general nikon nu e prea bun la partea video...cu d610 dupa mine poti urca iso pana in 1600 maxim, ideal 800 sau mai jos....3200 mi se pare mult prea zgomotos in majoritatea cazurilor...parerea mea...

daca vrei strict pt filmare poti sa te uiti la obiective cu focus manual...gen samyang 14mm e un ob foarte folosit si ieftin in comparatie cu altele...
pe un steady nu ai ce sa cauti cu 24-70 dupa mine....un obiectiv fix cu focala intre 14 si 20 eu ti-as sugera sa iti pui pe un steady/flycam...foarte multi folosesc samyang-ul de 14, sau tokina 11-16 la 16mm acpera perfect ff, sau 20-ul de la nikon 1.8

ce am spus eu mai sus sunt valabile atata timp cat am presupus ca vrei sa faci evenimente gen nunti/botezuri/etc...pt filme artistice/clipuri muzicale/reclame/etc e alta poveste...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Mesajde Plesoianu Marius » Mie Feb 03, 2016 11:48 am

Avand in vedere ca rezolutia e doar 1920 cu 1080, nu poate prinde valori mai mari de iso, gen si 6400? Sunt totusi 2 milioane de pixeli vs 24 cat e la poza.
D750 + 24mm 1.8G, 50mm 1.8G, 85mm 1.8G + Meike MK910
Avatar utilizator
Plesoianu Marius
 
Mesaje: 524
Membru din: Vin Ian 02, 2015 6:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Mesajde guesswho » Mie Feb 03, 2016 12:14 pm

partenerul meu va folosi geanta mea foto ptr filmare(acolo ocazional ar putea sa se serveasca de 14-24mm f2.8 de la nikon.
Acum daca ar fi sa aleg un obiectiv cu care sa si faca treaba all around ,sa i iau un 35mmf 1.4 samyang,sau un 24mm f 1.4?
guesswho
 
Mesaje: 59
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:24 pm

Re: sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Mesajde StefanSC » Mie Feb 03, 2016 12:20 pm

Mai degraba un Panasonic G7 cu un Panasonic 12-35 f2.8 sau un 7-14 f4.

Sau un Canon 70D cu 10-18 STM.

Asta daca vrei sa ai scule cu care sa oferi calitate (aici depinde si cum le folosesti).
Pana la urma, la filmare conteaza mult aspecte precum rolling shutter, codecul folosit si compresia folosite, daca au sau nu focus peaking si zebra samd.

Cu un D610... dumnezeu cu mila la capitolul filmare.
StefanSC
 
Mesaje: 1260
Membru din: Mie Apr 18, 2012 9:54 pm

Re: sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Mesajde moaartea » Mie Feb 03, 2016 1:22 pm

Plesoianu Marius scrie:Avand in vedere ca rezolutia e doar 1920 cu 1080, nu poate prinde valori mai mari de iso, gen si 6400? Sunt totusi 2 milioane de pixeli vs 24 cat e la poza.


si ce treaba rezolutia la foto cu video???? ca aparatul oricum nu scaneaza tot senzorul si sa faca resize la 2 mpix...tocmai ca daca ar fi avut mai putini mega pixeli ar fi fost mai bun la filmare...plus ca procesorul este slab si nu poate sa faca reducerea zgomotului la video...si dupa ce a compresat filmarea daca incerci sa faci reducerea zgomotului nu e nici pe departe asa de bun precum inainte...e mai rau ca la un jpg basic in care ai dat reducerea zgomotului in camera sau ai incerca sa il faci dupa fara nr din camera....asta e cea mai mare diferenta intre d600 si 750 la filmare la iso mare...ca d600/610 NUU aplica reducrea zgomotului cand inregistrezi video pe cand d750 aplica NR si pe video(si din ce am citit chiar si cand selectezi nr pe off la video tot aplica niste nr)


asa ca idee....daca tu ai un d750, filmeaza la iso 6400 sau chiar 8000 si ai acelasi zgomot ca de pe un d600/610 la iso 1600....


StefanSC scrie:Cu un D610... dumnezeu cu mila la capitolul filmare.


:lol: +1 :D

dupa mine calitatea la 600/610 e cam tot ca la un gopro 3 sau chiar mai buna la gopro3.....(depinde normal si de ce optica folosesti pe 610 dar sunt destul de similare daca nu folosesti o diafragma mai deschisa pe d610 decat cea care o are gopro-ul, adica 2.8)
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm

Re: sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Mesajde guesswho » Joi Feb 04, 2016 1:38 am

va multumesc tuturor ptr raspunsuri
am inteles ca d610 nu e bun deloc,iar nikonul in general ptr filmare nu e stralucit.
se voteaza tot mai mult pe panasoic si sony
stiu ca sony a7 este idealul la ce iso are dar si bugetul,ce imi recomandati -aparat si obiectiv cu diafragma fixa i buget?
guesswho
 
Mesaje: 59
Membru din: Joi Mai 30, 2013 11:24 pm

Re: sfaturi achizitie obiective pentru filmare cu d610

Mesajde moaartea » Lun Feb 08, 2016 2:28 pm

guesswho scrie:obiectiv cu diafragma fixa

:twisted: :twisted: :twisted:


ziceai ca ai si un d810....ala e muuult mai bun decat 610 pt filmare...daca poti lasa-l pe ala pt filmare la inceput.

EU daca as fi in locul tau as incerca sa merg la o nunta sau 2 cu ce aparate/obiective am acum(la o nunta care nu e mea, sa merg sa experimentez sa vad ce imi iese, daca iese ceva bine, daca nu asta e) si o sa iti dai seama ce trebuie sa iti iei si de ce nu ai nevoie....

in primul rand din punctul meu de vedere (atata timp cat nu le dai la final un film de 20-30 minute sau mai scurt din toata nunta si atat, fara "filmare lunga") e foarte greu sa filmezi de unul singur cu un dslr si sa ai si o filmare care te poti uita la ea. daca ai o singura camera care filmeaza,atunci filmarea e cam plictisitoare din punctul meu de vedere. cu o singura camera poti sa folosesti 24-70-ul de pe un monopied daca vrei sa tragi cadre mai lungi de cateva secunde, ca pt clip.
fixele le poti folosi cu succes atunci cand nu vrei sa tragi o actiune completa(printr-o actiune ma refer de ex cadre de 30 secunde sau mai lungi cu obiceiurile de la pregatiri, obiceiurile din biserica, primul dans, etc) - exeptie daca iti pui un fix foarte wide si tragi toata secventa asa, dar atunci filmarea va deveni cam banala in special daca filmezi de pe monopied si nu pui aparatul pe un flycam/gimbal si sa te tot misti cu el....


din punctul meu de vedere daca vrei sa ai un film la care sa te poti uita si sa nu iti vina sa arunci cu ceva in tv ca te-ai plictisit de el dupa un minut de vizionare ti-ar trebui 2 aparate, unul cu un wide si unul cu ceva mai tele si sa le alternezi intre ele.

oricum orice varianta ai alege, iti trebuie neaparat dupa mine un wide/ultrawide, gen 20mm sau poate mai wide care o sa il folosesti foarte mult, pe urma un 35-50 care pt scenele mai apropiate - gen primul dans, pregatiri, o parte din biserica,etc si un 85-105 care sa iti iei ceva si mai apropiat si detalii mai ales la pregatiri, si biserica si o parte din cadrele regizate cu mirii. astea 3 ar fi minimul necesar dupa mine, pe langa un microfon bun(inregistrator extern de sunet e de preferat) un monopied bun, si un lcd viewfinder ca sa vezi mai bine ce e in focus si ce nu e in focus, mai ales la aparatele nikon. dupa ce ai astea si sti sa le folosesti te poti gandi la un steadycam/flycam/slider/gimbal/etc....

dupa mine filmarea e mult mai grea decat fotografierea si necesita mai multe cunostiinte tehnice si artistice pt a si putea fi executata corect(adica sa iti iasa ceva care vrei sa te uiti mai mult decat o singura data la ea si sa nu vrei sa arunci cu ceva in tv cand te uiti la ea)....dar o sa te lovesti de aceste probleme pe parcurs, din asta ziceam macar la 2 nunti du-te si vezi ce iti iese incearca sa le editezi si vezi daca iti iese ceva sau nu, si dupa asta vezi ce trebuie sa schimbi...
moaartea
 
Mesaje: 948
Membru din: Mie Oct 19, 2011 2:15 pm


Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori