Acum este Vin Apr 19, 2024 10:32 pm

Articole Nikonisti.ro

Nikon D300S - Buyback

Sfaturi de achizitie si discutii despre toate modelele FX si DX de la Nikon

Nikon D300S - Buyback

Mesajde nik » Lun Oct 04, 2010 6:03 pm

Pe F64 si probabil si la ceilalti dealeri Nikon maine intra in vigoare un nou si interesant Buyback la D300s. Avand in vedere ca inainte de anuntarea lui 50-300 si a lui D7000 am avut parte de Buyback la 70-300 si la D90 ma gandesc ca ori cei de la Nikon mai au o ghiulea pe teava :lol: ceeace nu ar fi chiar de mirare, avand in vedere "varsta" lui D300 pe care a fost altoit acel "s" anul trecut, ori, vazand entuziasmul multimilor fata de D7000 se gandesc ca acesta va lovi puternic vanzarile lui D300s, chit ca cele doua camere nu fac parte chiar din aceeasi clasa. Ramane de vazut... Ar fi incredibil daca am vedea totusi urmasul lui D300 acum... dar cine stie? Asa ca zic si eu, inca o data: Doamne Ajuta!

Pentru conformitate a se vedea: link magazin online
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Antonio Dumitrescu » Lun Oct 04, 2010 8:22 pm

Sau D7000-ul si noua clasa pe care a introdus-o il scoate la pensie pe batranul d300 cu facelift (s). Poate fi o pozitionare strategica a brandului, mai multe vanzari pentru aps-c odata cu aparitia d3100, d7000 dar si pentru FX prin eliminarea semiprofesionalului aps-c.
Antonio Dumitrescu
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Sep 08, 2009 8:18 pm

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde nik » Lun Oct 04, 2010 8:42 pm

Da, si eu m-am gandit ca D7000 poate lovi serios vanzarile lui D300s dar nu cred ca Nikon il va pensiona pe acesta fara un urmas pe masura, fiindca nu are nicun interes. Este o paine buna de mancat in segmentul in care se misca pana acum D300s, mai ales pentru amatorii de wildlife, pentru unii amatori de sport cat si pentru unii care vor un aparat cu feeling "pro" fara sa aibe nevoie de full frame. Mai devreme sau mai tarziu sigur ca o sa vedem o mica bestie digitala care va lua locul pe merit lui D300s si nu doar il va lovi pe la spate cum se pare ca face D7000, care vine de pe alt culoar.
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde OvidiuH » Mar Oct 05, 2010 12:36 pm

Este exact pretul lui D300 din urma cu un an.
Nikon D300 + Tokina 12-24mm f/4 AT-X PRO + Tamron 28-75mm f/2.8 SP + Nikon 50mm f/1.8 + SB-800
http://www.flickr.com/photos/ovidiuh/
OvidiuH
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Ian 18, 2009 2:24 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Paul7 » Lun Oct 18, 2010 3:12 pm

nik scrie:Da, si eu m-am gandit ca D7000 poate lovi serios vanzarile lui D300s dar nu cred ca Nikon il va pensiona pe acesta fara un urmas pe masura, fiindca nu are nicun interes. Este o paine buna de mancat in segmentul in care se misca pana acum D300s, mai ales pentru amatorii de wildlife, pentru unii amatori de sport cat si pentru unii care vor un aparat cu feeling "pro" fara sa aibe nevoie de full frame. Mai devreme sau mai tarziu sigur ca o sa vedem o mica bestie digitala care va lua locul pe merit lui D300s si nu doar il va lovi pe la spate cum se pare ca face D7000, care vine de pe alt culoar.

Parerea mea e ca mai bine Nikon isi "ataca" propriul aparat (D300s-ul) cu D7000, chiar daca nu fac parte din acelasi segment, dar sunt destul de apropiate, decat sa vina Canon cu un alt aparat si sa-i ia din vanzari :D
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Dan Pop » Lun Oct 18, 2010 6:04 pm

Paul7 scrie:Parerea mea e ca mai bine Nikon isi "ataca" propriul aparat (D300s-ul) cu D7000, chiar daca nu fac parte din acelasi segment, dar sunt destul de apropiate, decat sa vina Canon cu un alt aparat si sa-i ia din vanzari :D

Canon si Nikon sint in concurenta directa practic doar la segmentul entry-level. Odata intrat in sistem, devii captiv, din motive legate de protejarea investitiilor deja facute. Nimeni (ma rog, s-ar putea sa existe niste exceptii nesemnificative) n-a abandonat D300 in favoarea lui Canon 7D cind acesta a fost lansat pe piata si mult prea putina lume si-a luat un aparat de clasa semi-pro ca prim DSLR.

Nu-l vad pe D7000 ca un atac la adresa lui D300s: cele doua aparate vizeaza clase diferite de utilizatori. Ca sa fac o comparatie cu lumea automobilelor, D7000 fata de D300s e ca un SUV pe linga o masina de teren veritabila. Cine are nevoie de cea din urma, nu se incurca cu un SUV.
Cu stima,
Dan Pop
Dan Pop
 
Mesaje: 4615
Membru din: Mie Feb 04, 2009 10:33 am
Localitate: Bucuresti

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde nik » Lun Oct 18, 2010 7:53 pm

Dan Pop scrie:
Paul7 scrie:D7000 fata de D300s e ca un SUV pe linga o masina de teren veritabila. Cine are nevoie de cea din urma, nu se incurca cu un SUV.


+1 :D (Cu mentiunea totusi ca nici un "SUV" de marca Nikon nu este chiar de lepadat, mai ales pentru cei care n-au buget de ceva mai bun.)
nik
 
Mesaje: 599
Membru din: Joi Iun 24, 2010 1:35 pm

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Paul7 » Lun Oct 18, 2010 9:37 pm

Dan Pop scrie:Nimeni (ma rog, s-ar putea sa existe niste exceptii nesemnificative) n-a abandonat D300 in favoarea lui Canon 7D cind acesta a fost lansat pe piata si mult prea putina lume si-a luat un aparat de clasa semi-pro ca prim DSLR.

Nu am date nici sa confirm, nici sa infirm asta. Insa ai uitat sa iei in calcul un segment de potentiali cumparatori: cei care nu investit inca intr-un sistem DSLR.

Dan Pop scrie:Nu-l vad pe D7000 ca un atac la adresa lui D300s: cele doua aparate vizeaza clase diferite de utilizatori.

Poate ca e cam exagerat cuvantul "atac", insa aici Nikon cred ca a fost prevazator si calculat si a preferat sa-si redistribuie un pic veniturile. Chiar daca este incadrat la clasa "Consumer", corpul de magneziu (ce-i drept, nu integral), suportul pentru mai vechile obiective AI-S, sistemul de focalizare, sistemul de expunere, toate il duc mult mai aproape de D300s decat a fost vreodata D90 (pana la D7000, cel mai bun "Consumer DSLR" de la Nikon). A, si sa nu uitam, pana una alta, D90-ul are cel mai bun senzor de pe APS-C (pana la urma asta ar trebui sa conteze in proportia cea mai mare la un aparat foto - calitatea imaginilor, nu ?), mai bun chiar decat D300 (cu sau fara s in coada), iar D7000-ul ar trebui sa fie peste D90 (cat de mult, vom vedea). Ramane de vazut si pretul oficial.

Una peste alta, promotia la D300s e una de luat in calcul si e binevenita, asa ca, pentru cei interesati, grabiti-va :)
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde hyp » Lun Oct 18, 2010 10:24 pm

dl pop a facut o comparatie ff buna..pentru ca un SUV nu e mai prost decat o masina de teren..este doar pentru alta intrebuintare
un suv are mai multe facilitati..imbunatatiri..o masina de terena are si ea dar mai mult se axeaza la duritate/rezistenta..un body solid
Avatar utilizator
hyp
 
Mesaje: 426
Membru din: Mar Mar 09, 2010 11:47 am
Localitate: Iasi

Re: Nikon D300S - Buyback

Mesajde Paul7 » Lun Oct 18, 2010 10:35 pm

hyp scrie:dl pop a facut o comparatie ff buna..pentru ca un SUV nu e mai prost decat o masina de teren..este doar pentru alta intrebuintare

Ciudat... aveam impresia ca, avand 4 roti, un motor, un volan, etc... scopul principal ar fi transportul din punctul a in punctul b.
Cam asa e si treaba cu aparatele foto, nu ? Scopul e sa obtii fotografii :)

Ma intreb, oare acum 30-40 de ani, pe vremea filmului, cand se lansau aparatele o data la 5 ani, oare cum se descurcau fotografii (si n-aveau autofocus, exponometru incorporat, 10 cadre pe secunda, n-aveau posibilitatea sa se uite pe LCD si sa verifice poza, n-aveau posibilitatea sa schimbe sensibilitatea filmului decat schimband filmul, etc.) ?
Paul7
 
Mesaje: 150
Membru din: Lun Aug 03, 2009 11:02 pm
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la Nikon DSLR

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

cron