Acum este Vin Apr 19, 2024 6:22 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D40, sau altceva?

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D40, sau altceva?

Mesajde Anna Niche » Sâm Oct 02, 2010 9:01 pm

Salutare, salutare!
Am sa trec direct la subiect...
Sunt in cautare de un aparat de fotografiat, ori D-SLR, ori ceva semiprofesional...Am pus ochii pe un Nikon D40, dar nu sunt prea sigura ca este cea ce imi trebuie, fiind la inceput cu D-SLR-urile...
Stima! :)
P.S.: As vrea un raspuns cat mai rapid... :D
Anna Niche
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 8:23 pm

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde hyp » Sâm Oct 02, 2010 9:36 pm

in primul rand intrebarea e...cati bani vrei sa investesti? ca sa stim ce clasa iti recomandam
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde Anna Niche » Sâm Oct 02, 2010 9:38 pm

Pai...in jur de 2000 RON...mai mult nu imi permit...
Anna Niche
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 8:23 pm

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde hyp » Sâm Oct 02, 2010 9:54 pm

de acesti bani puteti lua SH dar in stare fff buna garantie inca 1 an jumate in medie un Nikon D5000 + 18-55VR+card de 4 sau 8GB. E din clasa mai noua si mai buna decat D40...practic D5000 e un D90 fara cateva functii
Iar daca doriti nou...puteti lua D3000+acelasi obiectiv+card [acesta fiind asemanator cu D60]
eu personal va recomand prima varianta
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde Anna Niche » Sâm Oct 02, 2010 10:21 pm

Multumesc inca o data! :D
Am timp sa ma gandesc intre cele doua modele pana il voi achizitiona...
Anna Niche
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 8:23 pm

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde nik » Sâm Oct 02, 2010 10:26 pm

In primul rand era bine sa ne spui ce intentionezi sa faci cu aparatul... Sa nu spui ca poze, fiindca poze faci si cu celularul. Daca ne explicai mai bine ce nevoi ai, iti puteam oferi raspunsuri concrete. Asa e posibil sa cheltui 2000 lei si sa te trezesti ca tu te asteptai la altceva.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde hyp » Sâm Oct 02, 2010 11:24 pm

nik a spus ca vrea un raspuns ff rapid..deci daca intram in barbologii ce face cu el...nu mai era deloc rapid..asa ca prima filtrare a fost monetarul disponibil.
Este ff posibil, cum spui si tu, ca nevoile sa ii fie total diferite si sa aibe asteptari ff mari daca ofera acest buget [zoom Nx (N mai mare decat maxim de o compacta) ; point@shoot cu D5000 de ex si sa doreasca a obtine o poza ca din reviste la nivelul zero sau ff mic de cunostiinte despre expunere ]...chestiuni total false.
Bineinteles ca acum vb in necunostiinta de cauza si depinde de ce doreste dumneai..dar din cate a spus a primit si raspunsul DSLR pana in 2000 de ron
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde nik » Dum Oct 03, 2010 2:18 am

hyp scrie:nik a spus ca vrea un raspuns ff rapid..deci daca intram in barbologii ce face cu el...nu mai era deloc rapid..asa ca prima filtrare a fost monetarul disponibil.
Este ff posibil, cum spui si tu, ca nevoile sa ii fie total diferite si sa aibe asteptari ff mari daca ofera acest buget [zoom Nx (N mai mare decat maxim de o compacta) ; point@shoot cu D5000 de ex si sa doreasca a obtine o poza ca din reviste la nivelul zero sau ff mic de cunostiinte despre expunere ]...chestiuni total false.
Bineinteles ca acum vb in necunostiinta de cauza si depinde de ce doreste dumneai..dar din cate a spus a primit si raspunsul DSLR pana in 2000 de ron


Criteriul financiar nu se pune intr-o situatie ca asta...

Persoana in cauza vorbeste de 'DSLR sau ceva semiprofesional'. E clar ca nu stie cu ce se mananca problema. E foarte simplu sa cheltuiesti banii altcuiva. In loc sa fi intrebat 'cati bani ai?', trebuia sa intrebi 'ce vrei sa faci cu el?' Lua tot atata timp si intrebarea si raspunsul.

Acuma OP spune ca are timp sa se gandeasca intre cele doua modele pana va achizitiona unul. Ma intreb la ce oare se gandeste cineva care nu stie ce e ala un DSLR, citind sfatul tau D5000 versus D3000? Asta se numeste achizitionare in stil 'orb'.

Daca ai fi farmacist si ar veni cineva la tine si ti-ar cere un calmant, tu-l intrebi cati bani are sau il intrebi ce-l doare?
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde Anna Niche » Dum Oct 03, 2010 8:31 am

Nu e vorba de necunostinta de cauza, dar eu as dori ceva nou, in principiu...
Si de la poze vreau claritate, bineinteles, si focusarea manuala foarte rapida, cea ce o compacta nu prea are...
Am spus ca ma voi mai gandi, deoarece am mai multe optiuni pana in 2000 RON, cum ar fi: Nikon D5000, D40, D3000 sau Canon EOS 1000D...si e greu de ales, din moment ce toate sunt aproape la fel de bune...
Legat de Nikon, ar mai fi o chestie...Multi spun ca incepe sa faca lucruri de unul singur si chestii de genul asta...e adevarat?
Anna Niche
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 02, 2010 8:23 pm

Re: Nikon D40, sau altceva?

Mesajde Morphy » Dum Oct 03, 2010 9:16 am

Anna Niche scrie: Legat de Nikon, ar mai fi o chestie...Multi spun ca incepe sa faca lucruri de unul singur si chestii de genul asta...e adevarat?


Nu stiu la ce te referi cand spui ca "incepe sa faca lucruri de unul singur". Am Nikon D40 din 2008 - 40.000 de cadre cu el si face doar ce vreau eu. ;)
Acum referitor la topic sfatul meu este sa mergi pe la un magazin foto si sa testezi Nikon D3000 si D5000. Pe forum fiecare recomanda diverse modele indiferent ca a folosit sau nu aparatele respective, iar parerile sunt mai mult sau mai putin obiective.

PS: Daca esti la inceput de drum poate ar fi mai bine sa cumperi un aparat nou DSLR, din magazin. Este adevarat ca se gasesc aparate bune SH dar trebuie sa le cauti si oricum riscul sa iei un aparat cu probleme este mai mare.
Avatar utilizator
Morphy
 
Mesaje: 1016
Membru din: Vin Ian 16, 2009 11:50 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori