Acum este Sâm Iun 15, 2024 11:31 pm

Articole Nikonisti.ro

Aș dori un sfat vă rog!

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde mitica » Lun Mar 21, 2011 7:19 am

Exista SINPRO in Timisoara, dar trebui vazut ce stocuri au; sa nu faci deplasarea degeaba.
mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Lun Mar 21, 2011 1:36 pm

Da acela l-am vazut si eu pe net. Luna viitoare cred ca o sa merg intr-o plimbare pana acolo.
Geata acesta este buna link magazin online ?adica intra aparatu cu obiectivul montat si mai un obiectiv si cateva accesorii. O pot primi cadou la kitul de la d90. Sau sa-mi recomandati alta tot de la acel magazin pana in pretul acela.
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde mitica » Mie Mar 23, 2011 7:34 pm

Cel mai bine masori chiar tu dimensiunile ansamblului tau aparat+obiectiv (cu cel mai lung din dotare sau adaugind dimensiunile celui pe care vrei sa-l achizitionezi ulterior) si le compari cu cele interioare ale gentii respective. Daca e si gratis atunci ai facut o afacere buna. Daca nu se incadreaza o sa vinzi ulterior respectiva geanta. E plin forumul de astfel de cazuri.
Cea indicata de tine nu-mi prea inspira mare incredere, dar e o parere subiectiva (incearca sa copieze gentile Giotto sau Nat. Geo). E bine sa te uiti la oferta producatorilor consacrati Lowepro, Tamrac, Kata, Vanguard etc.
mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Mie Mar 23, 2011 7:50 pm

Nici mie nu'mi inspira prea multa incredere, dar alta la pretul acesta nu cred ca gasesc. Mai este aceasta de la nikon link magazin online dar nu stiu cat de buna este.
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Dum Mar 27, 2011 8:05 am

De doua zile am achiziționat un D90. Aș vrea să știu dacă pot încărca bateria chiar dacă nu este descărcată total, fără să fie afectată?
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde LiviuP » Dum Mar 27, 2011 8:44 am

sergyu93 scrie:De doua zile am achiziționat un D90. Aș vrea să știu dacă pot încărca bateria chiar dacă nu este descărcată total, fără să fie afectată?


Da. Este un acumulator de Litiu-Ion si nu conteaza daca e 100% descarcata sau nu. Totusi cred ca prima oara e bine sa o lasi sa se descarce complet inainte de a o incarca. Dupa aceea nu cred ca mai conteaza.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Dum Mar 27, 2011 8:50 am

Mulțumesc pentru răspuns!
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde mitica » Dum Mar 27, 2011 10:07 am

sergyu93 scrie:De doua zile am achiziționat un D90. Aș vrea să știu dacă pot încărca bateria chiar dacă nu este descărcată total, fără să fie afectată?


Chiar unii recomanda incarcarea cind a ajuns cam la 15-20% din capacitate (adica cam 1 liniutza din cele 5 de pe displayul D90) si nu cind este complet descarcata. Se pare ca acest mod de utilizare prelungeste durata de viata al acestor acc. Li-ion.
Nu stiu cit de adevarat este, dar sigur nu afecteaza bateria.
mitica
 
Mesaje: 108
Membru din: Joi Mar 17, 2011 2:35 pm

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde Dan Pop » Dum Mar 27, 2011 10:12 am

LiviuP scrie:
sergyu93 scrie:De doua zile am achiziționat un D90. Aș vrea să știu dacă pot încărca bateria chiar dacă nu este descărcată total, fără să fie afectată?

Da. Este un acumulator de Litiu-Ion si nu conteaza daca e 100% descarcata sau nu.

Sau ii spui "Lithium-ion" sau ii spui "cu ioni de litiu", dar o combinatie a celor doua nu are nici un sens, desi am vazut ca se mai practica pe plaiurile mioritice.
LiviuP scrie:Totusi cred ca prima oara e bine sa o lasi sa se descarce complet inainte de a o incarca. Dupa aceea nu cred ca mai conteaza.

Nu conteaza nici prima oara. Poti incepe linistit utilizarea unei noi baterii printr-un ciclu de incarcare. Singurele acumulatoare pe care nu are sens sa le incarci inainte de prima utilizare sint cele cu autodescarcare lenta, care sint livrate complet incarcate (e.g. Sanyo Eneloop, Maha Imedion, GP Recyko, Hahnel Synergy).
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Aș dori un sfat vă rog!

Mesajde sergyu93 » Dum Mar 27, 2011 10:22 am

L-am pus la incarcat :lol: multumesc pentru sfaturi!
Avatar utilizator
sergyu93
 
Mesaje: 126
Membru din: Dum Noi 29, 2009 10:24 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron