Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:05 pm

Articole Nikonisti.ro

D3000 - sfat

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

D3000 - sfat

Mesajde LiviuP » Mie Sep 29, 2010 12:45 pm

Salutare tuturor,

Acum 2 luni am intrat in clubul utilizatorilor Nikon DSLR prin cumpararea unui D3000 (e de fapt primul meu DSLR).

Pot spune pana acum ca sunt foarte multumit de achizitie (deja am facut peste 1000 de poze).

Singurul lucru care ma cam nemultumeste este comportarea aparatului la sensibilitati altele decat ISO100.

Am constatat ca pana si la ISO200 exista zgomot de imagine (chiar pe timp de zi) iar de la ISO400 in sus zgomotul este chiar mai mare (asta in conditiile in care noise reduction e setat).

Avand in vedere ca am de gand sa-l folosesc si pe timp de noapte (e adevarat, poate nu la fel de mult ca in timpul zilei) doream sa va intreb ce m-ati sfatui sa fac pentru a putea scoate poze de cat mai buna calitate (adica mai putzin zgomot si totusi fara pierderea detaliilor).

Pana acum singura solutie pe care o vad este folosirea la ISO100 cu un trepied, ceea ce am si facut (rezultate relativ ok).

Totusi trepiedul nu-l voi putea folosi chiar cu orice ocazie.

Ar fi o solutie sa fotografiez RAW si apoi sa incerc eliminarea zgomotului de imagine folosind un soft gen Photoshop?

Sau poate exista anumite tehnici de fotografiere cu care as putea sa rezultate bune fara a fi nevoie de multe prelucrari ulterioare?

De asemenea mi-a trecut prin minte si sa schimb aparatul cu unul mai scump (cu senzor CMOS) dar totusi nu mi se pare o buna idee sa renunt la un aparat cumparat doar cu 2 luni in urma (mai ales ca inca nu am ajuns sa-l cunosc 100%).

Astept cu nerabdare sfaturi si sugestii.

Multumesc anticipat.

Liviu

PS. Mai am o intrebare legata de un teleobiectiv pe care o sa o pun insa intr-o postare separata
PS. Voi pune si niste poze intr-o postare ulterioara
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: D3000 - sfat

Mesajde CosminNFS » Mie Sep 29, 2010 1:20 pm

hai ca este bine ca am gasit pe cineva care vinde D3000-ul mai devreme decat mine,eu l-am tinut aproape 4 luni :lol: Pentru cineva care vine din lumea compactelor intr-adevar D3000-ul are multe minusuri:nu are live view,nu filmeaza si cu obiectivul de kit 18-55 nu are acele "zoomuri" imense gen 12x,18x etc.Insa ca si calitate a fotografiilor sta net superior desigur fata de orice compact.Intr-adevar D3000 este un aparat entry level si deci are destule minusuri: senzorul slab la sensibilitati medii/mari,vizor slar,display cu rezolutie mica,lipsa Lv si a filmarii etc.Vezi D90 de la promotie link magazin online ,ca la 26 mil chiar isi merita banii aparatul si o sa vezi diferente enorme intre cele doua.Poti lua chiar pachetul cu 18-105vr link magazin online daca momentan ai 18-55,care cu greutate poate fi numit obiectiv(are raport calitate-pret ok insa..)... Vezi ca trebuie sa iei aparatul acum,fiindca oferta expira luna aceasta!!!

LE: referitor la a face fotografii noaptea,din pacate inafara de trepied nu prea ai multe solutii.Din mana poti face cadre numai daca ai obiectiv cu stabilizator,astfel incat sa fotografiezi pe la timpi de expunere de genul 1/6-1/10 ,iar zona sa fie relativ bine iluminata,incat sa nu trebuiasca sa folosesti iso mai mare de 800.La iso 1600 este deja cam mult pentru "micul" aparat,deci oricum ai incurcat-o daca este intuneric.Cu D90 poti sa te descurci mult mai bine noaptea.
Ultima oară modificat de CosminNFS pe Mie Sep 29, 2010 1:26 pm, modificat 1 dată în total.
D7000/16-85vr/70-300vr/105vr/SB 800/manfrotto 190xprob+slik 705

https://picasaweb.google.com/cosmin.doldur
CosminNFS
 
Mesaje: 188
Membru din: Mar Aug 25, 2009 1:28 pm

Re: D3000 - sfat

Mesajde Maniac » Mie Sep 29, 2010 1:25 pm

Sunt curios cum arata imaginile. Cata vreme am avut D3000 pe mana, am tras concluzia ca are tendinta sa subexpuna imaginile. Acum nu stiu daca era doar monstra mea de vina sau e comportament general.
[Lista de sticle si borcane]
[Citat dintr-un fotograf celebru, preferabil mediocru, ideal mort]
Maniac
 
Mesaje: 1058
Membru din: Mar Mar 24, 2009 8:39 pm
Localitate: Troll-andia (vizavi de Finlandia)

Re: D3000 - sfat

Mesajde LiviuP » Mie Sep 29, 2010 2:18 pm

@CosminNFS: nu am spus ca vand aparatul, cel putin nu in acest moment.

Intr-adevar D3000 este relativ "chel" in comparatie cu DSLR-urile din categoria superioara (D90 etc), totusi nu cred ca toate functiile pe care le au acestea in plus sunt neaparat indispensabile. De ex. functia de filmare nu pot sa spun k ma intereseaza, dc m-ar interesa mi-as lua o camera de filmat, e mai usor de folosit pentru aceast lucru decat un DSLR. Dar cum filmatul nu prea ma intereseaza nu cred ca voi face acest lucru. Live View de asemenea nu este indispensabil, desi in anumite cazuri ar putea fi util. De altfel, cu vechiul meu compact foloseam atat vizorul cat si Live View. Ceea ce mi-ar fi placut sa am insa ar fi: DOF preview si poate chiar exposure bracketing (desi ultima se poate face destul de bine si manual, chiar fara trepied cu ajutorul punctelor de focalizare si al gridului - am incercat).

Singura chestie care nu mi se pare acceptabila este zgomotul de imagine la sensibilitati altele decat ISO100, in rest pot trai fara celelalte. De asemenea aparatul este cam incet, mai ales cu ADL activat, dar asta nu e o problema chiar asa mare.

Legat de obiectiv mi se pare ok 18-55, desi e cam limitat in focale. Oricum intentionez sa iau si un tele (vezi postarea mea de la obiective).

Oricum, mersi pt sfaturi...desi nu cred k am sa iau D90-ul acum, iau in considerare pt viitorul mai mult sau mai putzin apropiat. Banuiesc k se va mai ieftini oricum avand in vedere ca au cam inceput sa apara replacementuri (D3100, D7000), nu? Si cred k nu e ultimul buy-back de Nikon, nu?

@Maniac: voi pune niste poze zilele astea...in acest moment nu prea am acces la ele:D
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: D3000 - sfat

Mesajde LiviuP » Joi Sep 30, 2010 3:06 pm

Salutare tuturor,

M-am mai documentat putzin si cred k in viitorul apropiat as putea opta pentru un D5000 deoarece D90 e totusi putzin cam scump (mai bine cred k as investi diferenta de bani intr-un obiectiv de calitate).

Intrebarile mele:
- din punct de vedere al calitatii imaginilor este D5000 la fel cu D90? (ma refer aici mai ales la ISO-uri medii/mari). Din cate am inteles au exact acelasi senzor, totusi mi s-a parut k D90 are totusi o calitate mai buna a imaginilor la acelasi ISO (http://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM), probabil are un alt sistem prin care corecteaza zgomotul, nu?
- noul D3100 are aproximativ acelasi pret ca D5000, totusi parca are mai putzine caracteristici (lipsa exposure bracketing, etc). Trecand peste filmarea full HD si megapixelii in plus, banuiesc ca D5000 ar fi in rest deasupra lui D3100, nu? (destul de dubioasa asemanarea de pret, ai zice ca D3100 e inlocuitorul lui D5000, nu al lui D3000...)
- ce caracteristici in plus fata de D5000 are D90 pentru care ar merita sa fie cumparat?
- overall ar fi o alegere buna D5000 fata de D3000? (aici ma refer inclusiv la poze de noapte facute fara trepied)

Astept cu interes feedback;-)

Multumesc,

Liviu

PS. Pe site-ul lui Ken Rockwell am citit ca 18-105 este mai slab decat 18-55...este oare Ken Rockwell o sursa credibila?
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: D3000 - sfat

Mesajde Dan Pop » Joi Sep 30, 2010 5:08 pm

LiviuP scrie:M-am mai documentat putzin si cred k in viitorul apropiat as putea opta pentru un D5000 deoarece D90 e totusi putzin cam scump (mai bine cred k as investi diferenta de bani intr-un obiectiv de calitate).

Daca in loc sa te documentezi te-ai fi grabit putin, puteai cumpara un D90 cu doar 400 lei mai scump decit un D5000, promotia expira azi. Nu prea stiu ce obiectiv de calitate se poate cumpara cu banii astia...
LiviuP scrie:PS. Pe site-ul lui Ken Rockwell am citit ca 18-105 este mai slab decat 18-55...este oare Ken Rockwell o sursa credibila?

Este o sursa foarte utila pentru cei dotati cu discernamintul necesar. Daca ceva ti se pare in neregula cu afirmatiile lui, probabil ca dreptatea e de partea ta. Site-ul lui abunda de chestii gogonate, plasate acolo intentionat, pentru ca omul are nevoie de trafic, avind in vedere ca din site-ul ala traieste. Chestie utila de avut in vedere atunci cind navighezi pe site-ul lui.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: D3000 - sfat

Mesajde Sajuuk » Joi Sep 30, 2010 11:08 pm

Dan Pop scrie:
LiviuP scrie:M-am mai documentat putzin si cred k in viitorul apropiat as putea opta pentru un D5000 deoarece D90 e totusi putzin cam scump (mai bine cred k as investi diferenta de bani intr-un obiectiv de calitate).

Daca in loc sa te documentezi te-ai fi grabit putin, puteai cumpara un D90 cu doar 400 lei mai scump decit un D5000, promotia expira azi. Nu prea stiu ce obiectiv de calitate se poate cumpara cu banii astia...

Un AF-D 50mm f1.8 ? La 400 ron nu cred ca ia un obiectiv mai bun :P. SH se gaseste si la 350 ron insa focalizarea manuala este o problema pentru multi... Sa nu mai vorbesc de focala fixa. :twisted:

Andrei.
Imagine
Imagine
Imagine
Nikon D40 + AF-s Nikkor DX 18-55mm f/3.5-5.6 + Nikkor AF 50mm f/1.8D
Si-am rasarit si pe deviantart.com :D
Avatar utilizator
Sajuuk
 
Mesaje: 270
Membru din: Dum Ian 25, 2009 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3000 - sfat

Mesajde Radu_Grozescu » Joi Sep 30, 2010 11:35 pm

Sajuuk scrie:Un AF-D 50mm f1.8 ? La 400 ron nu cred ca ia un obiectiv mai bun :P.


Doar ca pe D5000 nu prea mai e AF :-)
Cu stimă,

Radu Grozescu

Avatar utilizator
Radu_Grozescu
 
Mesaje: 3950
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 7:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: D3000 - sfat

Mesajde LiviuP » Sâm Dec 04, 2010 8:30 pm

Pana la urma am achizitionat D90 profitand de oferta de iarna (Craciunul a venit mai devreme :D )

Astazi am testat noua achizitie exclusiv prin poze de interior (la mine acasa) urmarind sa vad mai ales cum se comporta la sensibilitati mari. Impresia mea este ca se descurca mai bine decat D3000 desi am avut multe poze (facute la sensibilitati intre 800 si 3200) in care zgomotul era destul de mare. Oricum am avut si cadre care mi-au iesit chiar ok facute la 3200.

Per ansamblu chiar daca zgomotul la sensibilitati mari e mai mare decat m-am asteptat cred ca D90 are un comportament mai bun la acest capitol decat D3000.

In schimb exista si alte motive care ma fac sa nu regret absolut deloc achizitia:
- ergonomia este excelenta. Toate degetele incap acum pe manerul aparatului (nu ca la D3000 unde degetul mic ramanea mereu in afara).
- butoanele dedicate mi se par extraordinare. ISO, WB, Exposure Measuring, modul de declansare etc, toate acestea permit un acces rapid la functiile de baza ale aparatului.
- mi-a fost putin greu la inceput sa ma obisnuiesc cu LCD-ul secundar dar acum e aproape singurul pe care il folosesc la setari. Este extrem de util. Ken Rockwell chiar a gresit spunand ca acest LCD ar trebui eliminat (sau ceva de genu).
- nu stiu inca exact la ce foloseste butonul de DOF preview. Poate ma puteti ajuta cu acest aspect deoarece nici manualul nu e prea explicit.
- urmeaza sa testez si functia de commander a flash-ului cu SB600-le "din dotare".
- revenind la capitolul "sensibilitati mari" am observat din cand in cand aparitia unui pixel albastru pe LCD-ul aparatului. Acest pixel pare totusi sa nu fie prezent la orice sensibilitate selectata. Vo mai urmari totusi acest aspect.

Ca o concluzie ma declar multumit de achizitie si cred ca voi fi si mai multumit pe masura ce voi patrunde in tainele aparatului (si ale fotografiei in general).
Avatar utilizator
LiviuP
 
Mesaje: 1171
Membru din: Lun Aug 30, 2010 9:10 pm

Re: D3000 - sfat

Mesajde The Peacekeeper » Lun Dec 06, 2010 1:17 am

Si totusi... apropo de D3000 si faza cu ISO > 200? Cine a spus ca ISO crescut e singura si unica metoda de a face poze noaptea... parca mai erau si alti parametri care aveau legatura cu asta... durata de expunere, cata lumina intra in aparat, etc... Bine si trepiedul este deosebit de necesar noaptea dar totusi...
Nikon L110, Nikon D3100, Nikkor 18-55/AF/VR, Nissin Speedlight Di28, fixe. Deviant Link http://ravennightwish.deviantart.com/
The Peacekeeper
 
Mesaje: 111
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 5:47 pm

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Majestic-12 [Bot] şi 43 vizitatori

cron