Acum este Dum Iun 16, 2024 4:22 am

Articole Nikonisti.ro

Nikon D5100

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Nikon D5100

Mesajde emil » Mar Apr 05, 2011 4:12 pm



Daca v-ati fi uitat mai atent la pagina respectiva, ati fi vazut ca acel suport Wireless este dat de un card SD (EyeFi) si nu de camera in sine. Din cate stiu acel tip de card functioneaza in cam toate camerele moderne care suporta carduri SDHC.
There’s no teacher who can teach us anything new He can just help us to remember the things we always knew. ~ ENIGMA
Avatar utilizator
emil
 
Mesaje: 559
Membru din: Joi Mai 28, 2009 9:08 pm
Localitate: Timisoara

Re: Nikon D5100

Mesajde LiviuP » Mar Apr 05, 2011 5:06 pm

Sper sa nu ma insel dar cred ca numai aparatele profesionale au capabilitati de transfer wireless/Ethernet catre PC-uri. Asta fara sa fie nevoie de carduri EyeFi.
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: Nikon D5100

Mesajde nik » Mar Apr 05, 2011 6:07 pm

emil scrie:


Daca v-ati fi uitat mai atent la pagina respectiva, ati fi vazut ca acel suport Wireless este dat de un card SD (EyeFi) si nu de camera in sine. Din cate stiu acel tip de card functioneaza in cam toate camerele moderne care suporta carduri SDHC.


Nu sunt expert in treaba asta dar pare ceva mai mult de atat. Vorbeste de "online image sharing services" cat si de posibilitatea ca D5100 sa faca "on/off" la eye-fi, lucru care nu cred ca e suportat de vreo camera Nikon. Faptul ca puteau fi setate si pana acum carduri eye-fi sa functioneze pe camere foto e una, dar daca meniul camerei este prevazut cu un submenu care trateaza, controleaza si simplifica folosirea acestora e cu totul altceva. Ramane de vazut ce si cum.

The D5100 supports IEEE 802.11b/g/n and can transmit taken image data (JPEG) from the D5100 to a computer wirelessly. You can also use online image sharing services such as " my Picturetown " and transmit images to a computer automatically.
Note: The D5100 can turn Eye-Fi cards on and off, but may not supports other Eye-Fi functions. Direct any inquiries to the manufacturer.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon D5100

Mesajde Maniac » Mar Apr 05, 2011 6:44 pm

The D5100 supports IEEE 802.11b/g/n and can transmit taken image data (JPEG) from the D5100 to a computer wirelessly. You can also use online image sharing services such as " my Picturetown " and transmit images to a computer automatically.
Note: The D5100 can turn Eye-Fi cards on and off, but may not supports other Eye-Fi functions. Direct any inquiries to the manufacturer.


Eu unul as citi chestia asta altfel:
D5100 vine cu un modul de wireless integrat, ce ii permite sa transmita imaginile la un calculator.
Prezenta acestui modul poate afecta functionarea cardurilor Eye-Fi.

Pana nu vedem aparatul insa nu putem sti...
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori