Acum este Dum Iun 16, 2024 4:25 am

Articole Nikonisti.ro

Sugestii D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Sugestii D90

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 28, 2011 1:08 am

In ce priveste ordinea de achizitie, ia-le in masura in care le simti nevoia.

Exista, insa, si o mica problema: e greu sa simti nevoia unui accesoriu cu care nu esti familiar. Am ezitat indelung inainte sa-mi iau grip, dar dupa ce l-am pus prima oara pe aparat nu am mai conceput sa folosesc aparatul fara grip, atit de mare era, in miinile mele, cistigul in ergonomie.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestii D90

Mesajde Maniac » Lun Mar 28, 2011 8:17 am

@cristiansergiu Mersi pentru sfaturi dar chiar azi ma gandeam sa le caut SH si sa le iau pe bucati e mai convenabil si poate cu timpu o sa le schimb iar..


Piata SH e oarecum o loterie... Daca nu stii ce si cum sa cauti te poti alege cu o tzeapa monumentala.

In alta ordine de idei, ti se recomanda o combinatie de forma D90+16-85+70-300 si evenual macro. Este o combinatie foarte buna si te va acoperi intr-o gramada de situatii.

Dar tine minte un sfat:
Parte din farmecul fotografiei sta si in posibilitatea de a iti personaliza echipamentul si stilul de a fotografia.
Nu iti garanteaza nimeni ca vei ramane cu aceste obiective. Poate o sa te axezi pe portret si o sa ajungi cu un 85 f1.4 si o tolba de speedlite-uri. Poate o sa mergi numai pe obiective fixe...

Recomandarea mea:
Nu cheltui mult din prima.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori