Acum este Joi Apr 25, 2024 4:18 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde corneliu » Sâm Oct 02, 2010 7:23 pm

Va salut, domnilor nikonisti. Va rog sa vizionati pozele atasate si sa ma ajutati cu un sfat de curatare a punctului negru care apare in fotografiile mele si care se intensifica sau apare mai sters in functie de zoomul folosit. Am scos obiectivul si nu am vazut nimic suspect pe el, am ridicat oglinda si senzorul pare curat. Sa fie mizerie in interiorul obiectivului? (D40 + 18-55 kit). Multumesc anticipat pentru ajutor. :shock:
Fişiere ataşate
DSC_2392 (Custom).JPG
22 mm F18 ISO-280
DSC_2471 (Custom).JPG
18 mm F11 ISO-200
DSC_0543 (Custom).JPG
55 mm F8 ISO-200
Ultima oară modificat de corneliu pe Sâm Oct 02, 2010 7:33 pm, modificat 1 dată în total.
Nikon D90 + Nikkor 50mm AF f/1.8 D
corneliu
 
Mesaje: 55
Membru din: Dum Sep 05, 2010 9:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde lungan » Sâm Oct 02, 2010 7:32 pm

Cred ca ai un firicel de praf pe senzor. Ca sa te convingi fa niste teste si cu alt obiectiv.
lungan
 
Mesaje: 126
Membru din: Vin Mai 07, 2010 9:23 pm

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde DannyMC » Sâm Oct 02, 2010 8:03 pm

corneliu scrie:care se intensifica sau apare mai sters in functie de zoomul folosit.

Este un fir de praf pt ca se vede cu atat mai intens cu cat inchizi diafragma! Oglinda ai ridicat-o presupun ,cu ajutorul functiei Mirror lock-up din meniu, nu cu degetul nu-i asa? Pentru curatare foloseste functia de care spuneam si cu o pompita sufli bine suprafata senzorului (grija mare sa nu atingi ceva prin interior) tinand aparatul cu montura in jos. Daca particula nu este lipita ar trebui sa fie suficient si sa dispara.
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde corneliu » Sâm Oct 02, 2010 8:12 pm

:lol: Chiar exista cineva care se gandeste sa ridice oglinda cu degetul??!?!?!? :lol:
O sa incerc sa suflu senzorul cu o pompita. Multumesc frumos pentru sfaturi, deja intrasem in panica, ma gandeam la pixeli morti si tot felul de prostii.
Nikon D90 + Nikkor 50mm AF f/1.8 D
corneliu
 
Mesaje: 55
Membru din: Dum Sep 05, 2010 9:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde DannyMC » Sâm Oct 02, 2010 8:20 pm

corneliu scrie: :lol: Chiar exista cineva care se gandeste sa ridice oglinda cu degetul??!?!?!? :lol:

O, da!!
P.S. Cu placere! ;)
Avatar utilizator
DannyMC
 
Mesaje: 2572
Membru din: Mar Mar 09, 2010 8:01 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde corneliu » Dum Oct 03, 2010 6:50 pm

Am incercat sa curat senzorul cu jet de aer si acum am mai mult praf decat inante. Cum pot sa indepartez praful fara sa afectez fizic senzorul? Multumesc frumos.
Nikon D90 + Nikkor 50mm AF f/1.8 D
corneliu
 
Mesaje: 55
Membru din: Dum Sep 05, 2010 9:37 pm
Localitate: Constanta

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde lungan » Dum Oct 03, 2010 7:03 pm

Trebuia sa faci operatiunea intr-un spatiu cu cat mai putin praf, puteai sa incerci in baie de exemplu. Cum se procedeaza: pui aparatul pe trepied si il orientezi cu montura catre podea, faci miror lock-up dupa care sufli cu pompita. Nu se sufla foarte tare pentru a nu deteriora perdeaua declansatorului. E de preferat sa folosesti o pompita cu filtru pentru praf.
lungan
 
Mesaje: 126
Membru din: Vin Mai 07, 2010 9:23 pm

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde Morphy » Dum Oct 03, 2010 7:05 pm

Exista tot felul de solutii: link magazin online. La primul D40 pe care l-am avut in urma cu vreo 2 ani am scapat de praf dupa ce l-am dus la Skin. Aparatul actual (tot un D40) are praf dar apare in fotografii dupa f/10-11 asa ca nu ma deranjeaza prea mult. Daca nu reusesti sa il cureti singur trimite-l la Skin.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde sorinsava » Dum Oct 03, 2010 7:18 pm

Acum nu mai poti sa-l cureti altfel decit prin atingere. Asa am patit si eu prima data, desi in camera nu parea ca e praf in aer si il tineam cu nasul in jos pompita mai mult a adaugat decit a scos. Mi-am cumparat un kit cu solutie Dust Aid si l-am curatat de mai multe ori fara nici o problema.
sorinsava
 
Mesaje: 1169
Membru din: Mar Mar 17, 2009 4:20 pm

Re: Nikon D40 - praf sau altceva pe obiectiv sau senzor?!?

Mesajde corneliu » Dum Oct 03, 2010 8:01 pm

Cam asa arata senzorul meu acum dupa ce l-am "meshterit". Clar ca nu mai incerc nimic acasa si o sa adopt solutia Nikon Service. Ma uit pe lista lor de preturi si va rog sa-mi confirmati pretul manoperei: 60 ron doar senzorul si 100 ron tot sistemul optic - include si curatarea senzorului.
Daca e asa, atunci prefer sa dau 100 ron pentru o curatare totata a suprafetelor optice, incluzand senzorul. Nu prea am incredere in curier rapid, asa ca o sa-l duc personal la service.
Fişiere ataşate
Praf pe senzor D40 (Custom).JPG
Nikon D90 + Nikkor 50mm AF f/1.8 D
corneliu
 
Mesaje: 55
Membru din: Dum Sep 05, 2010 9:37 pm
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

cron