Acum este Dum Iun 16, 2024 1:39 am

Articole Nikonisti.ro

Focus D90

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Focus D90

Mesajde bob » Vin Apr 22, 2011 7:31 pm

Cred ca D90ul meu are ceva probleme de focalizare. Am observat asta de cand am cumparat un 35 / 1.8 si in unele poze, desi focalizam pe fata omului ieseau mai clare hainele care erau putin mai departe. Am facut ceva teste si pe celalalte obiective si am pus mai jos poze cu ce a iesit.
Inteleg din rezultatele similare cu 3 obiective ca problema ar fi a aparatului si nu a obiectivelor. Corect?
Cand folosesc live view tinde sa focalizeze unde trebuie, dar nu in toate cazurile. Majoritatea sunt corect, dar o mica parte sunt focalizate in fata sau in spate.
Daca focalizez manual, imi ies ca si cele cu focalizare normala, focalizate in spate, desi eu vad poza focalizata corect.

Cum rezolv problema asta? Trebuie sa merg si cu aparatul si cu toate obiectivele in service?

Focus chartul provine de aici: http://www.focustestchart.com/focus21.pdf Am focalizat pe linia neagra din centru, avand in vedere ca liniile de ghidaj orizontale din obiectiv sa urmareasca textul care trebuie sa fie clar(cel din lateral). Pozele sunt facute pe trepied.


35mm 1.8
Imagine
Acelas lucru dar cu live view:
Imagine

Cu un 16-85 la 85mm f5.6, aceeasi distanta fizica intre camera si chart:
Imagine
Si cu live view:
Imagine

Folosind un 55-200 la 135mm si 5.6, de data asta la distanta mai mare fata de chart:
Imagine
bob
 
Mesaje: 55
Membru din: Sâm Ian 22, 2011 9:01 pm
Localitate: bucuresti

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori