Acum este Sâm Iun 15, 2024 11:07 pm

Articole Nikonisti.ro

Dilema: 35mm sau 50mm?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Re: Dilema: 35mm sau 50mm?

Mesajde Meserias » Lun Mar 21, 2011 1:05 pm

MANIAC: > Da, domnul Paul are de gat un Canon (desi ca si gluma a venit imbracat intr-un tricou complet galben :lol: )

HAF: te rog daca ai timp si ai la dispozitie ambele obiective 35mm si 30mm posteaza 2 fotografii facute cu un DX acelasi cadru, lumina, pozitie (preferabil trepied) si absolut toate setarile cu cele 2 obiective.
HAF, cand cineva afirma ca cel mai potrivit obiectiv pentru FulFrame este 50mm si ca cel mai potrivit pentru APS-uri (cum este si D90) este 30mm ce nu am inteles eu ?!?!?!?!?!!?!?
NIKON D90 / 18-55 / 35mm 1.8
Avatar utilizator
Meserias
 
Mesaje: 57
Membru din: Dum Ian 02, 2011 7:00 pm

Re: Dilema: 35mm sau 50mm?

Mesajde Radu_Grozescu » Lun Mar 21, 2011 1:41 pm

Meserias scrie:Domnul "xxxxxx" afirma ca 30mm/1.4 este obiectivul cel mai potrivit pentru format DX. As vrea insa sa inteleg ce pierd folosind 35mm/1.8 lasand la o parte coniderentele de focala si calitate optica. Exista vre-o portiune din senzor pe format DX care o pierd folosind 35mm fata de 30mm ? Cand dati raspunsul scoateti din ecuatie pretul ca fiind un factor de decizie !!!!



Atat Sigma 30/1.4 cat si Nikon 35/1.8 sunt obiective pentru formatul DX.

Daca lasam focala, calitatile optice si pretul la o parte, nu mai raman decat aspectul si greutatea :-)

Din punct de vedere al acoperirii cadrului nu pierdeti nimic.
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema: 35mm sau 50mm?

Mesajde Haf » Lun Mar 21, 2011 1:46 pm

Meserias scrie:HAF: te rog daca ai timp si ai la dispozitie ambele obiective 35mm si 30mm posteaza 2 fotografii facute cu un DX acelasi cadru, lumina, pozitie (preferabil trepied) si absolut toate setarile cu cele 2 obiective.

Nu mai am nici Sigma si nici aparat DX, le-am vandut pe amandoua cand am trecut la FX. Sigma-ul l-am vandut dupa ce am trecut la FX, in speranta ca poate acopera cat de cat cercul FX cum o face Nikkor 35mm f/1.8, insa nu a fost cazul si era inutilizabil.

Experimentul il poti face si tu, judecand dupa ce ai in semnatura: D90 + 18-55mm. Singura diferenta notabila ar fi unghiul de cuprindere.
Meserias scrie:HAF, cand cineva afirma ca cel mai potrivit obiectiv pentru FulFrame este 50mm si ca cel mai potrivit pentru APS-uri (cum este si D90) este 30mm ce nu am inteles eu ?!?!?!?!?!!?!?

Cand cineva afirma asa ceva mie nu imi spune nimic, ori e scos din context ce zici tu ori s-a exprimat prost Agarici. Nu l-ai intrebat potrivit pentru ce anume?
Nu are sens sa discutam asa, pe impresii, ci pe ceva concret, asa iti pot spune si eu ca cel mai potrivit obiectiv pentru full frame e de 85mm, doar pentru ca imi place mie aceasta distanta focala pe full frame.
Haf
 
Mesaje: 330
Membru din: Dum Mai 10, 2009 4:34 pm

Re: Dilema: 35mm sau 50mm?

Mesajde Dan Pop » Lun Mar 21, 2011 2:25 pm

Meserias scrie:Si totusi afirmatia era asa, domunul respectiv spunea ca cel mai potrivit fara pierderi sau distorsiuni pe format DX este 30mm nu 35mm. Obiectivul de 30 mm este link magazin online Asta vreau sa mi se explice.

Atunci mergi la domnul si cere-i sa-ti explice. In primul rind, nu e o diferenta magica intre 30 si 35 mm pe format DX, ambele sint focale standard la acest format. Iar obiectivul Sigma e mai degraba mediocru, din punct de vedere optic, pentru un prime cu focala standard. Singurul lui merit este luminozitatea de 1.4, cu conditia sa si ai nevoie de asa ceva.

Vezi si http://www.photozone.de/canon-eos/298-s ... rt--review.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema: 35mm sau 50mm?

Mesajde c6t9 » Lun Mar 21, 2011 9:06 pm

Pentru că m-a făcut curios treaba asta cu 30 vs. 35mm, am întrebat și eu pe unde am putut și nici măcar nu au auzit de așa ceva. Rămân la ideea că poate fi o confuzie undeva sau mai grav, dar nu vreau să deschid alte polemici inutile despre cursuri, pentru că este doar o supoziție.
c6t9
 
Mesaje: 1243
Membru din: Dum Iul 04, 2010 11:07 am

Re: Dilema: 35mm sau 50mm?

Mesajde c|neva » Lun Mar 21, 2011 10:40 pm

Dl. Paul Agarici, daca nu ma-nsel, vorbea de 30mm pe DX pentru ca ar fi echivalentul lui 50mm pe canon (canon avand factor de crop de 1.6 reiese un 48mm, fiind cea mai aproape valoare de 50mm; cu 28mm ar fi iesit 45mm, iar cu 35mm ar fi iesit 57mm). De unde si pana unde a ajuns la Sigma de 30mm chiar nu stiu. Mai departe din discutia sa reiesea cum ca orice fotograf "are o anumita focala", iar obiectivele pe care le va folosi ar trebui sa fie de la focala respectiva x2 si/sau /2. Adica daca focala favorita va fi 50mm, atunci fotograful va folosi, sau va trebui sa aibe si sa foloseasca un set de obiective cu focale intre 25mm(50/2) si 100mm(50x2). Toate acestea nefiind reguli obligatorii.
Familia Kata Ergo-tech cauta proprietar serios, iubitor de curatenie, spirit aventurier si, cel mai important, pasionat de fotografie (outdoor in principiu). Contactati doar dupa vizualizarea profilului fiecarui membru al familiei. Rugam seriozitate!
Avatar utilizator
c|neva
 
Mesaje: 351
Membru din: Vin Mar 26, 2010 12:42 pm

Anterior

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori

cron